Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עולם ללא גלוטן

עולם ללא גלוטן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

זה סוד גלוי כי תזונה ללא גלוטן אינה שמורה יותר אך ורק לחולי צליאק. בשנים האחרונות תפריט נטול גלוטן הפך ללהיט טרנדי במיוחד בעולם הדיאטות. האם הוא מתאים לכולם? מהם היתרונות והחסרונות של תזונה ללא גלוטן למי שאינו סובל מצליאק?

אם בעבר התזונה של מוצרים ללא גלוטן הייתה נחלתם של חולי הצליאק והתייחסו אליה כאל תפריט "רפואי בריאותי", הרי שהיום תפריט נטול גלוטן תופס מקום מרכזי בשיח הציבורי, שלא במקרה שוק המזון המתועש גם מתייחס אליו ומייצר מוצרים רבים נטולי גלוטן ומדגיש זאת גם באופן שיווקי.

ללא גלוטן

כתוצאה מכך יותר אנשים מאמצים תפריט נטול גלוטן, ומה שהיה פעם נחלתם של חולי הצליאק הוא אחד מהטרנדים התזונתיים הלוהטים כיום בעולם הדיאטות, וגם אחד השנויים ביותר במחלוקת. רבים ממי שעוברים לתפריט נטול גלוטן מדווחים על שיפור ניכר בהרגשתם האישית, עם זאת מדובר בתפריט שאינו תמיד קל ודורש הכנה ובניגוד למה שמקובל לחשוב יש לו גם חסרונות.

מהו גלוטן?
הגלוטן הוא מרכיב חלבוני הנמצא בארבעה דגנים מרכזיים: חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. הוא מהווה את רוב החלבון המצוי בגרגירי החיטה ומשמש כ"דבק" המאפשר את האפייה. הגלוטן נמצא כמעט בכל מרכיב מזון אפשרי העשוי מקמח, ולמעשה נמצא בכל המזונות המעובדים או בכל מה שעלול להכיל קמח. בשנים האחרונות ישנם מוצרים ותחליפים רבים שאינם מכילים גלוטן כלל כגון פסטות, עוגות, לחמים ואף קרקרים וחטיפים.

נטול גלוטן וירידה במשקל
ירידה מהירה במשקל קוסמת לרבים, ברגע שאנו מוציאים מתוך התפריט שלנו קמחים, אנחנו נוטלים את מרבית הפחמימות מתוכו ולפיכך, רבים מאלו הפוצחים בדיאטה נטולת גלוטן מראים ירידה מהירה במשקל. רבים מדברים על שיפור בתחושה הכללית של הגוף, נמרצות וחיוניות יתר.
באופן מפתיע אולי אין יתרון מרכזי לדיאטה הזו בקרב מי שאינו חולה צליאק והורדה של כמות הפחמימות בתפריט באופן יזום מייצרת אפקט דומה של ירידה במשקל. ישנם דיאטנים רבים שאף מצביעים על כך כי מרגע שמפסיקים לצרוך קמחים רגילים אנו מאבדים את היתרונות והערכים התזונתיים הטמונים בהם ועלולים לגרום לחסרים של מגוון רחב של חומרים מזינים חשובים, ביניהם: ויטמין B, סידן, ברזל, אבץ, מגנזיום וסיבים.
מנגד, התומכים בתפריט נטול גלוטן מבטלים את טיעון החסרים התזונתיים בתואנה שאין מדובר בערכים ש"אי אפשר לחיות בלעדיהם".

המחיר האמיתי של תזונה ללא גלוטן
תזונה נטולת גלוטן יקרה יותר. למרות שיש היום מוצרים רבים שאלמנט הגלוטן הוסר מהם, הרי שהם יקרים באופן משמעותי ביחס למוצרים רגילים והזמינות שלהם עדיין אינה גבוהה במיוחד. היכולת לברוא תפריט נטול גלוטן לא תמיד זמינה לכם בכל מסעדה או ארוחות מזדמנות, והקפדה על תפריט כזה דורשת הכנה מראש שלוקחת זמן והשקעה.

ישנו גם אלמנט פסיכולוגי חשוב בתזונה ללא גלוטן, מצב החשיבה התזונתית שלנו שונה ועלינו להיות ערניים כל הזמן. עבור אחדים מדובר בסוג של ברכה, שכן ללא מודעות תזונתית תכופה הם מרגישים שהם עלולים למעוד ולהפסיק את הדיאטה. אך עבור אחרים זו טרדה העלולה ליצור מצב של התשה בהקשר התזונתי ו"התעסקות" גדולה מדי שאינה מתאימה לאורח חייהם.

לאורך זמן זו עלולה להתגלות כדיאטה מתישה למדי, אבל במקביל יש שיעידו כי דווקא התמדה ושמירה על תפריט נטול גלוטן היא זו שהביאה לשינוי של ממש בהתנהגות התזונתית שלהם.  הדעות כמו תמיד חלוקות וכדאי לכם בהחלט לאסוף את כל הנתונים בעד ונגד לפני שאתם מחליטים לנהל

תפריט נטול גלוטן. לא לכולם זה מתאים.

לקריאה נוספת:הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים