Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עובדות מדעיות על השמנה

עובדות מדעיות על השמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תורשה אינה גורל, השמנת יתר היא בעיה כרונית הדורשת טיפול מתמשך, וניתוח בריאטרי יכול לעתים להציל חיים. מחקר חדש מציג: עובדות מדעיות על השמנה

השמנה והשמנת יתר הם נושאים שמעסיקים אנשים רבים, בהם אף קובעי דעת קהל, עיתונאים ופוליטיקאים. כמו בכל נושא מדובר, "נולדו" גם כאן מיתוסים רבים והנחות יסוד מוטעות, שכמו כל דעה קדומה מונעים בעדנו מלחפש נתונים חדשים שיסתרו את מה שאנחנו מאמינים שאנחנו "יודעים".

מחקר חדש, שהתפרסם ב-New England Journal of Medicine בגיליון ינואר 2013, מדגיש את הגורמים בעלי הביסוס המדעי המשפיעים על השמנה, ואת משמעותם. (המחקר אף עוסק במיתוסים והנחות יסוד הקשורים להשמנה – ועל כך תוכלו לקרוא בכתבתה של ד"ר דלית ויסמן "זה רק מיתוס".)

עובדות מדעיות על השמנה

השמנה – עובדות מדעיות

 • העובדה: למרות שגורמים גנטיים משחקים תפקיד נכבד, תורשה אינה גורל. שינויים מתונים בסביבה יכולים להשפיע לא פחות מתרופות יעילות להרזיה.
  משמעות העובדה: אם מאבחנים את הגורמים הסביבתיים הגורמים להשמנה ומצליחים להשפיע עליהם, אפשר להשיג שינויים קליניים משמעותיים במניעת השמנה.
 • העובדה: דיאטות (הפחתת צריכת המזון) יעילות בהפחתה במשקל, אך דיאטות מאבדות את השפעתן בטווח הארוך.
  משמעות העובדה: ההבדל הקטן ביו דיאטה וירידה במשקל לטווח ארוך הוא עדין אך משמעותי כשדנים בטיפול בהשמנת יתר. אכילה או אי אכילה של ארוחת בוקר או של פירות וירקות אינם העיקר. הגורם העיקרי לירידה במשקל הוא ירידה כוללת בכמות האנרגיה שהגוף מקבל.
 • העובדה: פעילות גופנית חשובה לשיפור הבריאות, ללא קשר למשקל הגוף או לירידה במשקל.
  משמעות העובדה: פעילות גופנית ממתנת את ההשפעות הבריאותיות הרעות של עלייה במשקל, אפילו ללא ירידה במשקל.
 • העובדה: פעילות גופנית ברמה מספיקה מסייעת לשמירה ארוכת טווח על המשקל.
  משמעות העובדה: תכניות פעילות גופנית חשובות בעיקר אצל ילדים, אבל כדי שפעילות גופנית תשפיע על המשקל, יש לבצע כמות מסוימת של תרגילים. ההשתתפות עצמה אינה מספיקה.
 • העובדה: המשכיות בשמירה על תנאים לירידה במשקל מבטיחה שמירה על משקל נמוך יותר.
  משמעות העובדה: השמנת יתר היא בעיה כרונית ודורשת טיפול מתמשך כדי לשמור על ירידה במשקל לאורך זמן.
 • העובדה: בטיפול בילדים עם השמנת יתר דרושה התערבות ההורים ומסגרת ביתית מתאימה.
  משמעות העובדה: תכניות המתבססות רק על פעילות בבית הספר אינן מצליחות כמו התכניות המערבות את ההורים.
 • העובדה: ארוחות מוכנות ייעודיות או תחליפי ארוחות עוזרים לירידה גבוהה יותר במשקל.
  משמעות העובדה: ארוחות מובנות תורמות לירידה יותר משמעותית במשקל לעומת גישה כוללנית לתפריט, הכוללת גיוון ושליטה בתחליפים.
 • העובדה: תרופות מסוימות מסייעות לחלק מהמטופלים להשיג ירידה משמעותית במשקל ולשמור על ההישגים כל עוד הם ממשיכים להשתמש בתרופות.
  משמעות העובדה: תרופות הן גורם מסייע כאשר לומדים איך לשנות את הסביבה ואת ההתנהגות האישית למניעת השמנת יתר.
 • העובדה: למטופלים מתאימים, הניתוח הבריאטרי מביא לירידה ארוכת טווח במשקל ולשיפור תופעות לוואי כמו סוכרת, ואף למניעת מוות.
  משמעות העובדה: מטופלים עם השמנת יתר משמעותית יפיקו תועלת מניתוח בריאטרי כפעולה הגורמת לשינוי החיים ולפעמים כפעולה מצילת חיים.

אז אם אתם עומדים בפתחו של תהליך הרזיה, חשוב שתקבלו את המידע הנכון, עובדות מדעיות מבוססות, וחשוב שתדעו, מבהיר המחקר, כי לא בהכרח התהליך שמתאים לאחד יתאים לאחר. בתהליך ההרזיה, לכל אדם הטיפול והדרך המתאימים לו אישית.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים