Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סופגניות ודיאטה? לא עובד

סופגניות ודיאטה? לא עובד

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אזהרות ארגוני בריאות העולמיים על סכנה ממשית של צריכת מוצרים מטוגנים בשמן עמוק, וההחלטה לסמן בארצות הברית מוצרים עם צריכת מלח עודף, הופכים את אחד ממעדני חג החנוכה המסורתיים –סופגניות– למעדן בעייתי במיוחד

סופגניות ודיאטה

 הסופגנייה קיבלה מקום של כבוד על מדף מעדני החגים, ישנן רשתות מזון שלמות שאפילו מוכרות אותה על בסיס קבוע בתור דונאטס עם מילויים וציפויים מגוונים ומפתים. ובכל זאת, כיצד הפכה הסופגנייה לאחד מן המאכלים הכי פחות פוליטקלי קורקט של העידן הנוכחי?

 לא הולכים ביחד: סופגניות ודיאטה

יש עניין כזה שהתחלתם דיאטה, הבטחתם לעצמכם לשמור היטב ולהקפיד על תזונה בריאה, הפעם אתם רציניים אמרתם לעצמכם. ואז הגיע חנוכה.

 החג החורפי הזה הוא בעיה אמיתית לכל מי שמנסה לשמור על משקלו. מזג האוויר הקר, האווירה המשפחתית החמה והסופגניות, המצאה מקוללת עם מורשת של מאות בשנים, עושים את שלהם ומכניעים לרוב גם את האדוקים ביותר בשמירה על משקל לאורך כל השנה.

 ובכל זאת, לא אנחנו אלו שנגיד לכם מה לאכול, רק מספר לכם מה כן אפשר לעשות על מנת למזער נזקים ומהם הערכים הקלוריים של הנזק הזה.

לא רק אנחנו

סופגניות, בניגוד למקובל לחשוב, הן לא המצאה יהודית. גם עמיתנו הגויים ברחבי העולם אוהבים אותן מאד, וכל השנה. רשת דאנקין דונטס האמריקאית המתמחה במכירת סופגניות בלבד היא מעצמה בינלאומית שאף ניסתה לחדור לשוק הישראלי ללא הצלחה.

 הסופגנייה הישראלית היא באמת ישראלית, באף מקום אחר בעולם לא תראו את הגודל, הצורה והטעמים המוכרים לנו כאן עוד מילדות. עוד ייאמר לזכותה מלבד צורתה הגדולה והכדורית, היא כי מדובר במוצר עונתי בלבד המתרחש לקראת החנוכה והשיא בימי החג.

 כלומר, המלחמה התזונתית בסופגנייה מתנהל כשלושה חודשים בלבד. ישראלי צורך בממוצע 5-3 סופגניות ב"עונה".

עד כמה זה רע לנו?

כל מומחה תזונה יגיד לכם את האמת המרה: אין פתרון קלורי טוב לנושא הזה. רצוי שלא להאמין לסופגנייה דלת קלוריות או אפויה ורצוי פשוט להימנע לחלוטין מאכילת המאכל הזה אם אתם נמצאים בדיאטה. ליתר דיוק 500-350  קלוריות לסופגנייה אחת!

סופגניות דיאטה – השילוב של בצק שמרים חם, תפוח ומטוגן בשמן חם יוצר תרכובת הרסנית של כמות קלוריות בלתי אפשרית כמעט. בנוסף, אין לסופגנייה שום ערך תזונתי ראוי לציון: הקמח הוא קמח לבן, וגם אופנת הסופגניות מהקמח המלא לא מבטלת את נושא הטיגון, כך שאין בה שום תרומה תזונתית למעשה. וזה עוד לפני מגוון אפשרויות המילוי והציפוי משמע עוד קלוריות כמובן.

 בכל זאת מתפתים לאכול סופגניות?

 1. כדי  ל"שרוף" את ערכה הקלורי של סופגנייה אחת שאכלנו עלינו ללכת כשעה על הליכון בחדר הכושר.
 2. הערך הקלורי של סופגנייה אחת שווה ערך לארוחה מאוזנת ונכונה המכילה: סטייק, סלט, מעט מחממות ואפילו קינוח דל שומן. רוצים דוגמא, בבקשה: מנה של 150 גר' בשר בקר סינטה  או 2 שיפודים של קוביות בשר גולש. תוספת של חצי כוס אורז מלא מבושל/פסטה מלאה /תפוח אדמה בינוניים ירקות מבושלים או מאודים כמו שעועית ירוקה/ ברוקולי/כרוב סלט ירקות טרי גדול בתוספת כפית שמן זית  פרוסת עוגה שמרים.
 3. סופגניות יוקרה במאפיות טובות עולות גם 10 שקלים, אכילה של חמש או שש סופגניות כאלו שווה למחירה של ארוחה עסקית במרבית מסעדות היוקרה בתל אביב.

 ובכל זאת, כולנו בני אדם ורוצים לחגוג את חג החנוכה בלי להיות משביתי השמחה של החמות שבדיוק הכינה לנו סופגניות לחג מעשי ידיה, ומי רוצה להסתכסך עם החמות. הפתרון המושלם הוא לפנק עצמכם באכילת סופגנייה אחת בלבד, דאגו שזו תהיה הסופגנייה המושלמת והטובה ביותר שאתם יכולים להשיג ולאחריה פשוט לשכוח מהעניין ככל שאפשר.

משמעת עצמית כבר אמרנו?

חג חנוכה שמח ובריא לכולכם!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים