Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > על תאומים, גנטיקה והשמנת יתר….

על תאומים, גנטיקה והשמנת יתר….

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

נדמה כי הוויכוח בנושא השפעתה של הגנטיקה והשמנת היתר תופס תאוצה בשבועות האחרונים ונתונים מחקריים חדשים מתווספים ומספקים עוד ועוד עדויות מכריעות בנושא חשיבות השפעתה של הגנטיקה על השמנת יתר קיצונית.

מחקר חדש אשר בדק 5092 זוגות של תאומים מצא סימוכין נוספים לקשר שבין השמנת יתר קיצונית בגיל הילדות לבין גנטיקה, יותר מאשר תזונה והרגלי אכילה לקויים.

תאומים והשמנה

המחקר, אשר נערך בילדים בגילאי 8-11, מוצא כי מסת הגוף של ילדים שמנים נקבעת ב: 77% ע"י הגנים וישנה השפעה קטנה יותר,של 23% , הקשורה לגורמים סביבתיים כגון תזונה והרגלי החיים.

ילדים בעלי משקל עודף הם ילדים בעלי סיכוי רב יותר להפוך למבוגרים בעלי משקל יתר, מצב הכרוך בסיכויי תחלואה גבוהים ממחלות הקשורות בהשמנה, כך קובע פרסום חדש בגיליון החודש של הביטאון הרפואי:  American Journal of Clinical Nutrition.

המחקר קובע כי לא נכון להאשים את שיעורי השמנת היתר הגבוהים בקרב ילדים בהתנהגות ההורים. הסיכויים המכריעים בנושא התפתחותה של השמנת היתר הם גנטיים, כך טוענת החוקרת הראשית,ד"ר ג'יין וורדל ,אפידמיולוגית מאוניברסיטת קולג' אשר בלונדון.

מחקר תאומים מאפשר לחוקרים להתעמק בהשפעה הגנטית הטובעת דפוס התנהגות המביא להשמנה, ולהשוותה להשפעה הסביבתית.

תאומים זהים בעלי מבנה גנטי זהה, מושווים במהלך המחקר לקבוצות של תאומים לא זהים, אשר חולקים מחצית הגנים. ניתן לאבחן התנהגויות שהינן שכיחות יותר בקרב תאומים זהים מאשר אצל תאומים בלתי זהים ולשייכן למעשה להשפעה גנטית. כך ניתן ביתר קלות לחקור את ההקשרים הגנטיים ותרומתם להשמנת היתר.

השתתפה במחקר ד"ר  סוזאן קארנל, פסיכולוגית התנהגות בהכשרתה ולטענתה: "התנהגות המושפעת מגנטיקה אינה מחויבת המציאות. הגנים שלנו משפיעים בין היתר גם על התנהגותנו. אף שאכילת יתר, ופעילות גופנית הם דברים אשר בשליטתנו, הרי שהגנים יכולים ליצור מצב שבו לאנשים אחדים קשה יותר מאחרים לשמור על אכילה נכונה, או לחלופין לבצע פעילות גופנית נאותה".

ד"ר שרה היום, חוקרת סרטן במכון הבריטי לחקר הסרטן אף מוסיפה: " המחקר מעלה שוב על נס את החשיבות הגדולה שיש להשפעתנו כהורים על עידוד הילדים לאכילה נכונה ולביצוע פעילות גופנית. אם ההשפעה הגנטית היא אכן חזקה ביותר, כפי שאנו סוברים, הרי שהעניין רק מעלה את חשיבותם של ההורים ביצירת סביבה בריאה, פעילה ומאוזנת אשר תסייע לילדים לשמור על משקלם".

המסקנה ברורה, אם חשבנו שהאחריות על השמנת היתר הוסרה מעלינו עקב החשיבות של ההשפעה הגנטית על ילדינו, הרי שברור כעת עד כמה חשוב וקרדינאלי הוא תפקיד ההורים ביצירת אותה סביבה בריאה ומאוזנת.

יש לסייע ולדרבן בעיקר ילדים הנוטים גנטית להשמנה, אלו המתקשים יותר בספורט או כאלו הסובלים מהשמנת יתר, על מנת לסייע להם להילחם בהשפעות הגנטיות ככל הניתן.

עוד בנושא:

פיתרון גנטי להשמנה?

לגנטיקה תפקיד מפתח בהשמנה

טיפים למניעת השמנה בילדים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים