ניתוח שרוול קיבה לאחר ניתוח טבעת

מחקרים חדשים ממליצים לשקול ניתוח שרוול קיבה לאחר כשלון ניתוח הצרת קיבה בטבעת במקום הניתוחים המורכבים יותר

ניתוח שרוול קיבה

למרות שניתוח הטבעת הפך כבר לטיפול שכיח בהשמנת יתר חולנית, אחוז גבוה (6%-15%) ממטופלים אלה עוברים "ניתוח חוזר" בשל ירידה לא מספיקה במשקל וסיבוכים מאוחרים הקשורים לטבעת.

במסגרת הטיפול המסורתי, המועמדים ל"ניתוח חוזר" היו יכולים לבחור בין מספר אפשרויות תובעניות מבחינה ניתוחית: מעקף קיבה, מעקף תריסריון או הטיה ביליאופנקריאטית (BPD). אלה היו הפתרונות היחידים לאחר ניתוח טבעת.

כבר ב-2006 התפרסמו בכתב העת הרפואי Obesity Surgery ממצאיו של מחקר שארך שנה, לפיהם יש לשקול ניתוח שרוול קיבה כאפשרות ראשונה ובטוחה, במקום הניתוחים המורכבים יותר.

במסגרת המחקר נבדקו שמונה מטופלים – שני גברים ושש נשים, שממוצע הגילאים שלהם 46.6, וממוצע ה-BMI  שלהם 50.5. כולם עברו ניתוח טבעת, שנתיים עד 13 שנים לפני המחקר.

לאחר שעברו את ניתוח השרוול בגישה הלפרוסקופית, נמדדו תוצאותיהם מדי חודש. בסך הכול, נצפתה בחמישה מתוך שמונת המטופלים ירידה בעודף המשקל של 22% בחודש הראשון, 47% לאחר חצי שנה, ו-57% לאחר שנה. שניים מהמטופלים שמרו על משקלם, שכן השיגו תוצאות משביעות רצון כבר לאחר ניתוח הטבעת, ואחד הזדקק למעקף תריסריון כשלב שני.

כשביקשנו מד"ר פול סירנגל מסן פרנסיסקו להגיב על הפוטנציאל לניתוח שרוול כטיפול חוזר לאחר ניתוח הצרת קיבה בטבעת, הוא אמר, "הדוח הזה מספק למטופלים הסובלים מהשמנת יתר נתונים המעידים שישנה חלופה המאפשרת ירידה אפקטיבית במשקל. הניתוח איננו פולשני כמו מעקף קיבה או מעקף תריסריון – ניתוח שרוול קיבה הוא פרוצדורה רפואית שאורכת 90 דקות, ולאחריה נדרש אשפוז של יום עד יומיים בממוצע".

"לאור העלייה החדה בשיעור השמנת היתר בארה"ב, ישנה תקווה לעתיד בריא יותר עם פיתוחם של טיפולים ניתוחיים לירידה במשקל, ביניהם ניתוח שרוול קיבה, בנוסף לחינוך המטופלים לחיים בריאים יותר", אומר ד"ר סירנגל. "אני חושב שאנשים לומדים ומחליטים לנקוט צעדים שישפרו את בריאותם הכללית ואת אושרם בטווח הארוך, עם או ללא ניתוחים בריאטריים".

מאמר שהתפרסם ב Obesity Surgery  בגליון ספטמבר 2009, על ידי קבוצת כירורגים צרפתים, סוקר תוצאות ניתוח שרוול קיבה לאחר ניתוח טבעת בקרב 41 מטופלים, 34 נשים ושבעה גברים בגיל ממוצע 42 (19-63) וBMI ממוצע של 49.9 (35.9-63).

36 מטופלים עברו את ניתוח השרוול לאחר ניתוח לפרוסקופי של הצרת קיבה בטבעת וחמישה לאחר VBG . במנותחים שעברו ניתוח טבעת לפרוסקופי הונהגו שני שלבים: הטבעת הוסרה תחילה ורק כעבור שלושה חודשים המטופלים נותחו שוב ועברו את ניתוח השרוול.

ההתוויות לניתוח היו חוסר ירידה מספקת במשקל בכל המנותחים. כל הניתוחים הושלמו באופן לפרוסקופי ולא נצפתה תמותה.

סיבוכים הופיעו בחמישה מטופלים (12.2%): דלף אחד, 3 אבססים תוך בטניים שנוקזו, בקע בצלקת במקרה אחד. המטופלים נותרו באשפוז 5 ימים ואלו שחוו סיבוך שהו באשפוז בין 12-71 יום עד להחלמתם.

נצפתה ירידה ממוצעת של 42.7% כעבור מעקב ממוצע של 13.2 חודשים וששה מטופלים נזקקו לניתוח חוזר: 4 – מעקף תריסריון, 1 מעקף קיבה, 1 הטייה בליופנקראטית, בשל חוסר ירידה מספקת במשקל.

מחברי המאמר מסכמים ואומרים: למרות שניתוח הצרת קיבה בטבעת נחשב ניתוח נפוץ ומוצלח, מצב של חוסר ירידה מספקת במשקל לאחר ניתוח טבעת עדיין נפוץ. עד השנים האחרונות האלטרנטיבה היתה מעקף קיבה, בשנים האחרונות נוספה גם האפשרות להוציא את הטבעת ולבצע שרוול קיבה.

ד"ר רזיאל מוסיפה: "בניתוחים בריאטריים חוזרים נצפה שיעור סיבוכים גדול מהרגיל, ולפיכך במקרים של ניתוחי VBG או SRVG שבהם ישנה הצרות באזור הטבעת והרחבה של הכיס מעליה מומלץ לעבור ניתוח מעקף קיבה כדי להימנע מסיבוכים כמו הצרות או דלף."

ד"ר ראול רוזנטל מהקליבלנד קליניק בפלורידה מתאר אף הוא במאמר נוסף תוצאות שרוול קיבה לאחר ניתוח טבעת לפרוסקופי שכשל. מחקרו מתפרסם בגליון דצמבר 2009 של Obesity Surgery.

במחקר זה השתתפו 15 מטופלים, 3 גברים ו12 נשים, בגיל ממוצע 46.6 שנים (18-70). הסיבות למעבר מטבעת לשרוול היו: ארבעה מהמנותחים עלו במשקל, חמישה לא חוו ירידה מספקת, ושישה עקב החלקת הטבעת, סמפטומים של רפלוקס ובנוסף: באחד מהם גם ירידה לא מספקת במשקל ובאחר פיסטולה בתריסריון.

13 מטופלים עברו את הניתוח בשלב אחד ובשניים הטבעת הוסרה תחילה ובניתוח נוסף בוצע השרוול. ה-BMI הממוצע בעת המעבר לניתוח השרוול היה 38.66. והירידה הממוצעת בעודף ה-BMI כעבור שנה היתה 65%. שני מטופלים חוו ירידה בלתי מספקת במשקלם ואחד מהם עבר ניתוח חוזר כעבור שנתיים.

הסיבוכים שנצפו היו דלף אחד שטופל על ידי ניקוז והזנת על ובחולה אחד נצפה חוסר התרוקנות הקיבה שחלף כעבור יומיים.

ד"ר רוזנטל מסכם ואומר כי ניתוחי הצרת קיבה בטבעת הינם ניתוחים יעילים להרזיה, אולם לעיתים יש צורך להמירם בניתוח בריאטרי חוזר בשל כישלון בירידה במשקל וסיבוכים ארוכי טווח שמתפתחים עם השנים.

ישנן דרכים שונות לטפל בכישלון ניתוח טבעת: ניתוח טבעת חוזר, ניתוח מעקף קיבה, ניתוח מעקף תריסריון. ככל שעולה הפופולריות של ניתוח שרוול קיבה כניתוח בריאטרי יעיל ובטוח, כן עולה השימוש בו גם במקרים של כישלון ניתוח טבעת. המנתחים חלוקים ביניהם ואין הוכחות חותכות אם בטוח יותר להוציא את הטבעת תחילה ולהמשיך בשרוול רק כשלב שני, או להוציא את הטבעת ולבצע שרוול קיבה באותה עת.

שיעור הסיבוכים גבוה יותר בניתוח שרוול כניתוח חוזר לעומת ניתוח שרוול קיבה ראשוני וזאת משום שאזור הטבעת מעובה ולעיתים עם אספקת דם לקויה.

עוד בנושא:

כל מה שרצית לדעת על ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת

כל מה שרצית לדעת על שרוול קיבה

איך יורדים 25 קג ללא מאמץ?  

הכל על מעקף קיבה

סובלים מהשמנה וסוכרת? אולי מעקף קיבה הוא הפיתרון

סוד ההצלחה של ניתוחי מעקף קיבה

שרוול קיבה נמצא יעיל יותר ממעקף קיבה

עשיתם טבעת? יכול להיות שהגיע הזמן לשרוול

צוות רפואי

No data was found