אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > התמכרות לאוכל: נשים מכורות יותר

התמכרות לאוכל: נשים מכורות יותר

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

התמכרות לאוכל יכולה להיות אחת מהסיבות המרכזיות העומדת מאחורי מגפת השמנת היתר הקיצונית. ד"ר דין קרן עם ממצאי מחקר קנדי ששופכים אור חדש על התופעה

חוקרים מאטלנטה מדווחים כי למרות שמצבי התמכרות לאוכל אינם נכללים במצבי התמכרות מוכרים על פי אמות מידה פסיכאטריות, התנהגויות אלו קשורות בסופו של דבר בצורה הדוקה להשמנת יתר.

התמכרות לאוכל

בעיבוד נתונים מאיזור ניופנלנד במזרח קנדה, עולה כי 5% מכלל התושבים הראו סימפטומים של התמכרות למזון, לפי מד ההתמכרות למזון מאוניברסיטת ייל. שכיחות תופעה זו עלתה עם העלייה במשקל, מ-1.6% אצל נבדקים עם תת-משקל או משקל תקין, נתון זה עלה בהתאמה ל-7.7% כאשר הנבדקים היו אנשים עם עודף משקל והשמנת יתר.

נתונים אלו מספקים הוכחה כי התמכרות לאוכל יכולה בהחלט להוות את אחד מהגורמים להשמנת יתר באוכלוסייה הכללית.

ערך פסיכיאטרי לא מוכר

מחקרים קודמים כבר העידו על כך כי התמכרות לאוכל, חולקת מרכיבים נוירוביולוגיים והתנהגותיים, הדומים למצבי התמכרות אחרים. אך בספר האבחנות הפסיכיאטריות האחרון (DSM), התמכרות זו טרם קיבלה ערך משלה.

בהשוואה לפסיכיאטרים, מומחים להשמנת יתר עשויים להעיד מניסיונם על כך שאכילה כפייתית הינה תופעת דמוית התמכרות. למרות שמזון אינו ממלא במלואו את התפקיד של חומר ממכר הוא בהחלט עולה בקנה אחד עם ההגדרה של חומר ממכר במספר פרמטרים.
אלו כוללים, בין היתר, את העובדה כי למזון יש השפעות על מערכת העצבים, וכי הוא יכול לגרום להשפעות כגון תשוקה ועמידות בדיוק כמו בחומרים ממכרים אחרים.

אחד החוקרים אף טען כי "המערכת שאנו כעת מכנים כהתמכרות נועדה בעצם לעודד ולחזק התנהגויות המטפחות ומעודדות התנהגויות קיימות. כל ההתמכרות, פרט למזון ולמין, הינה מטעה שכן שתי אלו הן מערכות המונחות על ידינו באופן טבעי על מנת לעודד אותנו להישאר בחיים ולהעביר את הגנים שלנו לדור הבא".

המחקר הקנדי: שמנים מתמכרים יותר

מחקר קנדי בדק מהי השכיחות של התמכרות לאוכל בקרב אזרחי ניופנלנד בקנדה וביקש לקבוע האם הדבר קשור להשמנת יתר. קבוצת מחקר כללה 652 משתתפים, מהם 415 נשים ו-237 גברים, כולם מעל גיל 19. נעשה שימוש בסקלת ייל להתמכרות  לאוכל בכדי להעריך את התנהגות, בעוד שתכולת המזון נעשה בעזרת שאלוני Willet. השמנת היתר הוגדרה כאינדקס מסת גוף (BMI) ועל ידי אחוזי שומן.

החוקרים הופתעו לגלות כי השכיחות של התמכרות לאוכל עמדה על 5.4% עם תוצאות גבוהות יותר בקבוצת הנשים לעומת קבוצת הגברים (6.7% לעומת 3%). זו לכשעצמה עובדה המעידה כי לנשים יש סיכוי יותר גדול לסבול מהתמכרות זו.

עוד עולה מהממצאים כי השכיחות עלתה עם העלייה במשקל, מ-1.6% באנשים עם תת משקל או משקל תקין ל-7.7% בקבוצת הנבדקים אשר כבר סבלו מעודף משקל בתחילת המחקר. המשתתפים שעמדו בקרטריונים להתמכרות לאוכל שקלו בממוצע 11.7 ק"ג יותר מאלו שלא גילו תופעות התמכרות, והם צרכו יותר אחוזי קלוריות משומנים וחלבונים.

החוקרים סבורים כי מדובר בנתון משמעותי אשר יכול לסייע  בהערכת הנזק הפוטנציאלי מדפוסי אכילה דמוי התמכרות, ויתכן כי זהו נדבך נוסף אשר יכול לסייע להתמודד עם הבנת הסיבות למגפת השמנת היתר הקיצונית, ובעתיד אף יסייע בהתמודדות במניעתה.

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

לא מדברים עם מתבגרים על אוכל

הורים, על אחריותכם!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים