אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סרטן השד – ההיסטוריה המשפחתית – מדד חיוני לאבחון מוקדם וטיפול יעיל

סרטן השד – ההיסטוריה המשפחתית – מדד חיוני לאבחון מוקדם וטיפול יעיל

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

אלת הניבוי והגילוי המוקדם מעסיקה נשים רבות. נשים רבות מבקשות לבצע בדיקה גנטית, בניסיון לברר את רמת הסיכון שלהן ללקות במחלה בעתיד. מחקר שנערך בסקנדינביה ניסה לכמת את מרכיבי הניבוי השונים

נשים שיש להן אחות שאובחנה כחולת סרטן השד, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח את המחלה במהלך חייהן, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. הסיכון גבוה יותר אצל נשים צעירות, ללא קשר לגיל שבו אובחנה האחות.

נשים שיש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד, נמצאות בסיכון מוגבר לחלות במחלה, אולם לא ברור מה מידת הסיכון ביחס לגיל הנוכחי של האישה ולגיל שבו אובחנה קרובת המשפחה.

כדי להבין זאת, ניתחו ד"ר מרי ריילי ועמיתיה ממכון קרולינסקה בשטוקהולם בסיס נתונים משפחתי ארצי, ובו רישומים של חולי הסרטן במדינה. החוקרים הישוו את שכיחות מחלת הסרטן בקרב 23,654 אחיות של חולות סרטן, לשכיחותו בקרב 1,732,775 נשים שאין להן אחות חולה בסרטן השד, בשנים 1958-2001.

הסיכון המשפחתי היה הגבוה ביותר בקרב נשים צעירות בגילאים 20-39, ולמעשה גבוה פי 6.6 בהשוואה לנשים בגילאים דומים, שאין להן אחות חולה בסרטן השד. אצל נשים בגילאי 50 ומעלה הסיכון היה גבוה פי 2. אצל אחיותיהן של חולות סרטן השד, הסיכון שיאובחנו כחולות היה דומה, ללא קשר אם הן התקרבו לגיל שבו אובחנו אחיותיהן, או שכבר עברו אותו.

"אחיותיהן של נשים שאובחנו עם סרטן השד נמצאות עדיין בסיכון מוגבר לחלות, גם 20 שנה לאחר אבחון האחות, כלומר, נשים חיות עם הנטל של סרטן שד משפחתי למשך כל חייהן", כותבים המחברים.

סרטן השד בדיקה גנטית

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' מרדכי גוטמן

  כירורג בכיר ומנתח ב"אסיא מדיקל", מנהל מחלקת כירורגית ב', מרכז רפואי "שיבא" תל השומר.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר מיכאל קורץ

  כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' ליאור הלר

  כירורג פלסטי באסיא מדיקל מומחה בשחזורים אחרי כריתות אונקולוגיות, עיצוב הגוף וכירורגיה אסתטית. משמש כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית-חולים אסף הרופא.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' אייל ריינשטיין

  מומחה ברפואה פנימית וגנטיקה רפואית, מנהל המכון לגנטיקה בבית חולים מאיר בכפר סבא, מנהל השרות למחלות גנטיות ואונקוגנטיקה באסיא מדיקל . … למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים