Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח הרזיה משפר מחלות כבד

ניתוח הרזיה משפר מחלות כבד

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

ניתוח בריאטרי יכול לטפל במצבים של לייפת (הצטלקות בכבד) ולעכב התפתחות של מחלות כבד ממאירות. ד"ר דין קרן עם ממצאי מחקר חדש שבדק עשרות ביופסיות כבד במהלך ניתוח בריאטרי ולאחריו

המגפה של השמנת יתר קשורה למחלות רבות וביניהן פגיעה בצורת הכבד וכבד שומני. השכיחות של כבד שומני באנשים עם השמנת יתר חולנית נעה בין 95-100 אחוז. מחלת כבד שומני הינה אחת מהמחלות הנילוות השכיחות ביותר להשמנת יתר, ומחלת הכבד הכרונית השכיחה ביותר במדינות המערב. פגיעה כבדית זו יכולה לגרום ללייפת (fibrosis) – בה הכבד למעשה מצטלק, ומשם לשחמת ואף למחלות ממאירות של הכבד. שלב ההצטלקות הינו שלב קריטי בדרך למחלה מתקדמת וחייבים לטפל בזה מבעוד מועד.

מחלות כבד וניתוח בריאטרי

הניתוח הבריאטרי יכול לשפר את סוגיית הכבד השומני, אבל לא ידועה מהי מידת ההשפעה של הירידה במשקל בניתוחים על המצבים המתקדמים יותר של הפגיעה בכבד, קרי המצב של לייפת (כבד מצולק). כיוון שהפרוגנוזה של אנשים עם מחלת כבד שומני קשורה מאד להיווצרות של כבד מצולק, חשוב מאד לקבוע מהם הממצאים ההיסטולוגיים, כלומר מה מבנה הרקמה של הכבד בקרב אנשים שעברו ניתוח הרזיה.

מה למדנו מביופסיית הכבד?

מחקר חדש שם לו למטרה להעריך את השינוי בממצאים בביופסיית הכבד לאחר הניתוח והירידה במשקל. במחקר כמעט מחצית מהמנותחים הראו סימני הצטלקות בעת הניתוח, בעיקר אצל קבוצת המנותחים עם סוכרת ושומנים גבוהים. המחקר הראה כי ירידה במשקל באנשים עם השמנת יתר חולנית הביאה לירידה במידת הלייפת (הצטלקות הכבד).

שיטת המחקר: נעשתה הערכה רטרוספקטיבית של 78 אנשים עם השמנת יתר חולנית שעברו מעקף קיבה. ביופסיות כבד נלקחו בעת הניתוח וכשנה לאחר הניתוח, תוך חיפוש קשרים בין הממצאים לירידה במשקל. פרמטרים אחרים שנבדקו היו: מין, BMI ונוכחות של מחלות נלוות אחרות.

תוצאות המחקר: מתוך 78 מטופלים, 59 היו נשים (75.6%); הגיל ממוצע היה 39.5±11.4, רמת ה-BMI ממוצע לפני הניתוח של 45.4±8.1 kg/m2. 21 מנותחים היו עם סוכרת לפני הניתוח (26.9%), 47  עם עודף שומנים בדם (60.3%) ו-51 עם יתר לחץ דם (65.4%).

ניתוח הרזיה משפר מצב של הצטלקות בכבד

תשובות הביופסיות הראשוניות בעת הניתוח הראו כי 35 מטופלים היו עם סימני הצטלקות (44.8%) ו-43 ללא הצטלקות (55.1%). כל הביופסיות הראו סימנים של הסננה שומנית בדרגה קלה (9%), בינונית (30.8%) עד קשה (60.2%).

סוכרת מסוג 2 נרשמה ב-17 מטופלים עם הצטלקות (48.6%) לעומת ארבעה בקבוצה ללא הצטלקות (9%). שומנים גבוהים נמצאו בקרב 26 מטופלים עם הצטלקות (74.3%) ו-21 ללא הצטלקות טרום ניתוחית (48.8%).

שנה לאחר הניתוח אחוז הירידה בעודף המשקל היה 82.4±17.1 אחוז עם BMI ממוצע של  29.3±5.8 kg/m2. לאחר הירידה במשקל, 24 מהביופסיות הראו סימני הצטלקות (30.8%). מתוכן, 19 השתייכו לקבוצת 35 המנותחים עם הצטלקות בעת הניתוח (54.3%) וחמישה (11.6%) מהקבוצה של 43 מנותחים ללא סימני הצטלקות בביופסיה הראשונית. כלומר רק 19 מנותחים נשארו עם הצטלקות מהקבוצה של ה-35 לפני הניתוח.

מחלת כבד הפיכה

בסיכומו של דבר קיבלנו תמיכה נוספת לגישה של ירידה במשקל בעזרת ניתוח המשולב עם תזונה נכונה. רבים מהאנשים, שבאים לניתוח בריאטרי, אינם מודעים לכך שמחלת הכבד השומני, שנמצאת כמעט אצל כולם, יכולה במרוצת השנים לפגוע בכבד בצורה בלתי הפיכה ואף לסכן את החיים.

המחקר מראה כי אפשר להשיג שיפור בשלב הקריטי של התקדמות המחלה, דבר שבעבר היה נחשב כבלתי הפיך אצל מספר לא מבוטל של מנותחים, ויש להניח כי אחוזים אלו היו עוד משתפרים לאורך זמן וירידה נוספת במשקל.

אם נוסיף נתונים אלו למחקרים קודמים, שהוכיחו שיפור במחלת הכבד עם אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית – אפשר בהחלט לסכם כי בדרכים הנכונות ניתן להילחם בצורה טובה במחלת כבד שומני ולעכב את התפתחותה.

עוד בנושא:

הקשר בין השמנת יתר ושיגדון

השמנת יתר ופיברומיאלגיה

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים