Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לקחתם ביס מעוגה? רוצו חצי שעה

לקחתם ביס מעוגה? רוצו חצי שעה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כמה זמן בדיוק תצטרכו לרוץ על מנת להוריד את מה שאכלתם? ובכן, מחקר בריטי חדש טוען כי יש לו רעיון פשוט ויעיל כדי להילחם במגפת ההשמנה העולמית – סימול ספורטיבי על מוצרי המזון. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר והתועלת המעשית

סימול מוצרים

אנחנו רגילים לראות סימונים על מזונות, רכיבים של תכולתו, ערכים תזונתיים וערכים קלוריים. אנחנו כל כך רגילים שאנחנו כבר אדישים לכך. השאלה הנשאלת היא האם אנחנו מקבלים את מלוא המידע הדרוש לנו על המזון אותו אנו צורכים באופן שימשוך את תשומת הלב המרבית שלנו לכך. נדמה שסימון מוצרים הפך שקוף עבור הצרכנים והם מעמיסים על עגלת הקניות מוצרים לא בריאים, למרות שקריאה מהירה של תוויות הסימון שלהם יכולה הייתה לסייע להם שלא לבחור בהם.

ד"ר שירלי קריימר, מהאגודה המלכותית לבריאות הציבור בבריטניה, מאמינה כי: "חיבור בין העלות התזונתית של המוצר לבין כמות הזמן שנצטרך להשקיע בפעילות גופנית על מנת "לשרוף" אותו, יכול לסייע במלחמה בערכי ההשמנה הגבוהים כיום בבריטניה", ובעצם בעולם המערבי כולו.

הרעיון, פשוט אולי, אבל הוא לא פחות ממהפכני, ומומחים רבים אחרים בעולם תומכים בו ומחזיקים בדעה דומה. לא פלא כי דווקא בבריטניה, הרעיון הזה מתחיל לשגשג ולחלחל אל התודעה הציבורית. בריטניה סובלת מאחוז ההשמנה הגבוה ביותר באירופה והיא "מקדימה" בנתוני השמנת יתר קיצונית מדאיגים גם ארצות כמו ספרד, שבדיה וגרמניה.

סימון מוצרי מזון – מה הבעיה?
מסתבר כי השיטה הנהוגה כיום לסימון מוצרים בערכים קלוריים ותזונתיים מביאה לתוצאות נמוכות במיוחד מבחינת מודעות ציבורית, שלא לומר, כמעט זניחות. ד"ר קריימר קוראת לייצר תפיסת מודעות ציבורית חדשה לה היא קוראת: שווה ערך לפעילות גופנית, כלומר סימון מיוחד על כל מוצר, שיעיד על כמות הזמן שהאדם הצורך אותו יצטרך להשקיע בפעילות גופנית בעבור צריכתו.

"המטרה היא לקדם מודעות אצל צרכנים לגבי כמות האנרגיה הנצרכת, ולעשות את הקישור שכרגע לא קיים בסימון מוצרים, לכמות הזמן שנדרש להשקיע בפעילות גופנית על מנת שיוכלו לצרוך אותו. הרעיון הוא בעצם לקדם פעילות גופנית", היא מחדדת.

בסקר שערכה האגודה המלכותית לבריאות הציבור בבריטניה נמצא כי 44% מהצרכנים מוצאים את המידע על גבי אריזות המזון כיום כ"מבלבל". חוסר הידיעה של הציבור מה בעצם הם קוראים מוביל לצריכה שגויה של מוצרי מזון גרועים עבורם. ההחלטה השגויה מתקבלת לרוב בטווח של כשש שניות בלבד מרגע שאנו מתבוננים במוצר ועד לרגע מחליטים לרכוש אותו.

אפשר את זה בפשוט יותר
מחקרים כבר הוכיחו בעבר כי אנשים מגיבים טוב יותר לסמלים מאשר לתוויות נתונים ארוכות ולא ברורות. המחקר הנוכחי גם הניב תשובה ברורה וחדה למדי לגבי הכדאיות של סימון מוצרים בסמלים שיקשרו אותם לכמות הזמן המומלצת לפעילות גופנית אל מול צריכתם. התוצאות הפתיעו גם את החוקרים: כ-53% מהנשאלים ענו כי סימון מוצרים בסמלים כאלו היו גורמים להם לחשוב שוב על כדאיות צריכת המוצרים שהם רוכשים.

"אין בכוונתי לבטל את חשיבות התוויות הנוכחיות על מזון, שהן טובות ומספקות מידע חשוב" מציינת עורכת המחקר. "אנשים אינם יכולים לרוץ או לעסוק רק בפעילות גופנית לשריפת קלוריות כתחליף לדיאטה נבונה, אך לנו יש בהחלט אחריות ציבורית חשובה לקדם פעילות גופנית ותזונה נכונה אל מול ממדי מגפת השמנת היתר הקיצונית העולמית".

אין ספק כי מדובר כאן ברעיון נהדר בפשטותו: סימול מוצרים באופן פשוט וברור שיגרום לנו להבין מה הוא
"המחיר" הגופני שאנחנו צריכים לשלם על מנת לצרוך אותם, בשווה ערך למאמץ גופני, יכול לשנות את ההחלטה שלנו לגבי צריכתם ובו בעת לעצור, לקרוא את התווית של הערכים התזונתיים ולסייע לנו בשיפור החינוך התזונתי של כולנו.

יתכן, כי זהו נדבך חשוב נוסף במלחמה במגפת השמנת היתר הקיצונית בעולם המערבי, כל שנותר הוא לראות האם הרעיון הזה יכול להיות מיושם בעולם וגם בארץ אל מול כוחם של תאגידי המזון שאינם מעוניינים בהכרח להפוך את המידע התזונתי לשקוף מדי בשל אינטרסים כלכליים ברורים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים