אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח טבעת יכול לרפא סוכרת

ניתוח טבעת יכול לרפא סוכרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

המחקר הארוך ביותר שבדק השפעת ניתוח הטבעת על טיפול נגד סוכרת מציג תוצאות מעודדות: חמש שנים של הפוגה בסוכרת מסוג 2 או שיפור במחלה ב- 83% מהמטופלים, ירידה במשקל וירידה בהמוגלובין מסוכרר

ניתוח טבעת מרפא סוכרת

מטופלים, הסובלים מהשמנת יתר חולנית ועוברים ניתוח לפרוסקופי להצרת קיבה עם טבעת מתכווננת, יכולים לצפות לירידה יציבה במשקל, לשיפור או נסיגה בסוכרת מסוג 2 ב- 83% מהמקרים,  וכן לירידה משמעותית בהמוגלובין מסוכרר חמש שנים לאחר הניתוח, כך לפי מחקר חדש שהוצג בכינוס השנתי ה-26 של ההתאחדות האמריקאית לניתוחים בריאטריים ומטבוליים (ASMBS). חוקרים אומרים שזהו המחקר ארוך הטווח הארוך ביותר בנושא השפעת הטבעת על סוכרת.

"המחקר שלנו מלמד שלטבעת יכולה להיות השפעה מתמשכת ומועילה על סוכרת והשמנת יתר חולנית, וכי שתי המחלות קשורות זו בזו", אומרת ד"ר כריסטין רן, אחת החוקרות ומרצה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק. "בנוסף לכך, יש לציין שמטופלים שירדו במשקל ושמרו על כך, נהנו מנסיגת הסוכרת מהר ולאורך זמן רב יותר".

המחקר

חוקרים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו-יורק בדקו את נתוניהם של 95 מטופלים, שעברו את ניתוח להצרת קיבה בטבעת בין ינואר 2002 ועד ינואר 2004. גילאי המטופלים נעו בין 21 ל-68, כאשר מדד מסת הגוף (BMI) הממוצע שלהם היה 46. המטופל הממוצע אובחן עם סוכרת 6.5 שנים לפני הניתוח. כ-88% מהמטופלים נטלו תרופות סוכרת דרך הפה, ו-15% השתמשו באינסולין כדי לייצב את הסוכרת.

החוקרים שקלו את הנבדקים, תשאלו אותם לגבי ההיסטוריה הרפואית שלהם ונטלו מהם בדיקות דם כחלק משגרת מעקב לאחר ניתוח. הם עקבו אחר המטופלים מדי חודש לאורך השנה הראשונה, פעם בשלושה חודשים בשנה השנייה, ולאחר מכן פעם בשנה או יותר, בהתאם לצורך.

הממצאים

בשנת 2008, חשפו הנתונים שנאספו במהלך חמש שנים שאצל 40% מהנבדקים הסוכרת נסוגה לחלוטין, ואצל 43% נוספים היה שיפור. שיעור השיפור המשולב הוא 83%. ה-BMI הממוצע של המטופלים ירד ל-35, כלומר, חלה ירידה ממוצעת של 48.3% מעודף המשקל. רמת הגלוקוז הממוצעת בדם, בבדיקה בצום, ירדה מ-146 ל-118.5, וממוצע ההמוגלובין המסוכרר –  HbA1c ירד מ-7.53 ל-6.58.

"לא מצאנו הבדל מהותי בתוצאות נסיגת הסוכרת אצל מטופלים, שסבלו מסוכרת במשך יותר משש שנים, בהשוואה לאלה שסבלו מהמחלה פרק זמן קצר יותר", אמרה ד"ר רן.

הקשר בין סוכרת והשמנת יתר

הערכות איגוד הסוכרת האמריקני (ADA) מראות שבשנת 2007, כ-24 מיליון אמריקנים סבלו מסוכרת, כולל 5.7 מליון אנשים שעדיין לא אובחנו. כ-50% מהגברים ו-70% מהנשים שסובלים מסוכרת, סובלים גם מעודף משקל. שכיחותן של הסוכרת והשמנת היתר ממשיכה לעלות, וישנם מספר מחקרים המוכיחים שניתוחים בריאטריים מהווים שיטה יעילה לירידה מתמשכת במשקל ולהפוגה במחלה.

אנשים עם עודף משקל קיצוני שוקלים כ-45 קילו או יותר מעל למשקל המומלץ להם, ה-BMI שלהם הוא 40 ומעלה, או 35 עם מחלה הקשורה להשמנה, כגון סוכרת מסוג 2. ב-2009 המליץ איגוד הסוכרת האמריקני לשקול ניתוחים בריאטריים למבוגרים עם BMI של 35 וסוכרת מסוג 2, במיוחד אם הם מתקשים לאזן את הסוכרת באמצעות אורח החיים שלהם ותרופות.

מחקר שפורסם ב- American Journal of Medicine ב-5 במרץ 2009 גילה שניתוח בריאטרי שיפר אצל 86.6% מהנבדקים את מצב מחלת הסוכרת מסוג 2, ואף העלים אותה. ב-2008, פורסם ב- Journal of the American Medical Association מחקר לפיו 73% מהנבדקים החלימו מסוכרת מסוג 2 אחרי ניתוח טבעת.

עוד בנושא:

ניתוח הרזיה בשני בני משפחה יעיל יותר

גם המדינה מרוויחה מניתוחי הרזיה

ניתוח הרזיה יעיל בתפקוד המיני אצל נשים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים