Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סוכרת: כל מה שרציתם לשאול

סוכרת: כל מה שרציתם לשאול

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

גילוי מוקדם של מחלת הסוכרת יכול למנוע פגיעה במערכות חשובות בגוף. למה לוקים בסוכרת? מהם ערכי סוכר גבוהים? מה ההבדל בין סוכרת סוג 1 לסוג 2? שאלות ותשובות בנושא סוכרת

מחלת הסוכרת והשמנה

בישראל יש כיום כ-400,000 חולי סוכרת. כיום ידוע שגילוי מוקדם של סוכרת עשוי למנוע פגיעה בכליות, במערכת הדם, בראייה ובמערכות נוספות. אורח חיים בריא ומשקל תקין עשויים לצמצם את הסיכון ללקות בסוכרת, אך לפחות לפי תפוצתה ההולכת וגדלה של המחלה ברחבי העולם נראה שהמדע עדיין רחוק מאפשרות למניעתה המוחלטת. ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות על סוגי הסוכרת, התסמינים והסיכונים שלהם, וכן על מנגנון היווצרותה של המחלה – על קצה המזלג.

 מהו המנגנון שגורם להיווצרות מחלת הסוכרת?

סוכרת נגרמת מבעיה בייצור האינסולין או בקליטה יעילה שלו בגוף. האינסולין הוא הורמון המופרש מהלבלב אל מחזור הדם, והתפקידים שלו חיוניים, פשוטו כמשמעו: המרצת התאים להתחלק ולהתמיין ושליטה על רמת "חומרי המזון" בדם, ובעיקר הסוכרים (גלוקוז). לכן, סוכרת היא אחת המחלות המסוכנות ביותר – אם המחלה אינה מטופלת כראוי, הסיבוכים הנובעים ממנה הם קטלניים.

 כיצד מופק הגלוקוז בגוף האדם, ומדוע האינסולין הוא קריטי לתפקוד תקין?

מערכת העיכול מעכלת את המזון ומפיקה ממנו גלוקוז, כך שלאחר ארוחה רמות הגלוקוז בדם עולות. בגופו של אדם בריא, משתחרר אינסולין מהלבלב כדי לסייע בהרחקת עודפי גלוקוז מהדם. האינסולין מאפשר אחסון של הגלוקוז בשרירים ובשומן לשימוש עתידי, ולמעשה תורם תרומה מכרעת לוויסות רמות הגלוקוז בדם, ושומר עליהן בטווח ערכים תקין. בזמן פעילות גופנית, לדוגמה, ריכוז הגלוקוז בדם יורד, ורמת האינסולין יורדת גם היא.

באדם החולה בסוכרת כמות האינסולין המיוצרת מועטה, או שהוא סובל מתנגודת מוחלטת לאינסולין, וכך הגלוקוז נמצא ברמה מתמדת גבוהה בדם בלי יכולת לווסת אותו.

מהם הנזקים האופייניים הנגרמים מהמחלה?

עקב רמות הגלוקוז הגבוהות המצויות דרך קבע במערכת הדם, מחלת הסוכרת גורמת סיבוכים ב"איברי מטרה": הלב, הכליות, המוח וכלי הדם הקטנים. סוכרת שאינה מאוזנת היטב עלולה להוביל עם הזמן גם לבעיות קשות בעיניים ובכפות הרגליים. הקשר שבין חוסר האיזון ברמות הסוכרים בדם בשל מיעוט או העדר אינסולין האחראי לוויסות רמות אלה, לבין אותם סיבוכים באיברי המטרה נחקר רבות והוכח, בין השאר במחקר סוכרת ייחודי מבריטניה שהתפרס על פני שנים רבות. מנגד – שפע של מחקרים מראים כי איזון הולם של הגלוקוז (הסוכרים) בדם מסייע בהפחתת הסיכון לסיבוכים באיברים אלו, ומבטיח למטופל איכות חיים טובה יותר. נוסף על רמות סוכר מאוזנות, גם ערכים תקינים של לחץ הדם, רמות שומנים תקינות ומשקל גוף תקין נמצאו כבעלי תרומה מרכזית בכל הקשור בהפחתת הסיכון לסיבוכים באיברי המטרה.

 מהם ערכי סוכר גבוהים ומהן ההשפעות המזיקות שלהם?

ערכי סוכר (גלוקוז) מוגברים הם מעל 100 מ"ג לדציליטר בצום ומעל 140 מ"ג לדציליטר שעתיים לאחר הארוחה. ערכים אלה אחראים לנזקים בלתי הפיכים באיברי גוף חיוניים. הנפגעים העיקריים הם כלי הדם הגדולים והקטנים. לכן, בקרב סוכרתיים שיעור התקפי הלב גבוה פי 4-2 מאשר בלא-סוכרתיים. יתרה מכך, קטיעות בגפיים התחתונות שכיחות פי 16 מאשר בקרב אוכלוסייה לא-סוכרתית, ושכיחים על רקע המחלה גם עיוורון, אי-ספיקת כליות, שבץ מוחי, וטיפולי דיאליזה עקב כריתת כליה.

 מהו ההבדל בין סוכרת מסוג 1 לסוכרת מסוג 2?

אצל רוב חולי הסוכרת מסוג 1 הלבלב אינו מייצר אינסולין כלל, ולכן בחולים אלה יש צורך לספק לגוף אינסולין ממקור חיצוני, באמצעות הזרקה או חיבור למשאבת אינסולין. לעומת זאת, סוכרת מסוג 2 נגרמת מייצור לוקה בחסר של אינסולין בלבלב ו/או משיבוש בתפקוד האינסולין בגוף.

90% מכלל חולי הסוכרת לוקים בסוכרת מסוג 1, הנגרמת עקב תקיפתם של תאי בטא הלבלביים האחראים לייצור האינסולין, על ידי תאי T של מערכת החיסון. הסיבה לתהליך זה אינה ידועה, ולפיכך כיום עדיין לא נמצאה פריצת דרך במניעת המחלה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים