אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סערה בכוס תה עם חלב

סערה בכוס תה עם חלב

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האי הבריטי כמרקחה: מחקר גרמני חדש חושף כי הוספת חלב לכוס תה מבטלת לחלוטין את היתרונות הבריאותיים של העלים הירוקים

תה הוא המשקה השני הכי נפוץ בעולם, יש לו סגולות בריאותיות מוכחות (בהן הגנה על הלב וכלי הדם) – אבל כעת מתברר שאם שותים תה עם חלב כתוספת, נעלמים כל היתרונות הבריאותיים שלו כלא היו.

תה עם חלב

המחקר, בהיקף קטן, נערך בבית החולים האוניברסיטאי Charitè שבברלין, והוא מתפרסם השבוע בכתב העת European Heart Journal.

המחקר עצמו נערך בהשתתפות 16 נשים בסך הכל, שהתנדבו לשתות 3 סוגים של משאות חמים: תה שחור, תה עם חלב ומים חמים. בדיקות סדירות שנערכו לעורק הזרוע שלהן שעתיים אחרי השתייה הראו, כי תה ללא תוספות גרם להתרחבות כלי הדם שלהן.

"הוספת חלב לתה", ציין אחד ממחברי המאמר, הביולוג המולקולרי ד"ר מריו לורנץ, "מנעה לחלוטין את ההשפעה הפיסיולוגית המיטיבה שלו". מחקרים דומים שנערכו על חולדות העלו ממצאים דומים.

האשמים: חלבוני החלב

החוקרים סבורים כי פלבנואידים שנמצאים בתה ומכונים קטקינים (catechines), פועלים כנוגדי חמצון ואחראים להשפעות החיוביות של התה על הלב. מהמחקר עולה כי קבוצה של חלבוני חלב בשם קזאינים, גורמים לירידה בריכוז הקטקינים בתה.

"ככל הנראה, החלב משנה את הפעילויות הביולוגיות של מרכיבי התה, ולכן קרוב לוודאי שהוא עשוי לשנות גם את ההשפעות שיש למשקה נגד התפתחות גידולים סרטניים", אמרה אחת ממחברי המאמר, ורנה סטנגל, פרופסור לקרדיולוגיה בבית החולים Charite.

"התוצאות שלנו", הוסיפה, "מספקות הסבר אפשרי לכך שלא נמצאו השפעות חיוביות של שתיית תה על הסיכון ללקות במחלות לב בבריטניה, מדינה שבה נוהגים להוסיף לתה חלב". סטנגל קוראת לאנשים הנוהגים לשתות תה עם חלב, לשתות גם מעת לעת תה נטול חלב.

עדיף להפסיק לעשן

אבל באיגוד הלב הבריטי (the British Heart Foundation) מבקשים להכניס את הדברים לפרופורציות, ואומרים כי "קרוב לוודאי שהוויתור על תה עם חלב יעזור לבריאותכם הרבה פחות מצעדים אחרים, כמו ביצוע פעילות גופנית, הימנעות מעישון וצריכה של תזונה בריאה ומאוזנת".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים