אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > על חשיבות משקל תקין לפני הריון ובמהלכו

על חשיבות משקל תקין לפני הריון ובמהלכו

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מרביתן של הנשים ההרות יודעות: עישון או שתית אלכוהול אינם הולכים יד ביד עם מהלך הריון תקין ופוגמים בבריאות האישה ההרה ועוברה. כשאת בהריון רצוי לא לעשן ולא לשתות אלכוהול. אך מה בדבר המשקל?

משקל עודף לפני הריון ובמהלכו מזיק הן לאם והן לעובר, ועם זאת, נשים הרות רבות, מתעלמות מכך ואינן שומרות על משקל תקין לפני או במהלך ההריון.

משקל לפני הריון

מחקר חדש נערך באוניברסיטת טמפל בניו גרסי ומתפרסם בגליון מאי 2007 של הבטאון American Journal of Perinatology.  המחקר אסף נתונים על 7660 נשים הרות. 18 אחוזים מהן סובלות מהשמנה, 13% סובלות מעודף משקל ו16% מהנשים היו במשקל נמוך מידי.

המחקר קובע באופן חד משמעי כי משקל עודף, לפני הריון ובמהלך ההריון, מעלה את הסיכונים לאם ולעובר. נמצא כי, נשים שמנות נצרכות יותר לניתוחים קיסריים ופחות מניקות את ילדיהן לאחר הלידה ובנוסף התינוקות נולדים במשקל לידה גבוה יותר עם סיכוי רב יותר לפתח השמנה כבר בילדות.

כמעט מחצית מן הנשים ההרות בעלות משקל עודף משמינות יתר על המידה במהלך ההריון וכן 50% מהנשים ההרות הסובלות מהשמנה עוברות בסופו של דבר ניתוח קיסרי, שיעור כפול מזה של נשים בעלות משקל תקין.

בעוד שקמפיינים בריאותיים רבים מתמקדים בנזקי העישון והאלכוהול בעת ההריון, הרי שאין כמעט הסברה בנושא הנזקים להם נחשפים האם והעובר במקרה של משקל עודף.

המלצות החוקרים הינן לשמור על משקל גוף תקין עוד לפני הריון. יסייעו בכך רופאי המשפחה אם יכניסו לשגרה מדידת BMI כחלק מהבדיקה הגופנית בנשים בגיל הפריון.

בנוסף יש צורך להעלות למודעות את הנזקים העשויים להיגרם לאם ולעובר בעקבות השמנה, ע"י הרצאות ועלונים המפרטים נזקים אלו.

אך אין די בהסברה בלבד, יש לקיים מערך דיאטני תומך בנשים בגיל הפריון שיתן לנשים אלו כלים לשינוי הרגלי האכילה ואורחות החיים, עוד לפני הריון. בנוסף יש לעודד הנקה לשם מניעת השמנה בילדות בתינוק הנולד וגם כדי לסייע לאם לרדת במשקל.

כדי להימנע מעליה מוגזמת במשקל בעת ההריון, ניתן להתיחס להמלצות הבאות:

המלצות עליית משקל בהריון ביחס למשקל לפני הריון:

לנשים עם משקל גוף נמוך, אשר מסת הגוף שלהן , ה BMI , הינה פחות מ 19.8 מומלצת עליה מקסימאלית במשקל של 12-18 ק"ג לכל היותר.

לנשים בעלות משקל תקין ומסת גוף של 19.8 ועד 26 מומלצת עליה מקסימאלית במשקל של 11-16 ק"ג לכל היותר.

נשים בעלות משקל עודף אשר מסת הגוף שלהן הינה 26.1 ועד 29 מומלצת עליה מקסימאלית במשקל של 7-11 ק"ג לכל היותר.

לנשים בעלות משקל עודף רב, אשר מסת הגוף שלהן גדולה מ 29, מומלצת עליה מקסימאלית במשקל של עד 7 ק"ג בלבד.

עוד בנושא:

כיצד משפיעה השמנה על פוריות והריון

לא מצליחה להיכנס להריון? אולי דיאטה תעזור

"השמנת יתר קיצונית פוגעת בפוריות"

זהירות: השמנת יתר לפני ההריון

מדוע כדאי לעשות דיאטה לפני ההריון?

"חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים