Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עשרה כללים לשמירת בריאות הילדים

עשרה כללים לשמירת בריאות הילדים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חינוך לתזונה נבונה, הגבלת זמן מדיה ודוגמה אישית הם רק חלק מעשרת הכללים להתמודדות ומניעה של השמנת יתר בקרב הילדים שלכם

אכילת יתר ואורח חיים מבוסס ישיבה ללא פעילות גופנית הם הגורמים העיקריים להשמנה בקרב ילדים. הדיאטנית ליטל לופו מציעה עשר דרכים להתמודדות עם התופעה ועצות למניעת השמנה של האוכלוסייה הצעירה.

בריאות הילדים

1. קנייה נבונה

קראו את תוויות המזון ובחרו את המוצרים בקפידה בהתאם למרכיבים וערכם הקלורי.

כאשר הילדים מצטרפים לקניות, הציבו גבול וקבעו מראש את כמות הממתקים שקונים עבורם.

אם בחרתם לקנות ממתקים, העדיפו אריזות קטנות של חטיף במנה אישית.

ותמיד כדאי להיזהר ממבצעים שיעלו לנו גם ביוקר וגם במשקל.

2. חינוך לאוכל

חנכו לאכילה בהתאם לתחושת רעב ושובע, לפיכך יש לאכול עד להשגת תחושת השובע ללא קשר לכמות שיש בצלחת. שוחחו עם הילד על כך שמתחילים לאכול כאשר מרגישים רעבים, כלומר כשהבטן ריקה, ומפסיקים לאכול כשחשים שהבטן מלאה ויש תחושת שובע.

זיכרו כי אתם אלה שאחראים על מה הילדים אוכלים, הילד הוא זה שקובע את הכמות ואין חובה לסיים הכל מהצלחת.

3. אוכל אינו פרס ואינו עונש

גם אם אתם מאוד רוצים שהילד יטעם ירק, פרי או כל מזון אחר, אל תלחצו, ואל תבטיחו פרס אם יאכל או עונש אם לא יאכל. תנו לילד להתנסות בקצב שלו. המשיכו להציע, אבל לא להכריח.

4. הרגלי אכילה

הקפידו על אכילה בישיבה ליד שולחן האוכל ולא מול הטלוויזיה או המחשב. כמו כן, מומלץ לאכול ארוחות משפחתיות, שכן הן מהוות זמן איכות שלכם כמשפחה. זו ההזדמנות לשוחח עם הילדים על היום שעבר, לשתף אותם בחוויות שלכם ולבלות איתם. גם ארוחת בוקר, לפני היציאה לעבודה ולימודים יכולה להיות ארוחה משפחתית נפלאה.

5. דוגמא אישית

ילדים יעשו מה שאתם תעשו, לא מה שתגידו. אם החלטתם למשל שאוכלים רק בפינת האוכל, אל תאכלו איתם מול הטלוויזיה.

6. הגבלת זמן מדיה

לפעמים נדמה לי כי הילדים  נולדו  עם העכבר ביד והם מבלים כמעט את כל שעות הפנאי שלהם בצפייה בטלוויזיה, משחקי וידאו ושימוש במחשב. מחקרים רבים הוכיחו קשר ישיר בין שעות הצפייה בטלוויזיה לבין השמנה – ככל שכמות שעות הצפייה בטלוויזיה עולה, כך עולה הסיכוי להשמנה.

ההסבר פשוט למדי, אלו שעות ללא פעילות גופנית, ובנוסף בשעות אלו גם מנשנשים בלי לשים לב חטיפים, ממתקים, שתייה מתוקה ושאר משמנים. לפי ההמלצה של איגוד רופאי הילדים האמריקאי יש להגביל את זמן המדיה לשעה עד שעתיים ביום. עכשיו עשו חישוב , כמה שעות בממוצע ביום מבלים הילדים שלכם מול מסך המחשב או הטלוויזיה?

7. פעילות עם הילדים

צאו לפארק ושחקו עם הילדים. פעילות גופנית חשובה לא רק למניעת השמנה אלא גם להתפתחות מוטורית תקינה. ולא פחות חשוב, בילוי עם ילדים אחרים ופיתוח כישורים חברתיים. חשוב שהמוטו יהיה 'מבלים בחוץ כי זה כיף' ולא כדי 'לשרוף קלוריות' או 'לרזות', מה שנתפס כעונש.

8. שמרו על דימוי גוף חיובי

גם אם הילד שמן מאוד לטעמכם, הימנעו מהערות מיותרות לגבי המראה. זו לא המלצה, זו תחינה של ממש. הילד לא בחר להיות שמן, והאמינו לי, הוא שומע את זה מספיק מילדים אחרים. הדבר מטריד אתכם? לכו להיוועץ בדיאטנית קלינית בלי הילד.

9. בלי "דיאטה"

זנחו את המושג דיאטה, במקום זאת דברו על תזונה נבונה. אפשר לשוחח עם הילדים על מוצרים בריאים ומוצרים פחות בריאים, אולם אין "אסור" ו"מותר". הכל מותר, זה רק עניין של המינון.

10. כולם שווים בפני החוק

אם החלטתם כי מזון מסוים איננו בריא, הוא איננו בריא עבור כולם. אל תמנעו מילד אחד ממתק ולילד השני תאפשרו לאכול כאוות נפשו. זה רק יצור תסכול אצל הילד המקופח ויעודד אכילה בסתר.

הכותבת ליטל לופו, דיאטנית קלינית, מנהלת אתר תזונה.

עוד בנושא:

אכילת יתר: התמכרות או הישרדות?

הקשר בין השמנת יתר ומחסור בוויטמין D

דו"ח ההשמנה העולמי: 1.5 מיליארד סובלים מהשמנת יתר

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים