אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סוכרת מתפתחת עקב עליה במשקל וחוסר פעילות גופנית

סוכרת מתפתחת עקב עליה במשקל וחוסר פעילות גופנית

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רבים סבורים כי סוכרת מבוגרים מתפתחת עם העליה בגיל ואינה ניתנת למניעה. מחקר חדש מצביע על כך שהתפתחות העמידות לאינסולין וסוכרת המבוגרים תלויים בהשמנה וחוסר פעילות גופנית ולאו דווקא בגיל

במאמר חדש שפורסם בגליון אוגוסט של כתב העת הרפואי Diabetes Care מסבירים החוקרים כי תנגודת לאינסולין אינה תכונה הקשורה בגיל בלבד, אלא תוצאה של השמנה וחוסר פעילות גופנית.

סוכרת וחוסר פעילות גופנית

החוקרים בראשותה של ד"ר פרנציסקה אמטי מאוניברסיטת פיטסבורג, פנסילבניה, ארה"ב, מסבירים כי מאחר ושכיחות סוכרת מסוג 2 גבוהה יותר בקרב מבוגרים, רווחת ההשערה כי קיים קשר בין הגיל ובין התנגודת לאינסולין.

המחקר קורא תגר על הקשר בין גיל מבוגר והתפתחות סוכרת ומנסה לברר האם סוכרת נגרמת בעצם עקב השמנה וחוסר פעילות גופנית.

החוקרים השוו את הרגישות לאינסולין בקרב מספר קבוצות:

 • שבעה ספורטאים צעירים
 • 12 ספורטאים מבוגרים
 • 11 משתתפים צעירים בעלי משקל תקין שאינם עוסקים בפעילות גופנית
 • 10 משתתפים מבוגרים בעלי משקל תקין שאינם עוסקים בפעילות גופנית
 • 15 משתתפים צעירים שמנים שאינם עוסקים בפעילות גופנית
 • 15 משתתפים מבוגרים שמנים שאינם עוסקים בפעילות גופנית

אי עיסוק בפעילות גופנית הוגדר כפעילות גופנית של פחות מיום בשבוע.

לא נמצאו הבדלים ברגישות לאינסולין בין ספורטאים צעירים לעומת ספורטאים מבוגרים, בין נבדקים צעירים בעלי משקל תקין לעומת נבדקים מבוגרים בעלי משקל תקין, או צעירים שמנים לעומת מבוגרים שמנים.

ללא קשר לגיל, בקרב ספורטאים הרגישות לאינסולין הייתה הגבוהה ביותר, בהשוואה לקבוצת המשתתפים בעלי משקל תקין שאינם עוסקים בספורט.

בקרב משתתפים שאינם פעילים גופנית אך בעלי משקל תקין הרגישות לאינסולין הייתה גבוהה יותר בהשוואה למשתתפים השמנים.

חלק גדול מהמבוגרים סבורים כי סוכרת הינה תוצאה בלתי נמנעת המופיעה עם הגיל ולמרבה הצער, גם חלק מהרופאים סוברים כך.

ממחקר זה עולה כי ניתן למנוע התפתחות עמידות לאינסולין וכן סוכרת סוג 2 גם בגיל המבוגר וזאת על ידי שמירה על משקל גוף תקין ועל ידי פעילות גופנית קבועה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים