Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פולי קפה ירוק: לשרוף 6 ק"ג בחודש!

פולי קפה ירוק: לשרוף 6 ק"ג בחודש!

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מצביע על הנתון המדהים לפיו חומצה כלורוגנית של פולי קפה ירוק יכולה לגרום לשריפת שומן דרמטית במהלך חודש אחד בלבד. ד"ר דין קרן עם ממצאי המחקר שכולנו ייחלנו לו, למרות המגבלות

חדשות לבקרים אנו שומעים על הדבר הבא בתעשיית הדיאטות שיעזור לאנשים להיפטר מעודפי השומן אחת ולתמיד, אבל לא תמיד אלה מגובים במחקרים ותוצאות לאורך זמן. לא כך במקרה של במחקר שפורסם במגזיןDiabetes Metabolic Syndrome Obesity אודות יעילות תמצית קפה ירוק בטיפול באנשים עם עודך משקל.

פולי קפה ירוק

מהי תמצית פולי קפה ירוק?

בעיית המשקל בקרב האוכלוסייה הבוגרת בעולם מחפשת פתרונות טבעיים לבעיית המשקל העודף, זאת בשל מחירם הגבוה של תרופות מרשם ותופעות הלוואי שלהן. תוספי מזון הם אחד הפתרונות, וגם כאן עדיין ללא שינוי הרגלי אכילה והתמדה בפעילות גופנית – התוצאות לא יישמרו לאורך זמן. השאלה אם כן – אלו תוספי מזון יעילים כדי להפחית במשקל?

תוסף מזון אחד מבטיח הינו תמצית של פולי קפה ירוק, המכיל ריכוז גבוה חומצה כלורוגנית ,שידוע כבעל תועלת בריאותית עם השפעה על המטבוליזם (חילוף החומרים) של הסוכרים והשומנים. במחקר שנמשך 22 שבועות, בשיטת Crossover, שבו באמצע הניסוי מחליפים בין קבוצת הבקרה וקבוצת הניסוי, נבחנה היעילות והבטיחות בשימוש של תמצית פולי קפה ירוק בירידה במשקל ובמסת הגוף (BMI) בקרב 16 אנשים בוגרים עם עודף משקל.

התוצאות מדברות בעד עצמן

המשתתפים קיבלה מינון גבוה של תמצית פולי קפה ירוק הנקרא GCA  ברמה של 1,050מ"ג, מינון נמוך  ברמה של 700 מ"ג או תרופת פלסבו (תרופות פלסבו הן תרופות דמה, שאמונת החולה ביכולת הריפוי שלהן היא שמסייעת לריפויו. במציאות, אין דבר ממשי שאכן היה יכול להשפיע ולגרום לשינוי).

הקבוצות קיבלו את אותו המינון במשך שישה שבועות, בתום התקופה הם לא קיבלו כל תוסף במשך שבועיים במטרה "לנקות" את הגוף מכל השפעה של הטיפול הקודם. בכל אותה תקופה התבצע מעקב אחר המשקל, מדד מסת הגוף, אחוזי שומן, לחץ דם ודופק.

תוצאות: נצפו ירידות משמעותיות במשקל גוף (-8.04±2.31ק"ג), מסת גוף (-2.92±0.85kg/m2), ואחוזי שומן (-4.44%±2.00%), כמו כן נראה ירידה קטנה בקצב לב (-2.56±2.85 פעימות לדקה), וזאת ללא שום שינוי משמעותי בתזונה במשך תקופת המחקר. חשוב לציין, כי הירידות נצפו כאשר משתתפי המחקר נטלו את התוסף CGA. יתרה מזאת, מדד מסת הגוף של שישה נחקרים עבר לתחום התקין מתחת לרמה של 25.

איך זה עובד?

הממצאים עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים על חיות ובני אדם ובמטה אנליזה, שבחנה את ההשפעה של תמצית פולי קפה ירוק על ירידה במשקל. התוצאות מצביעות שייתכן ותוסף ה-CGA  שהינו נוטרצבטיקה – תוסף מזון המספק השפעה בריאותית או רפואית או מניעה של מחלות – בעל השפעות חיוביות של ירידה במשקל אצל אנשים עם עודף משקל, ויכולים להיות אמצעי לא יקר למניעה של השמנת יתר באנשים בוגרים.

מנגנון הפעולה של ההשפעות החיוביות של CGA  על ירידה במשקל, BMI, אחוזי שומן וקצב לב אינו ידוע. ישנם מאמרים עדכניים הטוענים כי חומצה כלורוגנית, והמטבוליט שלו הנקרא חומצה קפאית (caffeic acid), מעכבות את אנזים העמילז (amylase) בריכוזים קטנים ביותר (של מילימול) בתנאי מעבדה, כאשר במערכת העיכול בתוך גוף האדם, הינו מעכב את ספיגת הסוכר מצריכת העמילנים (רב-סוכר המורכב מיחידות חוזרות של גלוקוז), וכך להוריד את התצרוכת הקלורית.

חומצה כלורוגנית בראי המחקר

כבר בעבר הוכח כי החומצה הכלורוגנית בעלת השפעה משמעותית על המטבלוזים של הגלוקוז ומשפרת את אי הסבילות לגלוקוז בעכברים. יתכן ומחסור יחסי זה של גלוקוז יכול להסביר את הירידה ב-BMI ואחוזי שומן במחקרים אחרים. מחקר אחר גם הראה שלחומצה הכלורוגנית יכולת עיכוב בהובלה של גלוקוז בגופינו והשפעה על הספיגה. יצוין כי התוסף אינו משפיע על תחושת הרעב.

מחקרים על חיות הראו שההשפעה של החומצה הכלורוגנית לא רק מעכבת את הספיגה של שומנים מהמעיים, אלא גם משפעלת את קצב חילוף החומרים של השומנים בכבד. זאת הודגם בצורה משמעותית עם רמות נמוכות יותר של טריגליצירידים בדם לאחר צריכת החומצה. מחקר מהתקופה האחרונה גילה כי פוליפנולים של קפה, משפרים את מאזן האנרגיה ומפחיתים את יצור חומצות השומן, ועל ידי כך מעכבים את הצטברות השומן בגופינו. מחקר נוסף על עכברים הראה, שלעכברים שקיבלו תזונה עשירת שומנים עם צריכה בו-זמנית של החומצה, הביאה לשיפור בפרופיל השומנים.

במחקר נוסף, שנמשך במשך 12 שבועות בקרב בני אדם השתתפו 40 מתנדבים שמנים. נצפתה ירידה של 5.4 ק"ג במשקל לעומת 1.7 ק"ג בקבוצת הפלסבו, ה-BMI  ירד ב-10% לעומת 2% בקבוצת הפלסבו. כמו כן, נצפתה השפעה מעכבת על ספיגה של סוכרים. מחקרים נוספים הדגימו תוצאות דומות.

התוצאות של מחקר זה, הרבה יותר דרמטיות בירידה במשקל וב-BMI מאשר המחקרים הקודמים. המשתתפים ירדו מעט יותר מ-8 ק"ג במשקל שהיה יותר מ-10% ממשקל גופם. לא נראו תופעות לוואי לא רצויות במינון הגבוה. חייבים לציין שנראתה עלייה לא משמעותית בערכי הלחץ דם הסיסטוליים במשך תקופת המחקר.

האם להכניס את התוסף לרשימת קניות?

אבל, לפני שאתם רצים לחנות הטבע הסמוכה, קחו בחשבון כי המחקרים נעשו בקבוצות קטנות ולא נבדקה השפעה ארוכת טווח של התוסף ולא בקרב אנשים עם סוכרת ומחלות נילוות. כמו כן, שילוב של תרופות הרזיה עם התוסף יכולות להשיג תוצאות גבוהות, כמובן בליווי מקצועי.

במחקר גדול שנערך בישראל מסוג Postmarketing (לאחר אישור רשויות הבריאות ומכירה לקהל) על יותר ממליון משתתפים, גילה כי פחות מ-2% מהאנשים השלימו 12 חודשי נטילה של תרופות לירידה במשקל. אלו שהמשיכו לתקופה העולה על ארבעה חודשים, הראו הפחתה לא משמעותית ב-BMI (רק ספרה אחת באינדקס) עם עלות של 50-100 דולר לחודש טיפול. ולכן, GCA יכול לתת מענה טבעי, עם עלות נמוכה יותר כטיפול יעיל לאנשים עם משקל עודף.

ומה לגבי הבטיחות בשימוש? על פי מחקרים מוגבלים, המוצר נראה בטוח ולא נצפו תופעות לוואי משמעותיות. חשוב לציין שתמצית זו מכילה קפאין, בדומה לקפה רגיל. הקפה הירוק יכול לגרום לתופעות לוואי דומות מצריכה של קפאין, כגון: בעיות שינה, עצבנות יתרה ואי שקט, אי נוחות בבטן, בחילות, הקאות, עלייה בקצב הלב והנשימה. צריכה של כמות גדולה של קפה יכולה לגרום לכאבי ראש, חרדות, רעשים באזניים ודופק לא סדיר. וכמו כל תוסף מזון חשוב מאד להתייעץ עם רופא מטפל או גורם רפואי מקצועי אחר לפני הנטילה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים