Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פילאטיס: הספורט הבריא שכבש את הנשים

פילאטיס: הספורט הבריא שכבש את הנשים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מה יש בהתעמלות פילאטיס שהפך אותה בתוך מספר שנים לאימון הספורטיבי המועדף על נשים בכל הגילאים? כמה בעצם אתן יודעות על השיטה הזו ומה היא יכולה לעשות עבורכן? ד"ר אסנת רזיאל עם כל מה שצריך לדעת על פילאטיס

החברות הכי טובות שלכן מוכנות להישבע שהתעמלות פילאטיס שינתה את עולמן, ואכן, ההתאמה שלה ליכולות האישיות הביאה את הפילאטיס להיות נחלתן של נשים מכל חתכי הגילאים. בשנים האחרונות נדמה שאין התעמלות נשית פופולארית ממנה – מכונים ומדריכים פרטיים צצים מכל עבר, הרבה בזכות האימון הנוח יחסית, שעיקרו הוא קשב למטופליו. צעירות ומבוגרות, אשר מחפשות אימונים מחטבים, מגיעות אל אימוני הפילאטיס, ומוצאות שכאן שיש להן אפשרות להתמיד באימונים, גם אם הכושר הגופני ההתחלתי שלהן אינו גבוה.

פילאטיס

הכול התחיל אצל הרקדנים

פילאטיס היא שיטה לאימון גופני אשר מטרתה הסופית היא לשפר את היציבה של הגוף ואת תפקודיו היומיומיים. השיטה פותחה על ידי גו'זף פילאטיס, כבר בשנות השישים של המאה הקודמת, אז הייתה בעיקר נחלתם של רקדנים, שנעזרו בה כדי להימנע מפציעות מאמץ וכדי להחלים מהן. הרקדנים מצאו במהרה את יתרונות הפילאטיס לשיפור היציבה ותפקודיה באופן כללי ואימצו אותה כספורט מתחזק. בעשור האחרון, כאמור, גואה הפופולאריות שלה בכל המגזרים, והיא אומצה בהתלהבות דווקא על ידי נשים מכל הגילאים, לרבות כאלה שלא עסקו קודם בספורט.

התעמלות הפילאטיס מאמנת את הגוף כך שיוכל להתגבר ביתר קלות על המטלות היומיומיות שלו מתוך עיקרון מרכזי אחד: שימת דגש על שרירים מייצבים והארכתם. השרירים המייצבים הם אותם שרירים הנמצאים עמוק מתחת לעור, ואשר ממוקמים קרוב למפרקים, סביב חוליות עמוד השדרה וברצפת האגן. שרירים אלו אחראים לבידוד השפעות התנועה. הפילאטיס מדגישה בסדרת תרגילים את חשיבות האימון הספציפי שלהם ונותנת מיקוד לטיפול בהם באופן ייחודי.

שגרה מבורכת

התעמלות פילאטיס דורשת הפעלת כוח רב באופן יחסי, עם מעט חזרות. בניגוד לאימון משקולות, למשל, שבו יש ניסיון לקצר ולהעצים את השרירים, הפילאטיס דוגלת בהארכתם. אימון פילאטיס הוא שגרה של תרגילים שיש קשר של זרימה תנועתית בין האחד לשני, או, לחלופין, אימון ממוקד לשריר אחד באותו האימון בעצימות גבוהה.

פילאטיס מנסה לחזק את שרירי הליבה, דוגמת שרירי רצפת האגן או שרירי הבטן. השיטה היא רפטאטיבית, כלומר חזרתית, אך בעצימות אימונית גבוהה. חלק גדול מתרגילי הפילאטיס מבוצע תוך כדי הקשתה של הגב. האימונים, על השגרה הכרוכה בהם, משיגים בתוך זמן קצר את מטרות

חיזוק השרירים, והתוצאות, לפי הדיווחים של המתאמנים והמתאמנות, דרמטיות ופועלות גם בהקשר של חיטוב ומיצוק הגוף.

עקרונות מרכזיים באימוני פילאטיס:

 • התעמלות הפילאטיס מתייחסת בכובד ראש למוקד הגב התחתון כמקור לתנועה נכונה בגוף האדם ופועלת לחיזוקו.
 • מהירות התרגול, הגם שהוא יכול להיות מהיר, אינה הפקטור העיקרי – ביצוע התרגול באופן נכון והולם הוא הקובע. כך כל מתאמן בשיטה יכול להגיע לתוצאות טובות.
 • קצב האימון מותאם להתקדמות הקבוצה.
 • עיקרון הארכת השרירים ולא קיצורם.
 • שימוש נכון בשרירים המייצבים יביא להסרת הלחץ על עמוד השדרה ויאפשר חופש תנועה גדול יותר למפרקי הגוף.

הכול טוב ויפה, אבל האם זה גם מחטב?

ובכן, מתברר שכן. מטופלות רבות מדווחות על תחושת מיצוק של הגוף כתוצאה מאימוני הפילאטיס. יש לתחושה הזו סימוכין גם בהרגשה וגם במראה המתאמנות. אפשר להבין מהיכן מגיעה התחושה הזו: עבודה על כל יציבה ועל שיפורה נותנת לכל מתאמנת תחושה נפשית טובה ותחושה פיזיולוגית של איסוף ומרכוז הגוף, אלו בתורן, חיוניות לחיטוב הגוף, שכן היציבה הנכונה היא ראשיתו של תהליך החיטוב הזה – שפעמים רבות מתחיל בפילאטיס, ועובר לתהליכים המשכיים כגון שמירה על אורח חיים בריא בהקשר התזונתי, בעיקר בשל תחושת ההעצמה והשיפור הנראה של המטופלות כתוצאה ממנו.

עוד בנושא:

אוהבות אותך, זומבה

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים