Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עשרת הדיברות של הדיאטה "לא היה לי נעים אז אכלתי.."

עשרת הדיברות של הדיאטה "לא היה לי נעים אז אכלתי.."

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כמה פעמים אנו מאשימים את הסביבה בכך שאנחנו שמנים. את האימא שמבשלת לנו אוכל טוב ומזמינה אותנו "לקפוץ", את החמות או את הסבתא שאי אפשר לעמוד בפני הבישולים שלהן ואת החברים שמפנקים אותנו בארוחות שחיתות בשעות בלתי סבירות בעליל

"הרסתם לי את הדיאטה"- הוא משפט שכולנו מכירים והוא נשמע בדרך כלל כמו תירוץ רע, אבל מה אם יש בו משהו. מה אם הסביבה באמת אחראית לחלק ממחדלי הדיאטה שלנו. כיצד נימנע מכך?

הרסת לי את הדיאטה

כולם מכירים את המצב הבא: אנחנו נמצאים בדיאטה ואנחנו נחושים מאד הפעם, אנחנו כבר ביום השני לדיאטה ולמרות שמתקרב לו רעב קל אנחנו מרגישים שאו טו טו אנו מגיעים למצב הנחוש הזה שבו שום דבר לא יסיט אותנו ממנו.

ואז… מגיע הטלפון ממישהו שאוהב אותנו ורוצה להפגש לקפה, הקפה הופך לארוחת שחיתות שבסיומה אנחנו מביטים בתיעוב על המכר שגרם לנו לחרוג מן הדיאטה. טופחים על הכרס ומבטנו רווי שנאה. הרסת לי את הדיאטה אנחנו אומרים. והמכר או קרוב המשפחה יביט בנו בפליאה, הוא לא עשה כלום… בסך הכל רצה לפנק אותנו.

איך אפשר בעצם להימנע משבירת הדיאטה?

ובכן, מסתבר שאפשרי, להלן כמה עצות אשר יסייעו לכם באמת להיות חזקים יותר ולהימנע משבירת הדיאטה שלכם:

אמרו לא ל"שעת השמחה" happy hour, שעה של שתיה עם חברים, לא רק שהיא מלאה בערכים קלוריים גבוהים ומיותרים של משקאות חריפים, אלא שהאלכוהול מטשטש את יכולת השיפוט שלכם ואת כושר העמידות שלכם להמשיך בדיאטה, מכאן ועד אכילה מרובה בצירוף האלכוהול הדרך קצרה.

סרבו לסעוד ארוחות משותפות עם שותפים לדירה שאינם נמצאים בדיאטה. הם עלולים להזמין במרבית המקרים משהו בעל ערכים קלורים גבוהים שלא תכננתם לאכול ול"התעקש" על כך שתאכלו. "רק כמה ביסים".

המנעו מארוחת צהריים מוגזמת בעבודה. אל תגיעו רעבים מדי לעבודה ובעיקר לא לשעת ארוחת הצהריים. נסו לאכול משהו קטן לפני והמנעו מארוחת צהריים כבדה. היא תישאר איתכם במהלך כל היום.. באם אינכם מבצעים פעילות פיזית רבה בעבודה הרי שמדובר בצריכת קלוריות מיותרת ולא הכרחית. יש לכם תלושים ממקום העבודה למסעדות טובות? זו בדיוק הסיבה מדוע לא צריך להשתמש בהם בכל יום…

אם אתם הולכים עם הילדים לסופר מרקט אל תקנו להם כל מה שהם רוצים ואל תתנו להם לבחור. עשו איתם ביחד רשימת משאלות שרק אותה יהיה להם מותר לממש. ודאגו לעשות זאת לפני שאתם יוצאים מן הבית אל הסופר. אם לא תעשו כך סביר להניח שאתם פשוט תקנו יותר ממה שתכננתם והילדים יעמיסו לכם ממתקים מיותרים לעגלה כי אין מה לעשות. הם רק ילדים…

חמותכם הזמינה אתכם לארוחה ואתם בדיאטה? אי אפשר הרי לסרב. התקשרו והציעו שגם אתם תביאו אתכם משהו. דאגו לבשל פריט דיאטתי ולהביא אותו אתכם. איכלו ממנו את מרבית המנה ודאגו לכך שאת האוכל המשמין של החמות אתם טועמים בכדי לא להעליב אותה, אבל אתם לוקחים רק את הטעימה ההכרחית ולא הופכים אותה לארוחה שלמה.

עוד מסיבת יום הולדת לעמית בעבודה? אחת הצרות המסוכנות של מקומות עבודה מאורגנים. דאגו לאכול משהו קטן לפני מסיבת יום ההולדת הזו, אל תגיעו אליה רעבים! הסיכוי שתצרכו כמות קלוריות מופרכת ללא שום סיבה טובה הוא גדול. התמקדו בלעשות שמח לעמיתכם…ולא באכילה.

אתם בפגישה רומנטית ובן או בת הזוג שלכם לא מבינים למה אתם לא אוכלים איתם ביחד? הימנעו מלהביך אותם, אל תספרו להם שאתם בדיאטה, ואיכלו משהו קל ודל קלוריות. השתמשו בתירוץ שאכלתם לא מזמן, בדיוק לפני שנפגשתם איתם כי הייתם נורא רעבים מרוב התרגשות…

לחץ משפחתי? המשפחה הקרובה מודאגת מכך שאינכם אוכלים. כאן עליכם להרגיש מוגנים ולהסביר לכולם שאתם פשוט בדיאטה וכי אם הם אוהבים אתכם עליהם לסייע לכם לשמור על המשקל במקום לשדל אתכם לאכול. נקיפות המצפון יופיעו מיד על פניהם של אלו שבאמת אוהבים אתכם.

המנעו מחברתם של דוחפי מזון מקצועיים, אלו שכל מפגש איתם חייב לכלול ארוחה ואין להם שום עניין בשמירה על משקלם או בריאותם. אם הם אוהבים אתכם הם יבינו בסופו של דבר שלא כל מפגש חייב לכלול ארוחת שחיתות והם ישנו את תפיסתם לגבי המפגשים החברתיים הקבועים שלכם אחרי שלא תותירו בידם ברירות אחרות. היו נחושים.

כל העצות הללו, קטנות כגדולות יעשו לכם את ההבדל בצריכה של קלוריות מיותרות. שינוי הרגלים כבר אמרנו?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים