אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עייפה? יש לכך פתרונות

עייפה? יש לכך פתרונות

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

עייפות פיזית היא תופעה מוכרת בקרב חולים בכלל, ובפרט בקרב חולים או חולות העוברים טיפולי הקרנות או כימותרפיה. מה גורם לעייפות? וכיצד אפשר להתמודד אתה?, מערכת ליידי אסיא מפרטת את הסיבות לעייפות כרונית ואת דרכי ההתמודדות המומלצות להתגבר עליה.

אנו חווים שורה של שינויים פיזיולוגים בזמן תהליך ההחלמה ממחלה, בעיקר כאשר היא מציגה בפנינו כחולות רמות מורכבות של התמודדות. הצורך לשלב בין המשך השגרה וחיי היום יום, טיפול במשפחה ובילדים גוזל זמן ואנרגיה רבה. בו בעת, גוף העובר תהליך הקרנות וכימותרפיה או לחלופין ניתוח מורכב, עובר שינוי. השינוי הזה גורם לגוף להזדקק לכמויות רבות יותר שלא אנרגיה, על מנת להתאושש ולהחלים. גופנו יודע לאמץ את עצמו לצורך התגברות על משברים ומתעדף בעצמו על מה להוציא את האנרגיה העומדת לרשותו. כתוצאה מכך, הוא משקיע אחוז ממאמץ רב מתוך מאגר האנרגיה  לצורך ההחלמה ומתעדף באופן נמוך יותר התמודדות עם פעילויות אחרות, אשר הן פחות חיוניות לו בתקופה זה.

ניתוחים
הם גורם ראשון במעלה לתופעת העייפות, הגוף מנסה להתאושש ומשקיע את מירב האנרגיה בהליך ההחלמה והחזרה לשגרה הפיזיולוגית. במקביל תחושת העייפות והתשישות בתקופה זו גוברת אפילו במהלך ביצוע פעולות פשוטות. הפתרון: מנוחה רבה ככל שניתן, אט אט הגוף חוזר לשגרה ולהתנהלות שלו לפני הניתוח ותחושת העייפות פוחתת.

הקרנות
הטיפול בהקרנות נועד להמית תאים נגועים בסרטן ולעזור לגוף לייצר במקומם תאים חדשים זהו תהליך "זולל אנרגיה" במיוחד המותיר אותנו פעמים רבות עייפים ותשושים. גם המתח הנפשי הכרוך בטיפולים מסוג זה אינו תורם. אך לאחר כמה חודשים עם היווצרותם של תאים חדשים ובריאים, המצב חוזר לקדמותו אט אט.

כל מחלה או התמודדות עמה מייצרות סטרס נפשי שהצורך הראשוני של הגוף להיענות לו הוא על ידי שינה. אובדן תאבון, מחסור בשעות שינה, כאבים או בחילות הם כולם סימפטומים של התמודדויות פיזיות מעייפות הדורשות מאתנו מנוחה על מנת להתאושש ולהחזיר לעצמנו את הכוח לחזור לתפקוד רגיל ותקין.

דיכוי מח העצם
הטיפול במחלת הסרטן יכול ליצור מצב של פגיעה מסוימת במח העצמות וכתוצאה מכך לגרום למחסור בכדוריות דם אדומות ולבנות, התוצאה הישירה היא מצב אנמי של הגוף שגם לו יש השפעות ישירות על רמת האנרגיה שלנו. עירויי דם או תרופות המסייעות לגוף להתגבר על פגיעה זו הן הפתרון להעלמות תחושת העייפות. אנו בליידי אסיא נשמח לייעץ לך ולסייע כל שלב בתהליך ההחלמה שלך ולייעץ לך מהו הטיפול הנכון בכל רגע על מנת להתמודד עם תחושת העייפות.

כיצד מתמודדים?

פעילות גופנית
פעילות גופנית גורמת לנו להרגיש טוב אך במקביל היא מעייפת. התאימי את רמת הפעילות הגופנית שלך באופן שבו תוכלי ליהנות מן היתרונות שלה, הקטיני את העוצמה ואת המשך של הפעילות בכדי להמשיך וליהנות מיתרונותיה ובו בעת לא להתיש את עצמך.

יעדים חדשים
במצב של החלמה, טוב לקבוע רשימת יעדים חדשים שהיא ריאלית ותלוית מציאות. לנסות לנקוט באותה הגישה ולעשות את אותם הדברים בדיוק אותן נהגת לעשות טרם המחלה, יכולה להיות משימה שאפתנית מדי, ובעיקר בעלת מחיר גבוה מבחינת תחושת העייפות שהיא גובה ממך. רשימת יעדים מובנית וישימה, היא הפתרון לחלוקה מחודשת ונכונה של האנרגיות שלך.

תזמון
נסי לבדוק עם עצמך מתי הם שעות היממה הטובות לך יותר לביצוע משימות או מטלות שאת מעוניינת לבצע. במהרה תגלי, כי יש לך שעות במהלך היום, בהן את מרגישה טוב יותר ובעלת אנרגיה גבוהה וחיוניות גבוהה. נסי למקד את הדברים שאת רוצה להשיג בשעות הללו ולנצל את מאגרי האנרגיה שלך בדרך הטובה והיעילה ביותר מבחינתך

מנוחות קצרות
עייפות נפתרת על ידי מנוחה. הגוף מחדש את מאגרי האנרגיה שלו הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. גם שינה של כחצי שעה יכולה להחזיר לך חלק מן הנמרצות והחיוניות. גם אם לא היית רגילה לישון במהלך היום, עשי זאת כאשר את בתהליך ההחלמה. שינה, או אפילו מנוחה קצרה יכולים לספק את האנרגיות הדרושות לך להמשך התפקוד היומי בהצלחה מרובה.

תזונה נכונה ושתייה מספקת של נוזלים הם קריטיים על מנת להיפטר מתחושת העייפות. המזון הוא מקור האנרגיה שלנו. דווקא בתהליך החלמה חשוב מאד לדעת כיצד להתייחס אל הגוף מן הבחינה התזונתית ולתת לו בדיוק את מה שהוא צריך.

כאן בליידי אסיא תגלי כי המערך שלנו יודע להתמודד עם אספקטים שונים של מחלת סרטן השד, תופעותיה ודרכיה הטיפול המומלצות בה. צוות רופאים מיומן וצוות פרה-רפואי הכולל תמיכה פסיכולוגית וליווי תזונתי בדרך להצלחה ולהחלמה מן המחלה, עומד כולו לרשותך.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מחקרים דומים