אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ספוילר: ספורט משמין

ספוילר: ספורט משמין

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תתפלאו, אבל לא רק שלא כל ספורט גורם לירידה במשקל, ישנן פעילויות שאף עלולות לגרום לעלייה במשקל. ד"ר אסנת רזיאל אמנם מעודדת פעילות גופנית, ועם זאת נותנת אזהרת השמנה

ספורט משמין

יצאתם לפעילות גופנית ואתם כבר סופרים את הקלוריות לאחור, אבל רגע! לפני שאתם קונים מידה אחת פחות, תיזהרו לא ליפול בטעות הנפוצה של העוסקים בספורט, זאת שתגרום לכם לעלות במשקל ובמידה.

רבים נוטים לקשר אסוציאטיבית באופן מובהק בין פעילות גופנית לבין שמירה על משקל תקין, תוך שהם מתעלמים לחלוטין מתופעה נפוצה הפוכה, הנקשרת באופן מפתיע לספורט – השמנת יתר. עם זאת הנתונים בארצות  הברית מעידים כי יש פה בעיה.

ארצות הברית כמשל

קרוב ל-50 מיליון אמריקאים מנויים לחדרי כושר, כ-57 אחוז מהם מעידים כי הם מתעמלים באופן קבוע. זהו אחוז מכובד, אך אם משווים את המספרים הללו לאנשים הסובלים מהשמנת יתר ומדד מסת הגוף שלהםם גבוה, מגלים מיד את הבעיה: שליש מהאמריקאים הם בעלי משקל עודף ועוד שליש מוגדרים כבעלי השמנת יתר, חלקן קיצוניות. מדוע אם כן שמנים שמתאמנים אינם מצליחים לרדת במשקל?

מחקר, שנערך לאחרונה בקרב נשים בארצות הברית, בחן ארבע קבוצות מחקר שונות, ביקש לפענח את התעלומה. במחקר השתתפו כ-500 נשים, בעלות עודף משקל ושאינן עוסקות כלל בפעילות גופנית. הנשים חולקו לארבע קבוצות רנדומליות, שלוש קבוצות התאמנו עם מאמן אישי, כל אחת מהקבוצות ברמת קושי גבוהה יותר, ומקבוצה אחת ביקשו החוקרים שלא להתאמן אלא רק לגלות מודעות למה שהן אוכלות.

התוצאות, לא אחרו לאשש את הנתון הבעייתי בהקשר של ספורט והשמנת יתר. כמעט כל הנשים, כולל אלו בקבוצת הביקורות, ירדו במשקל. והנתון המעניין מכל – הנשים אשר התעמלו לא ירדו יותר במשקל מאלו שלא התאמנו. למעשה, חלקן של הנשים שהתאמנו באופן קבוע עם מאמן אישי, עלה במשקל בצורה בולטת במיוחד. למרות שהעידו כי הן שמרו על דיאטה. כיצד אם כן?

הטעות של המתאמן המתחיל

פעילות גופנית יוצרת תחושת רעב מוגברת. כאשר אתם מתחילים לעסוק בפעילות גופנית באופן תדיר, כדאי לתת על כך את הדעת. במקביל, מומלץ לפתח כמה הרגלי תזונה חשובים, שכן אחרת הסיכוי שתעלו במשקל במקום לרדת נמצא ממש מעבר לפינה.

כמה פעמים שמעתם את המשפט "אם אתם לא עושים ספורט ביחד עם הדיאטה לא תרזו". ובכן, סביר להניח ששמעתם אותו יותר פעמים ממה שרציתם לשמוע. אבל את העובדה שאתם יכולים להשמין בקלות, תוך כדי שמירה על ביצוע פעילות ספורטיבית רציפה, אף אחד לא הזכיר, וחבל.

הטעות הנפוצה של המתאמן המתחיל היא תופעה פופולרית למדי, שגורמת לאכזבה אצל מתאמנים רבים, בעיקר הלא מנוסים, אשר ביקשו לשלב פעילות גופנית נמרצת כחלק מהקרב שלהם במשקל. מהו אם כן הקשר בין ספורט להשמנת יתר ואיך בעצם הופכים את הספורט לכלי עזר יעיל בירידה במשקל?

מכניזם הפיצוי

החוקרים משערים כי התשובה נעוצה, ככל הנראה, במכניזם הפיצוי שלנו. מרבית המתאמנים, מרגישים שהם זכאים לארוחה טובה לאחר שעשו ספורט. באופן עובדתי, ספורט, מכל סוג שהוא צורך קלוריות ולכן מייצר תחושת רעב בגוף. הגוף מבקש להגיב באכילה לאחר ספורט.

הבעיה אם כן היא באכילה לא פרופורציונלית לכמות הקלוריות אשר נשרפו במהלך הפעילות. רבים מפצים עצמם באכילת יתר לאחר פעילות ספורטיבית, שלא רק שהיא מחזירה לגוף את מה שאיבד, היא מפצה אותו בקלוריות נוספות, מיותרות, שאין בהן צורך בהן.

המכניזם האבולוציוני שלנו, זה שמורה לנו לאכול ככל שנוכל, ולאגור כמה שיותר מזון בצורת שומן לימים קשים יותר, פועל נגדנו לאחר פעילות ספורטיבית והגוף מגורה כולו לאכילת יתר.

איך נמנעים אם כן מעליה מיותרת במשקל לאחר ביצוע פעילות ספורטיבית?

• בחירת פעילות גופנית מתאימה – ישנם סוגי ספורט ש"ירעיבו" אתכם יותר מאחרים, נסו להתאים את הפעילות הספורטיבית שלכם לדיאטה.

• אוכלים בקטנה 45 דקות לפני – אכלו ארוחה קטנה לפני הפעילות, כ-45 דקות לפני הפעילות, ארוחה שיהיו בה מעט פחמימות מורכבות ואשר יסייעו לגוף בתחושת אנרגיה במהלך ביצוע הפעילות הספורטיבית.

• אוכלים בקטנה מיד אחרי – אכלו משהו קטן מיד לאחר סיום הפעילות הגופנית. זה יכול להיות תפוח או חטיף בריאות, חשוב שתתנו למוח את השידור שאתם מזינים את גופכם והוא לא במצב של הרעבה. עד שתגיעו לאכול את הארוחה הענקית שתכננתם כארוחת פיצוי על האימון שלכם, כבר תגיעו רגועים יותר ובשליטה עצמית גבוהה יותר לקראת הארוחה ותוכלו לאכול פחות.

• מתרכזים באוכל – וכשאתם אוכלים, זכרו, אתם רק אוכלים, אתם לא עושים את זה מול טלוויזיה או מול מחשב, אתם פשוט אוכלים ומתרכזים באוכל שלכם, זה ימנע מכם להעמיס יותר מכפי שצריך על הצלחות.

עכשיו, כל מה שנשאר לכם לעשות הוא לחזור לחדר הכושר מצוידים בכל המידע ותראו שזה עובד! ספורט בשילוב של תזונה נכונה ואחראית  בהחלט מסייע בהרזיה וחשוב לאיכות חיים ושמירה על הבריאות.

עוד בנושא:

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים