Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עברתם ניתוח הרזיה? היזהרו לא לפתח התמכרות חדשה!

עברתם ניתוח הרזיה? היזהרו לא לפתח התמכרות חדשה!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חולים רבים, שעברו ניתוח לקיצור קיבה, נוטים לפצות את עצמם על מיעוט האכילה ופונים לצריכת אלכוהול, סיגריות וסמים. מה עושים? לא מזניחים את הנפש ועוברים טיפול רגשי

בשנים האחרונות יש מחלוקת בין אנשי מחקר בשאלה האם אכילת יתר היא התמכרות. הטוענים שאכן כך אומרים כי באכילת יתר מופיעים כל הסממנים של התמכרות: הצורך להגדיל את הכמות כדי לחוש סיפוק, תסמיני גמילה, צריכה קבועה וגבוהה, תאווה מוגברת לאוכל שמרכיביו העיקריים הם סוכר ושומן, ניסיונות גמילה לא מוצלחים (דיאטות שונות ומשונות), השקעת זמן ומאמץ להשגת "הסם", פגיעה בתפקוד והמשך האכילה למרות הידיעה על הפגיעה בבריאות הגופנית ובאיכות החיים.

התמכרות אחרי ניתוח בריאטרי

המתנגדים לכך טוענים כי החומר הממכר, אוכל במקרה זה, אינו פסיכו-אקטיבי ולכן לא ניתן לקרוא לכך התמכרות משום שמדובר בחומר חיוני להמשך קיומנו. מיד מהצד השני, יופיעו מחקרים שמראים את ה"השפעה הדופינרגית של סוכר על תאים במוח", ומחקרים נוספים שמוכיחים כי מדובר בחומר פסיכו-אקטיבי.

קשה להחליט אם מדובר בהתמכרות, אבל אם אכן אכילה היא אכן התמכרות, אז זו התמכרות מהקשות ביותר מבין החומרים. אנו יכולים לא לצרוך סיגריות, אלכוהול או סמים, אנו יכולים לא להיכנס לקזינו, אבל איננו יכולים להפסיק לאכול.

מסתבר, כי מזון, אלכוהול וסמים משגרים סיגנלים דומים למערכת העצבים המרכזית. מאפייני ההתמכרות באכילה מוגזמת כפייתית דומים לאלו של המכורים לאלכוהול, סיגריות וסמים.

מחקר: התמכרות לסיגריה במקום עוגה?

מטופלים רבים, שעברו ניתוח בריאטרי מרגישים שהם "חסומים", במיוחד בתקופה הראשונית. בנוסף, נאסר עליהם לשתות אלכוהול בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח. מצב זה של חסך במזון ואיסור עלול ליצור נטייה לעישון סיגריות, שתיית אלכוהול ושימוש בסמים כתחליף לאוכל. מחקר חדש בדק האם שימוש ב"תחליפי מזון" אלו הוא אכן גבוה יותר אחרי ניתוח בריאטרי, ומשמש כפיצוי לירידה הדרסטית בצריכת מזון.

החוקרים בראשות ד"ר אלקסיס קונסון מהמרכז למחקר השמנת יתר בניו יורק בדקו 155 מטופלים, שעברו ניתוחי הרזיה, מתוכם מאה שעברו ניתוח מעקף קיבה, ו-55 שעברו ניתוח טבעת.  132 מקרב הנבדקים היו נשים ו-23 גברים. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Archives of Surgery.

כל המטופלים ענו על שאלון לגבי התנהגות כפייתית ובו הם דיווחו על צריכת סיגריות, אלכוהול וסמים. הנבדקים השיבו לשאלון זהה שלושה שבועות לפני הניתוח, לאחר חודש, שלושה, ששה, 12 ו-24 חודשים לאחר הניתוח.

תוצאות המחקר היו חסויות גם לצוות הכירורגי שביצע את הניתוח. כ-60 אחוז מהמטופלים השיבו לשאלון המעקב הראשון חודש לאחר הניתוח, ומספר המשיבים ירד בהדרגה ככל שזמן המעקב התארך, רק 24 אחוז השיבו לשאלון בתום שנתיים מהניסוי.

פחות אוכל, יותר סיפוקים ממכרים אחרים

מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה שתו אלכוהול בתדירות שהיא כמעט פי שניים גבוהה יותר במשך השנתיים הראשונות לאחר הניתוח, לעומת התקופה שלפניו.

המחברים סבורים כי ניתן לזקוף עלייה זו בצריכת האלכוהול והסיגריות בצורך במציאת חלופת התמכרות במקום האוכל, שצריכתו מוגבלת בעקבות הניתוח. כלומר, אותם מטופלים שהם בעלי הפרעה כפייתית של אכילת יתר, ימצאו את סיפוקם במוצר אחר שנותן אפקט פסיכולוגי דומה.

כאן מגיעה הפסיכולוגיה לעזר. החלפה של אכילת יתר ואכילה רגשית עם התמכרות לאלכוהול, סיגריות וסמים היא בעיה אמיתית, שמהותה הקושי בהתמודדות עם מצביים רגשיים. טיפול נכון ילמד את המטופל לפתור בעיות ביעילות, להתמודד עם מצוקות יומיות ועם מצבי משבר בהגיון בריא תוך כדי הכלה של המצב הרגשי הנתון.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים