אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פסח ומנותחים בריאטריים

פסח ומנותחים בריאטריים

דיאטנית קלינית סיגל אלפסה

דיאטנית בריאטרית באסיא בריאטריק –המרכז לטיפול בהשמנת יתר , מקבוצת "אסיא מדיקל " – משתתפת בוועדות הערכה של המועמדים לניתוח וליווי של המנותחים לאחריו, כמו כן מנחת קבוצות לאחר ניתוחים בריאטרים .
למידע נוסף »

שלח שאלה

האם ניתן לאכול מצה אחרי ניתוח בריאטרי, ומהי תסמונת ההצפה? התזונאית סיגל אלפסה עם ההנחיות המקצועיות לתזונה נכונה במהלך הפסח למנותחים בריאטריים

פסח ומנותחים בריאטריים

ניתוח בריאטרי דורש חישוב מסלול מחדש בכל מה שקשור לתזונה. אחרי שהצלחתם לבנות לעצמכם שגרת תזונה המתאימה לאורח החיים שלכם, פתאום מגיע פסח ואיתו שפע מאכלים חגיגיים, שיש לדעת כיצד לשלבם בתפריט היומי של המנותח הבריאטרי ולעבור את ימי החג בהרגשה טובה ושמירה על המשקל והבריאות.

מצות מקמח כוסמין

ימי חג הפסח מלווים במספר ארוחות חג, מה שאומר חשיפה מתמשכת למאכלי החג האופייניים שכוללים לרוב מאכלים המתבססים על מצות וקמח מצות כמיטב המסורת ומצוות החג – אך אינם מומלצים לאחר ניתוח .

מעבר לתרומה הקלורית הגבוהה במיוחד, שתורמים מזונות אלו, מנותחים בריאטרים נאלצים להתמודד גם עם העובדה שמזונות אלו עלולים לגרום לתחושת אי נוחות, כאבי בטן ועצירות.

מנותחים עד שנה מהניתוח – ההמלצה החמה היא להימנע ממצות ומאכלים המכילים קמח מצות –במידה ויש חובה לקיים את מצוות החג באכילת מצה בליל הסדר ההמלצה היא כמות מועטה ביותר,  ורצוי מצה מקמח כוסמין.

במהלך ימי החג ניתן לאכול מצות מקמח תפוחי-אדמה, לאוכלי קטניות ניתן לאכול פריכיות אורז כשרות לפסח, או פתית כשר לפסח מקמח תירס, או לחמית כשרה לפסח.

מנותחים כשנה לאחר הניתוח – ניתן לאכול עד חצי מצה ביום.

חשוב לשים לב שבתבשילים שונים משלבים קמח מצות, מאכלים כגון קניידלך, גפילטע פיש ואחרים.  בשנה הראשונה לאחר הניתוח – ניתן לבקש מהמארחים להכין עבורכם מנת דג ללא קמח מצות או להימנע מהן.

כמו כן, ניתן לאפות לחמניות מקמח תפוחי אדמה בלבד או קמח תירס. ובכל מקרה יש להימנע מלחמניות מקמח מצות .

קינוחים ותסמונת ההצפה

עם סיום הארוחה מגיעים מגשי הקינוחים המפתים, אבל רגע. גם כאן י לשים לב להנחיות התזונתיות.

מנותחים לאחר מיני מעקף או מעקף קיבה – מטופלים אלו עלולים לחוות את מה שקרוי תסמונת ההצפה, זאת בשל השילוב של המזון השומני ורמת המתיקות הגבוהה במנות אלו. כן, עוגיות הפסח לרוב מתבססות על אגוזים ובוטנים וסוכרים ועתירות קלוריות במיוחד.

כדאי לזכור כי ארוחות החג מתפרשות על פני מספר שעות, מה שיכול לאפשר לאחר ניתוח לאכול  "אכילה נישנושית ומתמשכת " במהלך הארוחה, ולכן שימו לב מתי התחלתם לאכול ותחמו את ארוחתכם, כך שלא תעלה על 40 דקות.

כמו כן, עשו בחירות טובות ונכונות, כך למשל מרק לרוב גורם למלאות, במצב זה לא נותר מקום להמשך הארוחה, ולכן ניתן לוותר על המרק או להשאירו לסוף הארוחה.

חשוב לא פחות ממה כדאי או לא כדאי לאכול, ימי החג מהווים הזדמנות נפלאה לשלב טיולים בטבע ולבצע פעילות גופנית. נצלו את הזמן הפנוי לצאת להליכה ולעשות יותר אימונים ספורטיביים, הם גם יעזרו לכם לשרוף קלוריות וגם ישמחו את נפשכם.

בתאבון וחג שמח!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים