Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סופרים נקודות ונפטרים ממחלת הסוכרת

סופרים נקודות ונפטרים ממחלת הסוכרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

שיטת ניקוד חדשה, שפותחה על ידי חוקרים אמריקאים, משמשת רופאים לחזות מי מבין המועמדים לניתוחי הרזיה עתיד לחוש בהקלה של ממש במחלת הסוכרת שלו בעקבות הניתוח. אז איך זה עובד ומה הניקוד שלכם אומר עליכם?

כמעט כולנו רוצים לדעת מה יהיו תוצאותיו של טיפול רפואי אותו אנו עתידים לעבור, עד רבה כאשר מדובר בניתוח אותו אנו עושים מתוך בחירה. הנבואה ניתנה לשוטים, אך לחיזוי רפואי בעל פרמטרים תלויי מידע רפואי מוכח על מצבו של החולה יש ביסוס.

שיטת ניקוד הסוכרת

שיטת החיזוי להקלה בסוכרת במועמדים פוטנציאלים לניתוחי הרזיה, פותחה על יד צוות חוקרים במכון Geisinger בדנוויל פנסילבניה, והיא מכונה בשם המקצועי DiaRem. השיטה משכללת פרמטרים של נתוני החולים המועמדים לניתוח.

ג'ורג אגריפולוס, עורך המחקר, אומר כי "השיטה החדשנית שלנו הוכחה כיישום לצורך הערכת סיכוי המנותח במלחמתו נגד הסוכרת האם יעבור את הניתוח ויתרונותיו עבורו. מדד השיטה גם יקבע האם יש צורך באמצעים נוספים במלחמתו של החולה בסוכרת מלבד הניתוח".

63% אחוזי הצלחה

על מנת לייצר את שיטת הניקוד החדשה הזו, ניתחו ועיבדו חוקרי המחקר בין השנים 2004 ועד 2011,  תוצאות של כ-690 מטופלים, הלוקים בהשמנת יתר ואשר יש להם סוכרת מסוג 2. הממצאים הראו כי 63% מהמטופלים, שעברו את הניתוח, הגיעו למצב של הפוגה מלאה במחלת הסוכרת באופן שתסמיניה נעלמו לחלוטין.

במחקר נבדקו 259 משתנים שונים כדי לצפות הפוגה מוקדמת במחלת הסוכרת, כזו שמתרחשת כבר בחודשיים הראשונים שלאחר הניתוח ואורכת לפחות 12 חודשים. וכן, מדדים לחיזוי הפוגה מאוחרת, כזו המופיעה רק כעבור חודשיים ונמשכת לפחות שנה.

החולים קיבלו ציון משוקלל שנע בין 0 ל-22, אשר התבסס על ארבעת הגורמים הבאים: גיל, שימוש באינסולין, רמות המוגלובין המסוכרר והטיפול התרופתי. הציונים נגזרו מהקצאת נקודות לכל אחד מארבעת הגורמים.

כמה נקודות צריך כדי להצליח?

החוקרים מצאו כי החולים בעלי ציון מדד DiaRem נמוך היו בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר לחוש הקלה ואף היעלמות הסוכרת לאחר הניתוח, בעוד שאלו בעלי הציון הגבוה היו בעלי סיכוי נמוך יותר.

לדוגמה, חולה בעל מסת גוף 39 שקיבל את הציון הגבוה ביותר במדד DiaRem, קרי 22 נקודות, הוא מועמד טוב לרזות בעקבות הניתוח, אך הסיכויים שלו להירפא ממחלת הסוכרת נמוכים.

מחקר מקיף זה הצליח להביא לידי שכלול מיטבי של נתונים רבים שנאספו בנושא הקשר בין ניתוחי השמנת יתר לבין יעילותם המוכחת בריפוי הסוכרת. נדמה כי זהו עוד שלב בהוכחת יעילותם המוחלטת של ניתוחים אלו במלחמה לא רק בהשמנת יתר קיצונית, אלא גם בתופעות הלוואי הקשות שלה -סוכרת סוג 2 היא רק אחת הנפוצות והקשות בהן.

עוד בנושא:

אוכלים ורצים – כללי תזונה

קווים מנחים לרופאים המטפלים בשמנים

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים