אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > על הקשר בין נטילת הורמונים לסרטן השד

על הקשר בין נטילת הורמונים לסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

ההשפעה על הסיכוי ללקות בגידול שפיר בשל נטילת האסטרוגן מסוג equine אינה ברורה דיה לחוקרים.
בעוד שחלק מן החוקרים מצביעים על קשר ישיר בין נטילת האטסרוגן לבין הסיכוי ללקות בסרטן השד, הרי שחלק מן החוקרים טוענים כי קשר שכזה, לא הוכח עדיין.

במחקר אשר נערך בקבוצה של 10,739 נשים אשר עברו את גיל הבלות ואשר עברו כריתת רחם ונרשמה להם בהוראת רופאיהם את ההורמונים המשלימים מסוג הראשון או השני. מחקרים קודמים אשר נערכו בתחום הזה לא הצליחו להצביע על קשר ישיר בין נטילת התרופות הללו לבין עליה במקרי סרטן.

על מנת לנסות ולקבוע האם יש קשר בין השניים, ד"ר טום רואן ממכון אלברט אינשטיין לרפואה אשר ביו יורק זיהה ובודד תאים לא סרטניים,  אך בחלוקה מהירה יותר ושונה מהרגיל.
מתוך 232 מקרים של נשים אשר לקו בסוג של גידול שפיר (היפרפלזיה) עלה כי 155 מקרים היו של נשים אשר נטלו את האסטרוגן המשלים. הסיכוי לחלות בסרטן עמד לפיכך על פי 2 מאשר האחוז הרגיל באוכלוסיה אשר לא נטל את האטסרוגנים.

ההיפותזה הרווחת עד למחקר זה טענה בעד נטילת האסטרוגן ואולם התוצאות המפתיעות של המחקר העמידו נתון זה בספק.

למרות שנשים אשר לקחו את האסטרוגן מסוג equine עדין לא הראו סימנים משמעותיים של ריבוי סיכוי התגברות המחלה הרי שאם היפותזה זו נכונה הרי שמדובר במהפכה של ממש בתפיסה המחקרית כלפי נטילת האסטרוגן.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

  • ד"ר מיכאל קורץ

    כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
    למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים