סובלים מהשמנה וסוכרת? אולי מעקף קיבה הוא הפיתרון

מי שסובל מסוכרת יכול להעיד כי הטיפול בתרופות או באינסולין משפר אומנם את ערכי הסוכר אך אינו מרפא את הסוכרת. יתרה מכך, לרוב עם השנים הולכים ומשמינים ומינוני התרופות עולים. האם ישנו פיתרון שירפא לחלוטין את הסוכרת? על כך בכתבה הבאה

עד כה שימשו ניתוחים להרזייה כטיפול יעיל לסובלים מהשמנה קיצונית בלבד. בעת האחרונה חוקרים את יעילותם כמרפאים סוכרת גם באנשים עם עודף משקל.

מעקף קיבה

מחקר שעקב אחר 22,094  חולים שעברו ניתוחי הרזייה הראה כי 84% מאלו שעברו מעקף קיבה נרפאו לחלוטין מהסוכרת ממנה סבלו טרם הניתוח. רובם הפסיקו לחלוטין את הטיפול בתרופות או באינסולין כטיפול בסוכרת.

החוקרים סברו תחילה כי עצם הירידה במשקל היא זו שהביאה לריפוי הסוכרת. אולם, ממצאים חדשים מראים כי הניתוח מביא לשינויים הורמונליים ומטבוליים בגוף המביאים לירידה ברמת הסוכר, שיפור הסוכרת ואף ריפויה לחלוטין במרבית המקרים.

לאחר ניתוח מעקף קיבה נמצאה ירידה ברמת הורמון הרעב גרלין וכך יורד התיאבון. הורמון אחר דמוי גלוקגון: GLP1 , עולה ברמתו לאחר מעקף קיבה ומביא לשיפור בעמידות לאינסולין ושיפור הסוכרת.

לאחרונה בוצע בארה"ב מעקף קיבה בחולים עם עודף משקל וסוכרת וכבר חודש לאחר הניתוח נצפתה ירידה ברמת הגלוקוז ושיפור בסוכרת.

הניתוחים להרזייה הוכחו כיעילים גם בריפוי מחלות אחרות הנילוות להשמנה כגון: יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם ותשניק נשימה בשינה.

כל מגוון הניתוחים להרזייה עשויים לשפר או לרפא סוכרת, אולם מעקף קיבה הוא היעיל מביניהם.

עוד בנושא:

מה הקשר בין השמנה לסוכרת?

הכל על מעקף קיבה

סוד ההצלחה של ניתוחי מעקף קיבה

מחקר: מעקף קיבה – הבחירה האופטימלית להשמנת יתר קיצונית