Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סידן: איפה בדיוק מוצאים אותו?

סידן: איפה בדיוק מוצאים אותו?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

בשנים האחרונות אנחנו עדים למתקפת תוספי תזונה המבטיחים לנו חדשות לבקרים שהם הפתרון להוספת רכיב הסידן לתזונה היום יומית שלנו

מדוע אנחנו זקוקים לסידן? מהי חשיבותו עבורנו? מהם המקורות הטבעיים שבהם אנו יכולים להשיג סידן ועד כמה הבטחות היצרנים לתוספי סידן באמת יעילות?

מורה נבוכים לאלו שהסידן בורח להם…

סידן

חשיבותו של הסידן עליונה

סידן קיים בכל היצורים החיים, והוא חיוני לחיים ולשמירה על בריאות תקינה.  בבני האדם מהווה הסידן (בצורת סידן גופרתי, אותו החומר המרכיב את הגיר והגבס) מרכיב חשוב בעצמות.

תפקידו של הסידן בתא חשוב אף יותר, ואוניברסאלי הרבה יותר: הסידן הוא חומר האיתות התאי החשוב ביותר.יוני סידן מסוגלים להיכנס אל ולצאת מהתא דרך משאבות ותעלות הנמצאות בממבראנה.

כניסה ויציאה של סידן גורמים להתנעתם או הפסקתם של שלל תהליכים בתא: התכווצות מכאנית. (בתאי שריר בבעלי חיים, למשל), הפרשת חומרים מהתא, העברת אות חשמלי לתא ועוד.

מאגר יוני הסידן הנמצא בסביבה החיצונית של תאי הגוף באדם מגיע מן העצמות דרך מחזור הדם. הבקרה על כמות הסידן הנפלטת מהעצמות אל הדם  נעשית על-ידי מספר אזורים במוח.

הסידן מהווה חלק חשוב מהרגלי אכילה נכונים. חסרים בסידן יכולים להשפיע לרעה על חוזק העצמות, ועודף של סידן בגוף עלול לגרום לאבנים בכליות ולבעיות נירולוגיות קשות.

חסרים בסידן לאורך זמן עלולים להוביל למחלת דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס). מסיבות אלו חשוב להקפיד על צריכה סדירה ונכונה של סידן לאורך החיים.

כמות הסידן המומלצת למבוגרים בדרך כלל נעה בין 700 ל-1200 מ"ג ביום. בנוסף, הגוף דורש ויטמין D כדי לספוג את הסידן במערכת.

כיצד אנו יכולים להוסיף לעצמנו סידן דרך תזונה רגילה?

מוצרי חלב לסוגיהם השונים מוכרים כמקורות עיקריים, אם כי אנשים מסוימים אלרגיים למוצרי חלב, ומספר רב עוד יותר של אנשים, במיוחד אלה שלא ממוצא אירופאי, סובלים מאי סבילות ללקטוז ואינם מסוגלים לצרוך מוצרי חלב כלל.

מקורות אחרים לסידן כוללים: מיץ תפוזים, טופו, ברוקולי, במיה וירקות ירוקים אחרים, אצות, סויה, אגוזים וקטניות, מאכלי ים: צדפות וחסילונים, סרדינים, חיטה מלאה.

מהי יעילותם של תוספי התזונה המבוססים על סידן?

גם כאן, בשאלה המסקרנת ביותר אין תשובה מכרעת במיוחד. הויכוח על תוספי תזונה ועל יעילותם בכלל נמשך למשך שנים. המצדדים טוענים לשיפור משמעותי בריכוזי ויטמינים ומינראלים חסרים לגוף דרך תוספי תזונה.

המקטרגים טוענים כי יעילותם של כל תחליפי התזונה, בהם גם אלו מבוססי הסידן המבטיחים לנו ניסים ונפלאות מוגבלת בשל מרכיביהם ובשל מצבי הצבירה הלא טבעיים של המינראלים המוגשים לנו. מדעית אם כן, הויכוח על תוספי סידן אינו שונה מן הויכוח על תוספי תזונה אחרים.

נדמה כי הדרך הטובה ביותר לצרוך סידן, או לפחות הנורמטיבית ביותר היא דרך מזונות המכילים אותם ועל ידי פיתוח מודעות תזונתית גבוהה לרכיבי המזון השונים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים