Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > על זוגיות והשמנה

על זוגיות והשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כיצד משפיע עודף המשקל על היחסים בין בני הזוג? המטפל אופיר תשובה טוען כי הבחירה שלכם בבן הזוג באה לפצות על חסכים אישיים, בין היתר הדימוי הגופני, ועונה על השאלה איך בכל זאת אפשר להמשיך לאהוב כאשר החוזה הזוגי והמשקלי משתנים

ההשפעה של השמנת יתר על הבריאות ידועה, בכל שבוע מתפרסם מחקר שמוסיף עוד אספקט לכך כי עודף משקל מהווה גורם נוסף לתחלואה ולתמותה. כמו כן, ההשפעה של השמנת היתר על המצב הנפשי גם כן ברורה, על פעילות מינית, על הסיכויים להיכנס להריון וכן הלאה. ואיך השמנת יתר משפיעה על הזוגיות? האם לא נשבענו לאהוב את בן–הזוג בגשם ובשרב, באש ובמים, בחולי ובעוני וברזון ובשומן?

זוגיות והשמנה

איך אנשים בוחרים בני זוג?

תחילה, חשוב לומר, לא לכולם זה מפריע. יש אחוז לא מועט של האוכלוסייה שעודף משקל אינו מהווה עבורו שום קריטריון בבחירת בן-זוג, שאינו משפיע על היחסים כשיש כבר זוגיות. מאידך, ישנו אחוז גבוה שמתלונן על עודף המשקל כבעיה בזוגיות.

מדוע בעצם הדבר לא מפריע לכל אחד ואחת? – התשובה שנקבל טמונה בתאוריית "החסכים והשלמות", תיאוריה שמגיעה מגישת הגשטאלט. תיאוריה זו גורסת כי כאשר אני בוחר בת-זוג, אני מתאהב, באופן לא-מודע, באדם שמשלים לי או מספק לי חוסר שתמיד היה חסר לי או שלא סופק לי. למשל, אם לא קיבלתי תשומת לב, חום ואהבה, אני אבקש בת-זוג שמקשיבה לי, שמבינה, חמה ואמפטית, זאת מתוך כוונה לא-מודעת לתקן. יש כאן ריפוי לחסכים רגשיים.

נכון, כמו בכל תיאוריה, יצוצו אלו שההסבר לא תופס לגביהם. זה תמיד קורה בתיאוריות, אך בואו נזרום עם זה לרגע. כאשר בני-זוג מתאהבים נוצר "חוזה זוגי" ביניהם, חוזה שבו כתובים, באופן מטאפורי כמובן, התנאים בהם אני מסכים לזוגיות הזו, הדרישות שיש לי מהצד השני שימלאו את החסכים שלי, הציפיות שלי שהחוזה ימשיך ויתממש.

מה מידת החשיבות של המראה הפיזי של בן הזוג?

השאלה שנשאלת לענייננו היא: האם הגוף של בן-הזוג הוא חלק מאותו חוזה זוגי? התשובה לשאלה תהיה שלילית אם בחוזה הזוגי לא נכנס סעיף הגוף. אבל, אם אני מכיר בחורה חטובה-רזה -יפה, דוגמנית מז'ורנל שממלאת את הצורך שלי באישור מהסביבה, מסתבר שבתור ילד תמיד סבלתי מהקנטות על כך שאני מכוער, אבל היא משמינה לאחר מיסוד הקשר, אזיי יש פה הפרה של החוזה הזוגי והצרות מתחילות. מבחינתי, היא כבר לא אותה אישה שהתחתנתי איתה.

בעיות זוגיות עקב השמנה יכולות לתת לנו מושג על הצורך בלגיטימציה חברתית: "אנשים מתסכלים על בעלי השמן ומה הם חושבים עלי?". יש כאן בעיה שהשם שלה הוא קונפורמיות, אותה אנו מטפחים יום-יום בתרבות בה אנו חיים. בשלב מסוים החלטנו ש"רזה זה יפה" ומתוך כך, ההפך מרזה הוא לא טוב, הוא לא סקסי, הוא לא ראוי. הצלחנו כל כך להחדיר זאת כך שגם האדם שיש לו עודף משקל מאמין בכך.

הדימוי העצמי של בן הזוג השמן

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה היא מצב שבו אחד מבני הזוג, זה שעלה במשקל, מרגיש שהשמנת היתר שלו הוא שלילית, מתוך כך הוא מפסיק לחוש יפה ומיני, ישנה פגיעה בדימוי העצמי, בדימוי הגוף, תחושת חוסר-ערך גורמת להפסקת או המעטת יחסי המין בזוגיות, יורדת האינטימיות וכל הזוגיות נכנסת למעגל שלילי.

גם במקרה זה יש הפרה של "החוזה הזוגי" אבל כאן אני הוא זה שהפרתי את אותו חוזה ואני לוקח אחריות על כך. בכל מקרה, גם עם בן-הזוג מקבל אותי כפי שאני, זה עדיין פוגע ביחסים.

איך מתקנים זוגיות שמנה?

במקרה בו זוג מגיע לטיפול אצל יועץ זוגיות והשיחה סבה סביב השמנת היתר של בת-הזוג, המטפל צריך להבין מהו החוזה הזוגי של כל אחד מהצדדים, מה הם אהבו אחד בשני בתחילת הקשר, מה הלהיב אותם, מעט על הילדות של כל אחד מבני הזוג. המטפל ייתן המשגה לעניין, האישה תאמר ותטען שבעלה רואה בה אוביקט, שהיא יותר מזה, בעצם היא מתמרדת כנגד התפישה של בן-זוגה, "הוא לא מקבל אותי כפי שאני". המטפל יביא את בני הזוג לחוזה חדש, שבו אולי, תהיה לה מוטיבציה לרדת במשקל.

"הזוגיות הטובה דיה" היא כזו שלא נובעת מצורך להשלמה או חוסר, היא לא כזאת שמספקת אינטרסים רגשיים. זוגיות כזו מועדת להיכשל כי הפרה של ההספקה תיצור בעיות. "הזוגיות הטובה דיה" היא כזאת ששני בני-הזוג מכירים את הצרכים שלהם עצמם, אך רואים את הצד השני בראייה עמוקה ונרחבת של האדם האחר, תוך הבנה של החסרים והחסכים שלי ושלה. בן -הזוג הוא אדם שאני אוהב משום שיש לו יכולות, אישיות וערכים. בן-הזוג צריך לטפל בבעיית המשקל שלו כי זה לא בריא ומשום שאני אוהב ודואג לבריאותו של הצד השני, לא משום שהוא הפסיק לספק לי את המילוי לחסכים שלי.

עוד בנושא: 

גברים שמנים מאבדים את החשק המיני

למה אנשים מכורים לאוכל?

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים