Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "ניתוח לקיצור קיבה יכול לשקם את שריר הלב"

"ניתוח לקיצור קיבה יכול לשקם את שריר הלב"

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כך גורסים חוקרים אמריקאים, שגילו את המנגנון שגורם לשומנים העודפים בגופנו להתמקם בתוך שריר הלב ולפגוע בתפקודו

קיצור קיבה ושיקום שריר הלב

כבר שנים יודעים הרופאים כי השמנת יתר מסוכנת מאוד לבריאות, ובייחוד ללב. כעת התחילו חוקרים מארה"ב לפצח את המנגנון הביולוגי המדוייק שמביא שומנים עודפים ישירות מהמותניים אל הלב, והם אפילו טוענים, כי ניתוח כירורגי להרזייה יכול לשקם לב שומני.

ממצאים ראשוניים מהמחקר שערכו מתפרסמים בגליון נובמבר של כתב העת FASEB Journal, שמוציאה לאור פדרציית החברות האמריקאיות לביולוגיה ניסויית.

גם החוקרים הופתעו: קיצור קיבה מפחית הסיכון להתקף לב

"מה שגילינו במחקר שלנו", מספר הקרדיולוג פרופ' היינריך טאאגטמאייר מאוניברסיטת טקסס ביוסטון, "הוא ששומנים עודפים אינם מזיקים רק לעורקים הנושאים דם מהלב אל איברי הגוף – אלא גורמים נזק גם לרקמות שמרכיבות את שריר הלב עצמו".

בחנו לבבות אנושיים שכשלו

טאאגטמאייר וצוותו בחנו 27 לבבות אנושיים שכשלו, והוסרו במהלך ניתוח להשתלת לב. אותם לבבות הושוו ל-8 לבבות תקינים שנמסרו להתרמה – אך נמצאו כבלתי מתאימים לניתוח השתלה.

8 מתוך הלבבות שהוסרו (כ-30%) הכילו רמות גבוהות של טריגליצרידים. בלבותיהם של חולים שסבלו בנוסף גם מהשמנת יתר נצפתה רמה גבוהה פי 4 של טריגליצרידים בהשוואה לחבריהם שסבלו ממחלת לב "בלבד", ללא השמנה.

הטריגליצרידים הם שומנים המשמשים כצורת האחסון העיקרית של אנרגיה בגוף. רמה גבוהה שלהם עשויה לגרום למחלות לב ועורקים, דלקת בלבלב והצטברות שומן במקומות לא טיפוסיים.

עודף השומן יכול לגרום לאי ספיקה

"בלב שלנו יש מקום מוגבל ומוגדר לאחסון של אנרגיה זמינה", הסביר אחד החוקרים את השערת המחקר. "כאשר המקום הזה מתמלא, בגלל שיש יותר מדי טריגליצרידים בגוף – עודף השומן מתחיל למלא את תאי רקמת שריר הלב".

"אם השומנים באים במקום החלבונים שאמורים לסייע לתאי שריר הלב להתכווץ", הוסיף, "הרי שתפקוד המשאבה שלנו נפגע, עד למצב שיכול להידרדר לכדי אי ספיקת לב".

כעת בודקים החוקרים אם ניתוחים כירורגיים להרזייה, כמו הצרת קיבה, שרוול קיבה ומעקף קיבה, יכולים להפוך את כיוונו של התהליך המסוכן – ולשקם את הנזק הלבבי שכבר נגרם.

תוצאות ראשוניות מעודדות

התוצאות הראשוניות של מחקרם נשמעות מעודדות למדי: אחת החולות שהם עוקבים אחריה, וסבלה מאי ספיקה לבבית עברה ניתוח בריאטרי (ניתוח כירורגי להרזייה) – והצליחה להתחיל לשקם את לבה.

3 חודשים לאחר הניתוח נצפתה ירידה משמעותית בכמות השומן שמכיל קיר הלב שלה, ורופאיה סבורים כי בעוד חצי שנה צפוי פרופיל השומנים שלה להשתפר דרמטית, יחד עם תפקוד הלב שלה.

עוד בנושא:

● כמה ק"ג אפשר באמת להוריד בניתוחי ההרזייה?

● ד"ר אסנת רזיאל על סוד ההצלחה של ניתוחי מעקף קיבה

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים