השמנה בילדות, מחלות לב בבגרות

ילדים הסובלים מעודף משקל קיצוני הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח מחלות לב כאשר יהפכו למבוגרים.

זו היא המסקנה המפתיעה של שני חוקרים אשר פורסמה לאחרונה בעיתון הבריטי לרפואה הניו אינגלנד.

תוצאת המחקר מאששת את החשש הגדול של רופאים רבים ומומחים להשמנה בקרב ילדים.

מחלות לב והשמנת ילדים

אחד מן המחקרים הגדולים ביותר בנושא הזה נערך דווקא בדנמרק על ידי החוקרת ג'ניפר בייקר מאוניברסיטת קופנהגן.

החוקרים כללו במחקרם קבוצה של ילדים מבתי ספר אשר נולדו בדנמרק בין השנים 1930ל:  1976. סך הכל נכללו 288,000 נבדקים ועבורם התקיים מעקב בריאותי עד שנת 2001 אשר כלל גם רישומי משקל שלהם כילדים.

החוקרים קבעו בוודאות כי, ככל שמשקלם של הילדים עלה, הרי שבמקביל עלה הסיכון שלהם לפתח מחלות לב כמבוגרים. אחוזי הסיכון למחלת לב עלו ככל שעלה משקלם של קבוצת הנבדקים.

דיויד לודוויג, מומחה להשמנה בבית החולים לילדים בבוסטון, מציין כי תוצאות המחקר הזה הן קריאת השכמה לכל הנוגעים בדבר.

"קטגורית משקל המוגדרת בדנמרק כגבוהה תתקשה לקבל התייחסות בארה"ב כמשקל עודף ואף תוגדר כמשקל תקין או בינוני".

לפיכך השורה התחתונה לדעתו היא כי אנו מגדלים כעת דור שלם של ילדים בעלי משקל קיצוני עודף אשר עומדים בפניהם חיים שלמים של סיכון יתר גבוה לחלות בסוגים שונים של מחלות לב הקשורות להשמנת יתר ככל שהם מתבגרים.

המחקר השני אשר נערך באוניברסיטת קליפורניה אשר בסן פרנסיסקו השתמש במודל ממוחשב על מנת לסכם ולנתח את תוצאות הסיכונים של בעיות לב בארצות הברית כתוצאה מהשמנת יתר קיצונית. וכמו כן לנבא מה יהיה אחוז הסובלים מבעיות לב בעתיד כתוצאה מהשמנת יתר.

מומחים אומרים כי תוצאות של מחקרים קודמים קבעו כי כשלושה מיליון אנשים בין הגילאים 12 ל 19 יסבלו מבעיות לב הקשורות בהשמנה כאשר יגיעו לגילאי 35-50.

בעזרת המודל הממוחשב, אשר אליו הוזנו נתונים עדכניים לגבי השמנת יתר קיצונית בארה"ב, עולה כי החל משנת 2000 חוקרים מעריכים כי יתווספו לכך כ 100,000 מקרים נוספים של חולי לב כתוצאה מהשמנת יתר עד לשנת 2035 מעבר לנתונים המשוערכים הקיימים.

מכך עולה כי זוהי בעצם עליה של כשישה עשר אחוזים לעומת הנתונים הקודמים וכי שיעור התמותה ממחלות הלב בקרב גילאי 35-50, אשר סבלו מהשמנת יתר בגיל הילדות והנעורים, יראה עליה של כתשעה עשר אחוזים.

קריסטין ביבינס דומינגו היא עוזרת מחקר רפואי באוניברסיטת קליפורניה ומרצה ראשית באוניברסיטה. לטענתה: "הופתענו מאד מגודל הסטייה של העלייה מהמצופה בהתפתחות מחלות לב הקשורות בהשמנה. אין ספק כי עלינו להגביר את מאמצינו במניעת השמנת היתר בקרב ילדים ובני נוער על מנת שלא יהפכו למבוגרים הסובלים מהשמנת יתר, במיוחד כעת כאשר הקשר הוא חד משמעי וברור והיקפי הבעיה מתבררים כעצומים".

החדשות הטובות לדעתו של ד"ר דיויד לודוויג, עורך המחקר הראשי, היא כי בעיות בריאות הכרוכות בהשמנת יתר הן ברות מניעה והפיכות וזאת בהנחה שנצליח לנחול הצלחה בצמצום מגפת ההשמנה.

"אין זה נדיר יותר למצוא מתבגרים עם סוכרת מסוג 2 אשר ניתן לרפאה ולהחזיר את מצב הגוף לקדמותו על ידי שינוי דרמטי בתזונה. למרות זאת, אין שום ספק כי השפעותיה ההרסניות של השמנת היתר הקיצונית הן ברורות עתה יותר מתמיד".

אין ספק כי בעיית השמנת היתר הקיצונית בקרב בני הנוער אינה מקבלת את תשומת הלב הציבורית הראויה. יתכן כי מעתה ואילך יושם פוקוס ציבורי על כך בעקבות תוצאות המחקר הזה ומחקרים דומים.

עוד בנושא:

השמנה היא הגורם העיקרי לעלית לחץ דם בילדים

האם ילדינו מתאמנים מספיק?

טיפים למניעת השמנה בילדים

חוסר שינה אצל ילדים גורם להשמנת יתר

על הקשר בין השמנה בילדות והתבגרות מוקדמת

בטוח שהמשקל של הילד אכן תקין?

זהירות: עודף משקל בגיל שנתיים מנבא השמנה בעתיד