אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אוזני המן? מזל שלא כל יום פורים

אוזני המן? מזל שלא כל יום פורים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

פעם הן היו מגיעות ליומיים-שלושה, במנות קצובות, בטעם של גן עדן, ונעלמות שוב לשנה שלמה. היום הן מגיעות כחודש לפני החג ונשארות כמעט עד פסח. ד"ר אסנת רזיאל מתגעגעת אל אוזני המן של פעם, אבל קוראת לנו לפקוח עין על התענוג האסור הזה

אוזני המן קלוריות

המבוגרים יותר שבינינו זוכרים בהתרגשות את הציפייה לחג הפורים. התחפושות, תחושת הקרנבל, השחרור וההרפתקה הגדולה כילדים, אבל בעיקר את ההמתנה מורטת העצבים להופעתו של אחד ממעדני החגים המסורתיים הפופולאריים ביותר בישראל: אוזני המן. הן היו מגיעות כמו הפתעה של ממש ולזמן קצוב שנמשך ימים ספורים בלבד, וההתרגשות של כולם לא ידעה גבול לקראת בואו של המעדן המשמין הזה.

כיום, שלא במפתיע, בדומה לחנוכה, גם פורים על שלל מאכליו המסורתיים הפך לחג של חודשיים תמימים… אוזני המן מתחילות להפציע בחנויות ובקונדיטוריות כחודש לפני החג, ולא יורדות מהמדפים עד לסופו של החורף, קצת לפני שפסח מגיע.

בעבר היו אוזני המן מופיעות בחג עצמו בלבד, עשויות בידיים מיומנות של סבתות ודודות שהיו ממלאות אותן במידה (כי פרג איכותי, בואו נודה, תמיד היה יקר מציאות), והן, עם כל הרצון הטוב, לא היו מספיק יצירתיות לייצר לנו אוזני המן במילוי חלבה, למשל (שכל הקשר בינו לבין חלבה אמיתית מסתכם בכמות הקלוריות בלבד).

אוזני המן של סבתא או של אימא היו נצרכות במשורה – כל אחד היה מקבל את חלקו הצנוע, גודלן היה סביר, וכן, הן היו מעדן, וכשפורים הסתיים והאוזניים נגמרו, נאלצנו לחכות שנה.

עידן הצריכה המודרני מחייב אותנו להיות ערניים במיוחד. אוזני המן הן מעדן משמין, נקודה. אבל החיים תוך שמירה על משקל מאוזן מתירים לנו לעתים גם להתפנק במאכלים כאלו – במידה, ובעיקר בעין תבונתית המפקחת על מה שאנחנו מכניסים לפה ועל הכמויות.

אוזני המן: כמה קלוריות זה עולה לנו?

באוזן המן ממוצעת יש 250-150 קלוריות, תלוי, כמובן, בגודלה. חלקכם נאנחים כרגע בהקלה ואומרים לעצמכם: יופי, זה דומה לכמות הקלוריות במילקי עם קצפת, וזה בטוח פחות מסופגנייה. נכון. אבל מתי לאחרונה אכלתם אוזן המן אחת בלבד? ואם כן… כל הכבוד!

הבעיה היא, כפי שכבר הבנתם, לא בכמות הקלוריות, אלא בגודל, במבחר המילויים העשיר, שרק ממציא את עצמו מחדש בכל שנה, ובעיקר בזמינות הגדולה של המאכל הזה בכול מקום. וזו הנקודה החשובה. כאשר אתם נכנסים לסופר, ריחות האפייה מכוונים להישאר במבנה על מנת לגרות אתכם במכוון ללכת למאפייה, ולרכוש שם מאפים טריים. אוזני המן לא איכותיות במיוחד מחכות לכם שם, טריות או באריזה שעליה הכיתוב המפתה לכאורה "נאפה במקום". כמעט כולן גדולות מן הממוצע הביתי, והבצקים שלהן איכותיים הרבה פחות מאלו שתכינו בבית במאמץ קל. וכן – חלקן הגדול אף רווי בשומנים לא בריאים (טרנס).

לא חשבתם על מתקפת אוזני ההמן הזו באופן הזה, תודו. ובכן, חג הוא תמיד סיבה לחגוג. ובגדול, אבל לא להעלות קילוגרמים מיותרים, אין לכך סיבה.

מה עושים?

מסתכלים על המציאות השיווקית הזו בעין בוחנת, בוחרים מאפייה מצוינת לרכישת אוזני ההמן שלכם, או מבקשים מקרוב משפחה לשחזר את המתכון של הסבתא, וכן, מסתפקים באוזן המן אחת או שתיים, במילוי משובח במיוחד, בגודל סביר. ומעל הכול – יודעים שפורים הוא חג של יומיים-שלושה. אין צורך להמשיך ולרכוש במרכולים וברשתות השיווק עוד ועוד אוזני המן באיכות לא טובה במיוחד, כי מי שישלמו בסופו של דבר את החשבון, הם הכיס שלכם והגוף שלכם.

חג שמח!

(ואל תשכחו לאכול אוזן המן משובחת אחת לפחות!)

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים