ניתוח מעקף קיבה: כך תרזו עוד יותר

לא מספיק לעבור ניתוח הרזיה כדי לצאת מקטגוריית BMI 40 פלוס מחלות נלוות, צריך גם לעקוב אחרי הוראות הצוות המטפל. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע חשוב להגיע למפגשי המעקב לאחר הניתוח

מעקב ניתוח מעקף קיבה

המגיפה העולמית של אנשים בעלי משקל יתר ובעלי השמנת-יתר חולנית כוללת, לפי ההערכות, 1.7 מיליארד בני אדם, מתוכם שני שלישים מתגוררים בארצות הברית. נתונים אלו מעסיקים חוקרים רבים בשאלה של השלכות הניתוחים הבריאטריים. מחקר חדש ביקש לבדוק את יעילות המעקב הרפואי לאחר הניתוח, כפי שהומלץ על-ידי הרופא המטפל.

מטופלי ניתוח מעקף קיבה, שהשתתפו בחמישה ביקורי מעקב במרפאה במשך שנתיים, כפי שהומלץ על-ידי המנתחים שלהם, הפחיתו ממשקלם כמעט כפליים (51.25 קילו לעומת 25.85 קילו), זאת לעומת מטופלים שהשתתפו רק בשני ביקורי מעקב לאחר הניתוח. כך עולה מהמחקר, שנערך על-ידי בית הספר לסיעוד של אוניברסיטת פנסילבניה.

מדידת אינדקס מסת הגוף (BMI) הוא חישוב של המשקל לעומת הגובה ומעיד על מצבים של השמנת יתר חולנית. מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית קיצונית, מוגדרים בעלי BMI של 40 ויותר, הם מועמדים לניתוח בריאטרי, כאשר יש להם בנוסף להשמנה גם לפחות אחד מהמצבים הבאים: סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם או דום נשימה בזמן השינה.

מוטיבציה להגיע למפגשים ולהרזות

"לצורך הרזיה אופטימלית לאחר ניתוח מעקף קיבה, ביקורי המעקב אצל הרופא הם חשובים", אומרת מי שעמדה בראש המחקר, ד"ר שרלין קומפר, פרופסור למדע התזונה בבית הספר לסיעוד של אוניברסיטת פנסילבניה. "הממצאים האלה מדגימים כי הקשר עם המרפאה הוא בעל חשיבות מפתח בהמרצת הפציינטים להשיג אובדן משקל אופטימלי. הממצאים מראים גם כי מטופלים בעלי מוטיבציה רבה יותר להשיג בריאות אישית נוטים יותר לבקר אצל הרופא".

הואיל ובדרך כלל אנשים עם השמנת יתר חולנית נוטים לדווח על משקל נמוך יותר ממשקלם האמיתי, השימוש במשקלים שנמדדו במרפאה, כפי שנעשה במחקר הזה, הוא חשוב במיוחד, מציינת ד"ר קומפר. בנוסף, מחקר זה מראה על צורך באסטרטגיות לשיפור המעקב אחר המטופלים.

עוד בנושא:

מנותח, מישהו מטפל בך?

סרט חייו: אייל גפן השיל 70 קילו

עברתם ניתוח הרזיה? היזהרו מהתמכרות!

צוות רפואי

No data was found