Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פעילות גופנית משפרת נתוני סוכרת לאחר ניתוח בריאטרי

פעילות גופנית משפרת נתוני סוכרת לאחר ניתוח בריאטרי

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר: פעילות גופנית עשויה לשפר את המצב הבריאותי ואת מצב הרוח בימים רגילים ובמיוחד לאחר ניתוח בריאטרי בקרב נשים. לא השתכנעתן? קראו עד הסוף, חשבו את הקלוריות שתשרפו לעומת אלה שתאכלו וצאנה להתאמן

מרגישות שהגיע הזמן לחזור לחיים גם באמצעות פעילות גופנית? יתכן שאתן עושות את הדבר הטוב ביותר עבורכן, ולא רק מבחינת הרגשת החיוניות שתלווה אתכן ביום יום, אלא גם עבור בריאותכן העתידית. מחקר חדש, שפורסם לאחרונה באתר הרפואי Medscape, שופך אור על חשיבותה של פעילות גופנית לאחר ניתוח בריאטרי במיוחד בקרב נשים.

פעילות גופנית וסוכרת

מתוצאות המחקר עולה כי כל פעילות גופנית, גם בעוצמה נמוכה כמו הליכה רגילה, כאשר היא מתווספת לשגרת החיים לאחר ניתוח בריאטרי והופכת להיות פעילות סדורה של המטופל, יש לה תרומה של ממש לבריאותם של המטופלים. תוצאותיו של המחקר מעידות בצורה חד משמעית כי מנותחים, שאינם נוקטים יוזמה כזו של פעילות גופנית, נשארים בקבוצת סיכון של סוכרת ונמצאים במגמת שיפור נמוכה יותר של מצבם הבריאותי.

במסגרת המחקר חולקו 128 מטופלים, מרביתם נשים, זמן קצר לאחר ניתוח בריאטרי לשתי קבוצות שונות, האחת השתתפה בתכנית עם הדרכה בריאותית ואילו הקבוצה השנייה נטלה חלק בתכנית פעילות גופנית מתונה עם השגחה חלקית. בעוד שבקבוצה הראשונה הנשים השתתפו בעיקר בהרצאות, דיונים וקיבלו מידע על טיפול תרופתי, תזונה וביצוע מתיחות, הרי שבקבוצה השנייה אותה הפעילו עורכי המחקר לפעילות יזומה יותר, שולבה פעילות גופנית מתונה בעיקר של הליכה בכל שבוע למשך כשישה חודשים לפחות כאורך זמן המחקר.

יותר סבילות לאינסולין בקרב המתאמנות

התוצאות לא אחרו להגיע. בתחילת המחקר בשתי הקבוצות מדדי גלוקוז והאינסולין היו כמעט זהים אם כי עדיין טובות הרבה פחות בהשוואה לאנשים בריאים אשר לא נזקקו לניתוח ושמרו על משקל תקין לאורך חייהם. בסיום המחקר נמצא כי בעוד שרמות הסבילות לאינסולין השתפרו בשתי קבוצות הבדיקה של המחקר, הרי שהקבוצה בה התקיימה פעילות גופנית מתונה העידה על שיפור דרמטי יותר בנתוני סבילות אלו.

ממצאים דומים של שיפור נתונים תועדו גם בבחינת קליטת גלוקוז, מטבוליזם של הגלוקוז ושל מדדי סיבולת לב ריאה והצביעו על שיפור גדול יותר בקבוצה המחקר הפעילה גופנית.

החוקרים מסבירים כי רגישות לאינסולין וכושר לבבי-ריאתי הם שני מדדים חשובים לבריאות הכללית והמטבולית וכל שיפור במדדים אלו צפוי להפחית את הסיכון העתידי למחלות לבביות-מטבוליות. בשתי הקבוצות נרשמה ירידה דומה במשקל הגוף ובהיקף המותניים לאורך תקופת המחקר, קבוצת המחקר הפעילה גופנית הצביעה על מדדים טובים יותר בכל הרמות והציגה רמת בריאות ושיפור גבוהה יותר מאשר זו של הקבוצה שלא הופעלה גופנית.

ההמלצה שלנו: תעשו פעילות גופנית

בבסיס ההמלצות לכל מטופלת לאחר ניתוח בריאטרי עומדת מערכת שיקולים אינדיבידואלית בהתאם למצבה הבריאותי והפיזיולוגי, אך בהנחה שבתוך כשלושה עד ארבעה שבועות חוזרת המטופלת להחלמה מלאה והיא כשירה לכך, הרי שעדיף לה גם לשיפור הרגשתה הכללית וגם לצורך שיפור בבריאותה לקחת חלק בפעילות גופנית.

נכון, את לא בהכרח חייבת להגשים את חלום הספינינג המואץ שלך, אבל בהחלט חשוב שתיקחי את עצמך בידיים, הרשמי לפעילות פילאטיס או יוגה, או פשוט צרי לעצמך קבוצת הליכה עם חברה טובה או מטופלת בעלת מוטיבציה דומה, זו הזדמנות מצוינת גם לאמץ חבר על ארבע ולצאת איתו להליכות משותפות.

הדרך שלך חזרה מהניתוח הבריאטרי לחיים חברתיים ולהחזרת התחושה הטובה שלך לגבי דימוי הגוף ומעבר לכך אף בריאותך הפיזית עוברת, כך מסתבר, דווקא בשביל ההליכה הפסטורלי בפארק השכונתי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים