Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > על הקשר בין חלומות והשמנת יתר

על הקשר בין חלומות והשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כבר דיווחנו לכם בעבר על הקשר בין העדר שינה טובה ומספקת לבין האצת תופעת השמנת היתר בבני נוער וילדים. מנתונים חדשים עולה כי גם לאיכות השינה וסוגה יש השפעה רבה. היתכן שמי שחולם יותר חלומות, רזה יותר?

ממחקר חדש המתפרסם בגליון אוגוסט של הבטאון הרפואי: Archives of General Psychiatry, עולה כי מחסור בשינה רוויית חלומות, זו המכונה בשפה המקצועית של חוקרי השינה, REM, הוא המחסור הספציפי בשינה התורם להשמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער.

חלומות והשמנת ילדים

"הנתונים שאספנו מעידים על כך כי מחסור בסוג השינה עם חלומות, מגביר באופן משמעותי את הסיכוי ללקות בהשמנת יתר קיצונית בקרב ילדים ובני נוער", כך מסביר עורך המחקר, ד"ר קסיאנכן ליו מהמכון הפסיכיאטרי אשר בפיטסבורג.

השמנת יתר היא בסופו של דבר תוצאה של הכנסת קלוריות עודפות לגופנו מעל הכמות הנדרשת. אך ד"ר ליו ועמיתיו למחקר ניסו למצוא את הקשר בין איכויות השינה לבין השמנת היתר, לאחר שהקשר בין חוסר שינה להשמנה  כבר הוכח במחקרים קודמים.

במחקר שערך השתתפו 335 ילדים ונערים בגילאי 7 ועד 17 אשר שנתם נוטרה למשך שלושה לילות באמצעות מדידת פולסים אשר מדדו את מחזוריות השינה ושלביה השונים בגלי המוח, בפעילות החשמלית בשרירים, בתנועות העיניים, בקצב הנשימה ובלחץ הדם.

כאשר השוו את נתוני השינה בקרב ילדים אשר סבלו ממשקל עודף לבין ילדים אשר משקלם היה תקין, הופתעו החוקרים לגלות כי הילדים שהוגדרו כבעלי משקל עודף ישנו בממוצע כ22 דקות פחות מן הילדים אשר משקלם היה תקין.

זאת ועוד, שנתם הקצרה יותר של הילדים הללו, הייתה בהשוואה לחבריהם שינה שנתוני הREM שלה, כלומר שינה שיש בה חלומות, היו נמוכים יותר מאשר שנתם של הילדים בעלי המשקל התקין.

לאחר שכלול הנתונים עלה כי מחסור בשעת שינה רגילה אחת הכפיל את הסיכויים להיות בעל משקל עודף ואילו מחסור בשעת שינה עם פוטנציאל חלומות השלישה את הסיכוי להיות בעל משקל עודף!

הגם שאלו נתונים ראשוניים אשר להם נדרשים מחקרים נוספים, הרי שיתכן כי הקשר בין מחסור בשעות שינה באיכויות שונות ועודף משקל ניתן לייחוס לשינויים התנהגותיים וביולוגים הנגרמים לגוף כתוצאה מן המחסור בשינה, כך טוען עורך המחקר.

היכולת לישון מושפעת מהורמונים בגופנו שהעדרם יכול לגרום לתחושת רעב ואכילת יתר. כמו כן לאדם ער יש זמן רב יותר לאכול ובעקבות חוסר שינה מספיק נגרמת ישנוניות במהלך היום המובילה להפחתה בכמות הפעילות הגופנית.

מחקרים ונתונים נוספים דרושים על מנת לבדוק לעומק את הקשר בין שינה, חלומות והעדרם לבין תופעת עודף המשקל בקרב ילדים ובני נוער, אולם נדמה כי כבר עכשיו עולים נתונים מעניינים ביותר היכולים לסייע למלחמה בהשמנת היתר בקרב ילדים ונוער, שהפכה בשנים האחרונות בעולם המערבי לתופעה בסדר גודל של מגיפה של ממש.

חשיבותה של השינה בגיל צעיר והקפדה על זמני מנוחה הולמים לילדים, הם בעלי חשיבות מכרעת בשמירה על משקל תקין. שיפור תנאי השינה של הילדים וטיפול מונע ואבחון הפרעות שינה מקבלים  אם כן משמעות חדשה לאור הנתונים הללו.

עוד בנושא:

חוסר שינה אצל ילדים גורם להשמנת יתר

ישנה מעט? אל תתפלאי אם את שוקלת הרבה

כל מה שרצית לדעת על "תסמונת אכילת לילה"

חדש: הדיאטה האולטימטיבית לעצלנים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים