אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > רכיבה על אופניים, כושר ובריאות טובה!

רכיבה על אופניים, כושר ובריאות טובה!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

למי מאיתנו לא היה זוג אופניים חדש ונוצץ בילדות? כזה שהתרגשנו לקראת קבלתם כאילו היה מדובר ברכב של ממש. בתוך זמן קצר כולנו היינו מלכי השכונה מדוושים ללא הרף.
בעוד ילדים נרתמים לשיגעון האופניים בקלות, הרי שככל שאנו מתבגרים אנו מתעצלים מסיבות שונות לעלות על הפלא הזה שלא רק שיכול לקחת אותנו ממקום למקום ביעילות וללא פקקים, אלא גם עשוי לתרום לבריאותנו באופן משמעותי. הכל על היתרונות הבריאותיים של רכיבה על אופניים בכתבה הבאה

רכיבה על אופניים

רכיבה על אופניים – ספורט נהדר

רכיבה על אופניים תופסת תאוצה בכל העולם. מה שהחל אצל כולנו כמעט כמשחק ילדות, מבשיל לכדי עיסוק של ממש אצל ספורטאים מקצועיים וגם כתחביב אצל חובבי הספורט.

מעבר לעובדה שמדובר בספורט בעל השלכות מצוינות וקל לביצוע על ידי מרבית האוכלוסייה הבריאה, הוא נגיש כמעט לכולם מבחינה כלכלית שהרי לא חייבים לרוץ ולרכוש אופניים מפוארות, גם זוג אופניים בסיסי יועיל וישיג את המטרה.

זהו גם הספורט המוגדר כ"ירוק" ביותר. ההתמזגות של האופניים עם הסביבה היא מושלמת, הם לא גורמים למטרד, או לזיהום אוויר, נהפוך הוא, ככל שיש יותר אופניים בערים, הן הופכות לירוקות יותר.

באמסטרדם ובברצלונה כמו בבירות אירופאיות רבות, העיריות מעודדות רכיבה על אופניים. במקומות רבים הנסיעה בכלי רכב מותרת רק לאופניים ושירותי השכרת אופניים רבים קמו כמעט בכל הבירות החשובות באירופה. בקרוב כך אומרים לנו…. גם בתל אביב יוקם שירות השכרה שכזה.

סיבות טובות לעלות על אופניים?

ובכן, יש והן רבות, למעט הפן האקולוגי עליו הרחבנו, יש גם המון סיבות מצוינות של ממש לבחור ברכיבה על אופניים כספורט קבוע.

 • ייצוב רמת הכלוסטרול בגוף, הגוף כתוצאה מן הפעילות הספורטיבית מאזן בין הכולוסטרול הטוב לרע.
 • שיפור הכושר הגופני מוריד את הסיכוי ללקות בהתקפי לב.
 • הגברת סיבולת לב ריאה – נתונים מראים על שיפור הכושר הגופני על ידי רכיבה קבועה.
 • הפחתת לחץ הדם גם היא תוצאת לוואי ברוכה של הרכיבה על האופניים, איתה, יורד גם הסיכון לחלות במחלות הקשורות בלחץ דם.
 • חיזוק העצמות והשרירים
 • הגברת קצב חילוף החומרים המסייע להרזייה מהירה יותר.

סוגי אופניים שונים

למרות הפשטות של כלי זה, הרי שכאשר לומדים מעט, ניתן להבחין בשונות ובמגוון הרחב של סוגי האופניים. לא כולנו מקצוענים, ולא כולנו זקוקים לאופניים של מקצוענים אבל בהחלט אנחנו יכולים לנסות ולבחור את סוג האופניים המתאים לרמת הפעילות הגופנית שאנו מעוניינים בה. להלן רשימת הסוגים הפופולארים ביותר:

 • אופני כביש
 • אופני הרים
 • אופני ספינינג
 • אופניים חשמליים
 • חד אופן
 • תלת אופן
 • אופני פעלולים
 • אופני מסלול לתחרות מקצועיות

כדאי לזכור, כל פעילות גופנית המותאמת למאמץ שאנו יכולים לעמוד בו ולבריאותנו הפיזית היא מבורכת.

הפרשה מואצת של אנדורפינים גורמת לנו להרגשה כללית טובה ומשחררת בעקבות הפעילות הגופנית, מעבר לתרומה הבריאותית של העיסוק בספורט.

במפתיע אולי, רכיבה על אופניים נחשבת לפעילות בעלת סיכון נמוך. אנשים נרתעים מרכיבה פעמים רבות בשל האלמנט הבטיחותי הכרוך בכך, ואולם עם הקפדה על כללי בטיחות נכונים: רכיבה בשבילים יעודיים, בפארקים וחבישת קסדת מגן, הסיכון להיפגע קטן באופן משמעותי ואילו הסיכוי להשיג שיפור בכושר הגופני שלנו הוא ממשי ובר השגה.

וכמו תמיד, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם לפני שאתם בוחרים בספורט זה על מנת לבדוק את רמת התאמתכם אליו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים