אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח שרוול משפר נתוני סוכרת

ניתוח שרוול משפר נתוני סוכרת

פרופ' דוד גויטיין

כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש טוען כי תנועת מעי מוגברת וקצב מעבר אוכל דרכו יכול לשמש הסבר אפשרי לשיפור הסוכרת לאחר ניתוח שרוול קיבה. ד"ר דוד גויטיין מציג את הממצאים החדשים והמסקנות

ההמלצה לביצוע ניתוח הרזיה מסוים על פני שאר האפשרויות מבוסס על מצב המטופל והתאמתו לביצוע פרוצדורות מסוימות, ונעזר בממצאים של מחקרים שמראים את ההשפעות של כל ניתוח על מצבים שונים. מחקר יפני חדש בדק את התרומה של ניתוח שרוול לחולי סוכרת, ומצא כי חל שיפור ניכר עוד בטרם נרשמה ירידה משמעותית במשקל.

ניתוח שרוול משפר סוכרת

חלבון GLP-1 לטובת מערכת העיכול

השיפור בנתוני הסוכרת לאחר ניתוח שרוול קיבה מרשימה ומוכרת זה מכבר בעולם הרפואי, ולא פעם "מטה את הכף" לכוון בחירת ניתוח זה, על פני טיפולים אחרים להפחתת משקל במטופלים עם סוכרת. המנגנון בו פועל ניתוח זה לשיפור המחלה המטבולית טרם הובהר במלואו וקיימות מספר תיאוריות, כולן לא שלמות. המעניין הוא, כי השיפור בסוכרת קורה עוד לפני הירידה במשקל, ומתעצם עמה.

החלבון Glucagon Like Peptide 1 (GLP-1) מופרש במערכת העיכול וגורם לתופעות רבות, וביניהן שיפור השליטה בסוכרת. הפרשה מוגברת של GLP-1 הוצעה כמנגנון אפשרי העומד בבסיס השיפור בסוכרת מסוג 2 לאחר ניתוחים אלה. בשרוול קיבה, הסיבה להפרשה מוגברת של GLP-1 עדיין לא ברורה, כי בניתוח זה אין מעקף של מעי.

על פי מחקר שפורסם לאחרונה על ידי צוות חוקרים מיפן, עושה רושם כי ניתוח השרוול מאיץ את תנועתיות המעיים ומקטין את זמן מעבר האוכל במעי, דבר שעשוי להיות מעורב בעליית הפרשת GLP-1 לאחר העמסת גלוקוז. במחקר זה נמצאה תנועתיות מעיים מהירה במידה ניכרת בדקות 15 ו-30 במהלך העמסת סוכר במנותחים לאחר ניתוח שרוול קיבה לפרוסקופי.

המחקר: 7 גרם גלוקוז

במסגרת המחקר 12 מטופלים, הסובלים מהשמנת יתר, בעלי מדד מסת גוף של BMI 35, מתוכם מחצית עם סוכרת מסוג 2, עברו ניתוח שרוול קיבה סטנדרטי. בדיקות cine MRI נעשו לכל חולה שבוע אחד לפני הניתוח ושלושה חודשים אחרי הניתוח. החולים נסרקו לאחר צום בנקודות זמן קבועות: לפני הניתוח, 15 ו-30 דקות לאחר צריכת 7 גרם גלוקוז מומס (העמסת סוכרת סטנדרטית).

בהדמיות אלה הסתכלו החוקרים על תנועתיות שני אזורי מעיים  – בבטן עליונה שמאלית ותחתונה ימנית, כמייצגי מעי דק "קרוב" ו"רחוק". בבדיקות אלה נסרקים החולים בצורה רציפה ומתקבל מעין "סרט" בו ניתן להעריך תנועה. ההערכה התבססה על תדירות ההתכווצות של המעי, וכן על התמלאותו בנוזל, שהגיע מצריכת הגלוקוז המומס.

מפסיקים ליטול תרופות

התוצאות הראו, כצפוי, כי הירידה במשקל בשלושת חודשים לאחר הניתוח הייתה מצויינת. כל ששת חולי הסוכרת הפסיקו את כל תרופות הסוכרת מיד לאחר הניתוח, ורמות ההמוגלובין מסוכרר שלהם (מדד למידת איזון הסוכרת) ירדו באופן משמעותי. הפרשת GLP-1 הייתה משופרת באופן משמעותי בכל החולים (סוכרתיים ושאינן סוכרתיים) בתגובה להעמסת הסוכר לאחר הניתוח.

לא היה הבדל משמעותי בתדרים ממוצעים של התכווצויות של המעי לפני צריכת גלוקוז בין לפני ואחרי LSG. עם זאת, ההתכווצויות שלהם גדלו באופן משמעותי ב-15 ו-30 דקות לאחר צריכת גלוקוז לאחר הניתוח, בהשוואה לאלו שלפניו. גם קצב הגעת הגלוקוז המומס, כלומר הנוזלים שנשתו כחלק מהעמסת הסוכר, עלה בצורה משמעותית לאחר הניתוח.

החוקרים הסיקו מממצאים אלה, כי תנועתיות המעי לאחר אכילה מואצת לאחר ניתוח שרוול קיבה וכי ייתכן שמגע מזון שלא הספיק להתעכל בצורה מושלמת במעי הרחוק יותר, מהר יותר, גורמת להפרשת הורמונים ופפטידים (מהם נמדד במחקר זה רק GLP-1) המשפיעים על השליטה בסוכרת, עוד לפני הירידה במשקל, בדומה למה שקורה במעקפי המעי לסוגיהם השונים, בהם האוכל מגיע בצורה זו למעי הרחוק בגלל עקיפת חלק ממערכת העיכול.

עוד בנושא:

מודל חמשת השלבים למשקל יציב

ניתוח מעקף קיבה: כך תרזו יותר

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים