Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > צרבת? סיבה מצויינת להיפטר מהקילוגרמים העודפים

צרבת? סיבה מצויינת להיפטר מהקילוגרמים העודפים

ד"ר עמיר סולד

יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר אמריקאי מגלה כי 95% מאלו שסובלים ממצב של צרבת – הם בעלי עודף משקל. ד"ר עמיר סולד מזהיר: "צרבת מתמשכת עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך"

צרבת ועודף משקל

זהירות, צרבת: במחקר מקיף שנערך בארה"ב, וכלל ניתוח (Meta-Analysis) של 20 מחקרים בהשתתפות 18,346 חולים, נתגלה כי קיים קשר מובהק בין מצב של השמנת יתר (BMI גבוה) לבין החזר קיבתי-ושטי (מחלת GERD, או "צרבת" בשמה העממי).

על פי ממצאי המחקר, שהתפרסם בגליון נובמבר של כתב העתAmerican Journal of Gastroenterology, 95% מהאנשים שסובלים מצרבת הם בעלי משקל גוף גבוה מהמומלץ לגובהם.

גורם סיכון בריאותי

החזר קיבתי-ושטי בדרגתו החמורה, ידוע כגורם סיכון בריאותי לפתח שורה של מחלות קשות, בהן סרטן וכיבים בוושט(esophageal ulcers). לכן יש חשיבות גדולה לטיפול בבעיה בעוד מועד, ולהפחתת משקל כדרך למניעת תחלואה בעתיד.

"צרבת או מחלת GERD היא מצב רפואי מאוד נפוץ", מציין עורך המחקר, ד"ר דאגלס קורלי מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו(UCSF). "חרף זאת, מחקרים קודמים לא הצליחו 'לשים את האצבע' על הקשר המובהק בין השמנה להתפתחות הצרבת".

"ממצאי המחקר", מדגיש קורלי, "הם סיבה נוספת לאנשים שסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, יחד עם צרבת, להתייעץ עם הרופא שלהם בנוגע לדרכים להפחתת מימדי גופם, למרות שבשלב הזה עדיין איננו יכולים לומר בביטחון מוחלט שהרזייה מהווה פתרון מלא לבעיה".

קושי בבליעה ושיעול כרוני

ד"ר עמיר סולד, מנהל "המרכז לכירורגיה" ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים, מסביר כי "צרבת מתרחשת כאשר חומצה הנמצאת בקיבה עולה אל הוושט, וגורמת לתחושה של 'שריפה' או כאב במרכז החזה או בבסיס הצוואר, ולעתים נדירות יותר לקושי בבליעה, שיעול כרוני או צפצופים בנשימה".

לדבריו, הטיפול האפשרי בבעיה הוא בהתאם לחומרת המחלה. בדרגה הקלה שלה מתחילים בשינויים בהרגלי החיים (כמו הפסקת עישון ושתיית אלכוהול ונטילת תרופות להפחתת חומציות הקיבה).

בדרגה חריפה יותר כבר נדרשות תרופות מרשם, שמכוונות לנטרל את חומציות הקיבה ולהביא להחלמת הדלקת בוושט. "מטופלים שאינם מגיבים לטיפול התרופתי, או שזקוקים לטיפול קבוע ואינם מעוניינים בו", הוא אומר, מופנים בהרבה מקרים לניתוח".

סולד מזהיר כי "החומציות שעוברת מהקיבה לוושט, אצל אלו שסובלים מרפלוקס, גורמת לגירוי או אף לכוויה ולדלקת בוושט. כאשר מצב זה מתמשך עשוי להיגרם נזק בלתי הפיך לצינור הוושט".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים