Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עצירות מפריעה לכם לרזות?

עצירות מפריעה לכם לרזות?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לא נעים לדבר על זה, אבל אין ברירה. עצירות היא הפרעה במערכת העיכול, שפוקדת כ-20% מהאוכלוסייה, ובעיקר גברים בגיל השלישי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מה גורם לעצירות ואיך ניתן לעזור לגוף להיפטר מהפסולת ביתר קלות

עצירות ודיאטה

אם אתם סובלים מעצירות, זה בהחלט לא תמיד עניין שנעים לדבר עליו או להתייעץ לגביו, אבל אתם לא לבד. התסכול שלכם משותף לרבים אחרים בעידן התזונה המודרני הקלוקל, אבל כשאתם מתחילים בתהליך של דיאטה, התחושה שלכם שהעצירות מקשה על תהליך ההרזיה אינה בלתי מבוססת.

עצירות היא הפרעה במערכת העיכול, בה הגוף מתקשה לסלק פסולת צואתית שהצטברה במעיים. עצירות מוגדרת כתדירות יציאות נמוכה במיוחד של פחות משלוש פעמים בשבוע.

יש מי שסובל מעצירות במשך שנים, יש כאלה שהבעיה פוקדת איתם לעיתים מסוימות, וכ-20% מהאוכלוסייה, בעיקר גברים בגיל השלישי, סובלים מהבעיה בשגרה.

הקשר בין עצירות והרזיה

הסיבות לעצירות הן רבות, אבל היום כבר ידוע כי חלק גדול מאד שלה קשור לתזונה שלנו, המכילה אחוז נמוך של סיבים תזונתיים, בהיעדרם הצואה הופכת ליבשה וגורמת לחסימה. תפריטי המזון המהיר בעולם המודרני, חוסר ההשקעה בתזונה בריאה ומאוזנת והעדפה למזון מעובד, מהיר וקל הם האשם המרכזי.

סיבות נוספות לעצירות הן פיזיולוגיות, אשר דורשות פתרון רפואי מורכב יותר מאשר שינוי תפריט תזונתי, אבל במקרים רבים השינוי והפיתרון לבעיה נמצא לחלוטין בידנו.

כשאתם נמצאים בתהליך של הרזיה עצירות מפריעה לכם במיוחד. תחושת המלאות וחוסר הנוחות הפיזי יכולים לעיתים לתעתע, בעוד אתם באמת מתחילים לרדת במשקל, אתם לא מרגישים כך, ולעיתים די בתחושה הזו בלבד בכדי לתסכל אתכם ולתת לכם את התחושה שמאמץ ההרזיה שלכם לא מתקדם כמצופה. לכן, חשוב לטפל בעצירות, ובעיקר מהגורמים לה, על מנת להמשיך בתהליך ההרזיה כמתוכנן.

עצירות – איך משחררים?

הרגשה כללית, תרופות ורוגע – נסו למפות את סדר היום שלכם ואת הרגשתכם, יתכן שתמצאו בתוך זמן קצר את הסיבות שגורמות לכם עצירות ואת מה שעליכם לנטרל על מנת למצוא פתרון מהיר לבעיה. למשל, אם אתם נמצאים במתח רב או משתמשים בתרופות חדשות, יתכן בהחלט שעליכם לבדוק חלופות. גופנו מגיב למתח או לחומרים כימים המצויים בתרופות גם על ידי עצירות, נסו לנטרל ולטפל בגורמי המתח בחייכם ולהפחית אותם.

אכילה מסודרת – הגוף מגיב לעיכול המזון בצורה טובה ויעילה יותר בעיקר כשאתם מזינים אותו בשעות קבועות ומסודרות.

דגנים מלאים במקום פחמימות לבנות – מאפים מעובדים מקמח לבן אינם מתעכלים היטב בגופנו, הם אולי טעימים מאד, אבל הגוף מתקשה לפרק אותם. תזונה מאוזנת חייבת להכיל לחם מלא עם מגוון רחב של דגנים מלאים, ובתקופת עצירות לוותר כליל על הלחם הלבן כדי לספק פתרון אקספרס לבעיית עצירות.

ירקות ירוקים – לירקות ירוקים ישנה השפעה מצוינת על מערכת העיכול, הם מעשירים את הגוף בברזל ובעיקר מסייעים בתהליכי העיכול. גרגיר הנחלים (רוקט) ידוע כבעל סגולות מאיצות לעיכול המזון וליציאות סדירות. הוא זמין היום כמעט בכל חנות והוספתו לתפריט באופן קבוע תעשה פלאים למערכת העיכול לשכם. מומלץ לאכול אותו בעיקר לצד ארוחת חלבונים, דוגמת בשר בקר, הנחשב קשה לעיכול והירקות הירוקים יסייעו בתהליך העיכול.

חיידקים פרוביוטים – הוסיפו לתזונה שלכם חיידקים פרוביוטים, הם נמצאים בעיקר ביוגורט ושוק מוצרי החלב היום מעשיר גם באופן יזום ביותר חיידקים פרוביוטים חלק גדול  ממוצרי החלב. החיידקים עוזרים לגוף בעיכול המזון ובפעילות מעיים סדירה.

פירות יבשים – אכלו פירות יבשים במינון, שזיפים מיובשים, למשל, טובים לכם לעיכול.

שתו הרבה מים – הרבו בשתיית מים. הגוף שלכם זקוק לה גם לצורך הסדרה של תהליכי העיכול.

פעילות גופנית – הרבו בפעילות גופנית סדירה, גם לה ישנה השפעה נהדרת על האצת תהליכי העיכול.

כפי שהבנתם, השינוי נמצא בצלחת שלכם. לעיתים כל שאתם זקוקים לו הוא לאתר את מה שגורם לכם לבעיות עצירות, החל ממאכל מסוים, סוג של התנהגות תזונתית אחת לקויה או מכלול דברים. לאחר שאתם מאתרים את הבעיה הפתרון הוא קל ומהיר יותר ממה שתארתם. ושיהיה בקלות!

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

בשבחי הארוחה המשפחתית

מניעת השמנה בילדים: 8 טיפים להורים

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים