Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > על צמח הפלא הודיה גורדוני שמעתם?

על צמח הפלא הודיה גורדוני שמעתם?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מעט מאד אנשים מכירים את השם הבא: "הודיה גורדוני". כן, סביר להניח שגם אתם לא שמעתם עליו מעולם. אבל מומחי תזונה יזהו בקלות את הצמח הכל כך שנוי במחלוקת הזה.
הודיה גורדוני הוא שם אב ללא פחות משלושה עשר סוגים שונים של צמחים.

הדמיון הרב של כל אחד ואחד מהם לצמחים ממשפחת הקקטוסים קנה להם שיוך ציבורי למשפחה זו, הן מבחינת הצבע והטקסטורה שלהם והן מבחינת הצלחתם בתנאי גידול דומים.

הודיה גורדוני

הצמחים הללו מגיעים עד לגובה רב של כמטר אחד, יש להם פריחה יחודית בעלת צבע בשרני והם מפיצים ניחוח חזק שקשה לטעות בו.

הזן הפופלארי ביותר מהם הוא הזן הנמיבי והכינוי הודיה גורדוני מתייחס אליו ברוב המקרים.

את השימוש בו החלו הנמיבים, אשר מסעות הציד ארוכי הימים של גברי השבט היו חלק מן התרבות ארוכת השנים שלהם. מסעות אשר נמשכו לאורך ימים רבים ואשר לא היתה אפשרות טכנית לקחת בהם צידה רבה לדרך על מנת שלא לעכב את הציידים. הציידים הנמיבים העתיקים גילו את תכונות הפלא של הצמח הזה במסעותיהם וגילו כי אכילה ממנו מסייעת לדכא את תחושת הרעב באופן קיצוני.

הציידים הנמיבים חתכו את גבעול הצמח הדומה במרקמו למלפפון, הפשיטו אותו מן הקליפה הגסה והקוצים המקיפים אותה ולעסו אותו במשך הימים הארוכים של מסעות הציד.

אכילתו מעלימה לא רק את תחושת הרעב אלא גם את תחושת הצמא והיא סייעה להם להאריך את משך השהות שלהם במדבר.

יעילותו של האפקט שהצמח הזה מייצר גבוהה במיוחד. תחושת הרעב והצמא באכילת הצמח מספר פעמים ביום, כמעט ואינה מתעוררת, מה שעלול כמובן לגרום למצב של יובש קיצוני, שהמשתמש בצמח אינו חש בו. אך למשך כמה ימים הרי שהגוף מגיב אל השימוש בצמח בצורה שהוא מדכא כמעט כליל את תחושת הרעב והצמא.

חוקרים זיהו את המרכיב הגנטי בצמח האחראי לתחושה זו והוא מוכר כיום בשם p57.

המולקולה הזו מבלבלת את מערכות הגוף ויוצרת את תחושת השובע המדומה הנדרשת לנו על מנת להפחית ממשקלנו.

החומר משפיע על בלוטת ההיפותלמוס במוח. בלוטה זו אחראית בין היתר על תחושת השובע. עוצמת חומר זו גדולה פי 10000 מזו של הגלוקוזה וגורמת לבלוטה לשלוח אות שמשמעותו שובע. השפעה נוספת של חומר זה מתבטאת בהגברת העירנות.

נתונים ראשונים שנאספו מצביעים על כך שאנשים הסובלים מהשמנת יתר, הצליחו להפחית את כמות הקלוריות היומית שלהם ב 30-50% ע"י שימוש בתמצית ההודיה.

הודיה גורדוני הינו צמח עלום יחסית ומידע מועט הצטבר ממחקרים אודותיו . עובדה זו אינה מונעת מיצרני תוספי מזון קיקיונים ברחבי העולם להציע מוצרים אשר לכאורה מכילים אותו, וכמות דואר הספאם המציעה לנו מוצרים המכילים את תוסף הפלא הזה שווה בגודלה לזו של הוויאגרה.

בדומה לה, רבות מן ההצעות האלו מזוייפות ונובעות מן הפער האדיר ברצון של שוק המרזים לצרוך מרכיב זה שתכונותיו והשפעותיו ארוכות הטווח עדיין לא נבדקו במחקרים מספיקים.

כתוצאה מכך, רכיבי הצמח בתוספי תזונה אינם מאושרים עדין לשימוש במדינות רבות שכן רב הנסתר על הגלוי במקרה של השימוש בו ובכל הנוגע לעיבודו לרכיבים תעשייתים ולפיכך אין כיום מוצר מוביל בשוק המכיל את רכיביו של הודיה גורדוני ומקבל המלצות מגורמים צרכניים ורפואיים כאחד.

עד להכרעת הוויכוח הרפואי בהשפעות ארוכות הטווח של צמח ההודיה, יש להיזהר ולהימנע משימוש במוצרים המכילים אותו.

עם זאת, ניתן, גם בארץ להשיג את הצמח בצורתו הטבעית והוא קל ונוח לגידול ורבים מן הסקרנים לגבי תכונותיו מצליחים להשיג את הצמח ועושים בו שימוש בנסיון לדכא תאבון.

שימוש זה, ללא התייעצות ברופא מטפל, גם הוא אינו מומלץ. וכדאי ככל הנראה לחכות לסיום המחקרים הרבים הנערכים בו כיום ולפיתוח תוספי מזון מומלצים אשר יעמדו בתנאי תקן מחמירים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים