אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חולי פסוריאזיס והשמנה

חולי פסוריאזיס והשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

זה לא חדש שמחקרים מצאו הקשר הגנטי בין מחלת הפסוריאזיס והשמנת יתר, וכי נמצא שניתוח בריאטרי משפיע על דעיכת המחלה. מחקר שפורסם לאחרונה מציג מידע חדש לגבי מידת הסיכון להשמנה בקרב חולים אלו והקשר לתסמונת המטבולית

פסוריאזיס והשמנה

השמנת יתר קיצונית כבר רכשה לעצמה מקום מפוקפק בקידום שורה של מחלות קשות כגון סוכרת, לחץ דם ובעיות עורקים, נדמה כי גם אט אט מצטברים הסימנים גם להשפעתה השלילית על מחלת הפסוריאזיס.

לא מעט נכתב ונאמר כבר על הקשר בין מחלת הפסוריאזיס והשמנת יתר, ואחד התוצרים החיובים של ניתוח בריאטרי הוא פעמים רבות דעיכה של מחלת הפסוריאזיס במטופל. אך כעת נדמה שיש לקשר ההדוק בין השניים צד נוסף.

פסוריאזיס והשמנת יתר עשויים לשתף ביניהם גורם גנטי שכיח, כך עולה ממחקר חדש אשר פורסם במגזין הרפואי JAMA Dermatology. המאמר מצביע לראשונה על הקשר בין פסוריאזיס, סוכרת מסוג 2, אינדקס מסת הגוף (BMI) והשמנת יתר וכורך אותם ביחד.

פסוריאזיס והשמנה – הקשר המטבולי

פסוריאזיס נקשרה עם מרכיבי הפרעה מטבולית כבר לפני זמן רב, פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית, דלקתית, המשפיעה 3%-2% של אנשים בעלי עור לבן בעיקר, ברחבי העולם. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מתאר את הפסוריאזיס כמחלה אוטואימונית (הקשורה בכשל חיסוני) הנגרמת עקב צמיחה מהירה מדי של תאי עור. אין מדובר במחלה מדבקת, ולרוב המחלה משפיעה בעיקר על אנשים מבוגרים. על פי נתוני ה-CDC 6.7 מיליון אמריקאים מבוגרים סובלים מפסוריאזיס.

תסמינים של פסוריאזיס כוללים כתמי עור עבה, אדום ומגורה עם קשקשים כסופים שיכולים לעיתים לגרד או להיות כואבים במיוחד. המחלה מופיעה באזורי הברכיים, המרפקים, הקרקפת, הפנים, והגב תחתון, לעיתים ניתן למצוא אותה גם בכף היד ובכפות הרגליים, אבל לא רק, היא יכולה להופיע גם סביב הציפורניים, הידיים והרגליים, איברי המין, ואפילו בחלל הפה.

הפרעות מטבולית ופסוריאזיס קושרו כבר בעבר לגורמים גנטיים, כמו כן הן קשורות גם בבחירות של סגנון חיים כגון עישון, אלכוהול, לחץ פסיכולוגי ורמות שונות של פעילות גופנית.

אנשים הסובלים מתסמונת מטבולית עלולים לחוות דלקת מערכתית דומה מאד לפסוריאזיס ובשני המקרים, פסוריאזיס עם או תסמונת מטבולית, המטופל הנבדק עשוי להכיל רמות גבוהות של סימנים דלקתיים מסוימים. כמו כן, 20%-10% מהלוקים בפסוריאזיס בסופו של דבר יפתחו דלקת מפרקים פסוריאטית.

מחקר התאומים

זוגות של תאומים הינם ברי השוואה ומהווים את הכר המחקרי המושלם עבור חוקרים, הם יכולים ללמוד הרבה על גורמים משותפים של מחלות אלו באמצעותם. במחקר הנוכחי, צוות בראשותו של ד"ר אן סופי לונברג, מאוניברסיטת קופנהגן בדנמרק, בדקה והשוותה נתונים עבור 33,588 תאומים דנים בגילאי 71-20. מעל מחצית ממשתתפי המחקר היו נשים.

המשתתפים מילאו שאלון לגבי פסוריאזיס, אשר הותאם גם עבור אבחנות מדד מסת הגוף וגם עבור נתוני סוכרת סוג 2.

ממצאי המחקר מצאו כי פסוריאזיס הייתה מחלה אשר השפיעה על כ- 4.2% מהנחקרים, 630 מהם גברים ו-771 נשים.  1.4% סבלו מסוכרת, מתוכם 235 נשים ו-224 גברים. ממוצע מדד מסת הגוף הכולל היה 24.5 BMI, ו-6.3% היו בעלי 34-30 BMI, המסווג כחומר מהשמנת יתר.

עוד נמצא כי הפסוריאזיס נכח בכ-7.6% מחולי הסוכרת, ולעומת זאת רק בכ-4.1% מהנחקרים ללא סוכרת. יתרה מזאת, אנשים עם פסוריאזיס אשר לקחו חלק במחקר היו בעלי ממוצע 25 BMI גבוה יותר לעומת אלה שלא סבלו מהמצב (24.4 BMI).

פעילות גופנית מונעת

המחקר הראה קשר ישיר בין אנשים הסובלים מפסוריאזיס היו בסיכון גדול יותר של BMI גבוה והשמנה מאשר לאלו שלא סבלו מהמצב. התאומים במחקר, אשר לקו בפסוריאזיס, היו גם בעלי ממד גבוה של BMI והיו בעלי סיכוי גבוה יותר להיות שמנים מאשר התאום ללא פסוריאזיס.

החוקרים הסיקו מכך כי פסוריאזיס והשמנה יכולים באופן חלקי בהחלט לצמוח מאותו הגורם הגנטי, אבל הם מקפידים לציין כי תנאי אחד לא בהכרח מוביל אל השני. המחקר גם הצביע על כי אנשים עם פסוריאזיס אשר בוחרים באורח חיים בלתי פעיל עתידים להיות בסיכון גבוה יותר של השמנת יתר וסוכרת.

לסיכום הבהירו החוקרים כי פסוריאזיס, סוכרת מסוג 2 mellitus והשמנה קשורים בצורה משמעותית אצל מבוגרים, זאת כמובן לאחר שנלקחו בחשבון גם מפתחות משמעותיים אחרים כגון מין, גיל ועישון. תוצאות המחקר מצביעות על אטיולוגיה גנטית משותפת של פסוריאזיס להשמנה. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים בכדי לעמוד על קשרים אלו בצורה עמוקה ויסודית יותר.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים