Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת

ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

במשך שנים רבות עברו עשרות אלפים מנותחים ניתוחי טבעת להפחתת משקל בישראל. לאחר ניתוח טבעת יש צורך במעקב ארוך טווח רב תחומי כדי לשפר את איכות החיים ולשמר ירידה במשקל אך חשוב מאד לעקוב ולבדוק את הצורך בוויסות של הטבעת. בנוסף יש לעיתים צורך להוציא את הטבעת ולהמיר את הניתוח בניתוח אחר. באסיא מדיקל אנו נותנים מענה לכל הנושאים הללו.

ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת

ניתוח טבעת מבוצע באופן לפרוסקופי (זעיר פולשני). בניתוח זה מתקינים טבעת מתכווננת סביב החלק העליון של הקיבה. באופן זה נוצר כיס קיבה קטן בנפח 20 סמ"ק ומעבר צר אל עבר החלק הגדול של הקיבה.

כחודש לאחר הניתוח מנפחים את הטבעת באמצעות הזלפת נוזל דרך מאגר תת עורי המחובר אל הטבעת. באופן זה ניתן להדק את הטבעת ולהקטין את קוטר המעבר. על ידי הוצאת נוזל מהמאגר ניתן לשחרר את הטבעת ולהגדיל את המעבר דרכה.

הוספת הנוזל או הוצאתו מבוצעת במרפאה או תחת שיקוף ברנטגן ואינה מצריכה הרדמה. לעיתים יש צורך להוציא נוזל בדחיפות עקב הקאות, או לקראת ניתוח, או בהריון או להחדיר נוזל. במקרים אלו ניתן להיעזר בשירותנו גם אם הניתוח בוצע בבית חולים אחר על ידי רופאים אחרים.

בהיותינו המרכז הגדול ביותר בישראל לטיפול בהשמנת יתר אנו מעניקים גם שירות למנותחים שעברו ניתוח טבעת, לא בהכרח במסגרת אסיא.

ניתן לתאם תור לניפוח הטבעת או הוצאת נוזל באסיא מדיקל בעזרת כפתור קביעת תור בחלק השמאלי של המסך, או בטלפון: 074-7050130 או בהודעת ווטסאפ: 050-6831120 או במייל: info@assia.co.il

ניתוח הטבעת היה הניתוח הנפוץ ביותר בשנות התשעים והיווה את הניתוח הבריאטרי הראשון שבוצע באופן לפרוסקופי מבלי לפתוח את הבטן. משום כך ההחלמה ממנו מהירה עם פחות כאבים באופן משמעותי וצלקות זעירות עם תוצאה אסתטית יפה, לפיכך עשרות

התקנת הטבעת בניתוח יוצרת תחושת שובע מוקדמת ומסייעת בהקטנת כמות המזון הנצרך. המטופלים חשים באופן טבעי פחות צורך לאכול. כל המזון מעוכל לאחר מכן באופן דומה למצב שלפני הניתוח. אין שינוי בתפקוד מערכת העיכול. הירידה במשקל מושגת מכך שיש ירידה משמעותית בצריכת מזון עקב הרגשת שובע לאחר אכילת כמויות מזון קטנות מאד.

בהתקנת הטבעת סביב הקיבה לא מבצעים כל חיתוך או הסרה של חלק מהקיבה וכמו כן אין חיבור בין הקיבה למעיים כך שלמעשה נמנעים מירב הסיכונים המיוחסים לניתוחים הבריאטריים.

הטבעת ניתנת לכוונון ולפיכך ניתן להתאים את קוטרה לכל מטופל מבלי להצטרך לניתוח נוסף. הוצאת כל הנוזל מהטבעת מנטרלת את האפקט שלה כך שניתן לבטל את הניתוח מבלי לנתח בשנית. אין בניתוח זה אלמנט של תת ספיגה והסיכון הניתוחי מופחת.

לכל ניתוח יש גם חסרונות, בניתוח הצרת קיבה החיסרון המשמעותי הוא שניתן "לרמות" את הניתוח על ידי צריכה עודפת של שוקולד וגלידה שהם עתירי קלוריות אך מחליקים בקלות דרך הטבעת. כמו כן תתכן החלקה של הטבעת מצב המחייב ניתוח לפרוסקופי חוזר להשבת הטבעת למקומה. החלקה של הטבעת מתרחשת בפחות מ 5% מהמנותחים ומופיעה לרב לאחר הקאות ממושכות.

כדי להמנע מסיבוכים חשוב ללעוס היטב את האוכל ולאכול בנחת. לאחר ניתוח הצרת קיבה יש להקדיש כחצי שעה ולעיתים יותר לכל ארוחה שכן כיס הקיבה קטן וגם המעבר אל שאר הקיבה צר. אכילה מהירה מידי או בליעה של מזון ללא לעיסה מספקת תסתום את הטבעת ותביא להרגשה של צרבת והקאה.

לאחר הניתוח חשוב ליטול מולטי ויטמינים בצורה של טבליות למציצה וזאת כדי למנוע חוסרים. חשוב לעסוק בפעילות גופנית המסייעת לחיזוק השרירים, לשיפור מצב הרוח ולשמירה על המשקל.

תהליך הירידה במשקל הוא איטי והדרגתי ונמשך שנתיים ויותר. לעתים ישנה התייצבות המשקל לתקופה של חודש עם ירידת מדרגה נוספת לאחר מכן. אם נצפית התייצבות במשקל או עלית משקל ומרגישים שוב רעב ניתן לנפח את הטבעת ולהביא להידוקה. השבת תחושת השובע מלמדת שהטבעת הדוקה דיה ובדרך כלל תהיה ירידה נוספת במשקל.

לעתים הטבעת הדוקה יתר על המידה ואינה מאפשרת תזונה ניאותה. במצב זה יוכלו המטופלים לשתות ויש סכנה שיעברו לצריכת קלוריות בשתייה. הפתרון הוא לא מעבר לשתיית מילקשייקים שיגרמו בטווח הארוך לעליה במשקל, אלא הוצאת מעט נוזל מהטבעת על ידי פעולה פשוטה המבוצעת על ידי הרופא המנתח במרפאה או תחת שיקוף ברנטגן. חזרה לתזונה מאוזנת והימנעות ממשקאות בעלי ערך קלורי גבוה תביא לירידה נוספת במשקל במטופלים אלו.

לאחר הצרת קיבה יש לרסק כל כדור או ליטול את התרופה כנוזל. עם הירידה במשקל נצפים ריפוי מלא או שיפור משמעותי במחלות הנלוות. לפיכך יש צורך להישאר במעקב רופא המשפחה כדי להפחית בהדרגה את הטיפול התרופתי ולהתאימו למצב החדש.

בשלבים הראשונים של ההרזיה נמצא הגוף במצב הרעבה ולפיכך מומלץ לא להיכנס להיריון בתקופה זו. במקרה של הריון בתקופה זו מומלץ להוציא את הנוזל מהטבעת. לאחר התייצבות המשקל מותר להרות. אם ההיריון מלווה בהקאות מרובות מומלץ להוציא את הנוזל מהטבעת כדי למנוע החלקה שלה.

חשוב ביותר לעבור בדיקות סדירות אחת לשלשה חודשים על ידי צוות מרפאה רב תחומית  כדי לוודא שמושגת ירידה רצופה במשקל ולהימנע מחסרים תזונתיים. לאחר התייצבות המשקל הבדיקות נעשות אחת לשנה. מומלצת מאד הצטרפות לקבוצת תמיכה, המסייעת בהתמודדות עם אורח החיים החדש.

המרכז לטיפול בהשמנת יתר באסיא מדיקל

הטיפול כולל את הפעילויות הבאות

 1. אבחון וטיפול מקיף בבעיית ההשמנה תוך התבוננות בזווית הרפואית הפסיכו-סוציאלית והדיאטנית
 2. תמיכה וליווי לכל מטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח תוך הגשת סיוע ומתן כלים להתמודדות עם השינויים הצפויים בעקבות הניתוח
 3. הרכבת תכנית רפואית להרזיה בהתאמה אישית
 4. ליווי ומעקב של רופא, דיאטנית, פסיכולוגית וקבוצת תמיכה
 5. ניפוח וויסות טבעת
 6. המרת ניתוח טבעת לניתוח מיני מעקף קיבה במידת הצורך

מעקב לאחר הניתוח

הניתוח, למעשה, מעניק תחושה חדשה של שובע כך שהמטופל אוכל פחות. במקביל, על המטופל ללמוד להסתגל לאורח חיים בריא כדרך חיים. כחלק מהגישה הרב תחומית, הצוות המקצועי שלנו באסיא מדיקל מלווה את המטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח תוך הגשת סיוע, הכוונה ומתן כלים להתמודדות בתהליך הירידה במשקל ובשלבי שימורו.

בניתוח טבעת בקיבה – המעקב לאחר ניתוח כולל

 • מעקב רפואי
  לצד ירידה מבוקרת במשקל ושמירה על בריאות תקינה משתפרות התחלואות הנלוות להשמנה. לכן, יש צורך בהתאמת מינון הטיפול התרופתי הקבוע ואף הפסקתו.
 • מעקב דיאטני
  הנחיות תזונתיות והמלצות ללקיחת תוספי מזון וויטמינים בהתאם למצב האישי של המטופל.
 • תמיכה פסיכו-סוציאלית
  מסייעת בשינוי הרגלי האכילה.
 • קבוצות תמיכה
  מסייעות בתקופה של השינוי הדרסטי בהרגלי החיים
 • ויסות הטבעת
  הוצאת נוזל מהטבעת או הכנסת נוזל כדי לאפשר אכילה תקינה וירידה במשקל

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים