Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פעילות אירובית: לא רק באייטיז

פעילות אירובית: לא רק באייטיז

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

נדמה כי לחלק מאיתנו השם פעילות אירובית יתקשר תמיד בצורה אסוציאטיבית לשנות השמונים העליזות, לדימוי המקפץ של ג'ין פונדה וקלטות הוידיאו שלה וחותלות בצבעים קשים למראה על טייטס בצבעים קשים עוד יותר

פעילות אירובית

עד להגחתה של פונדה ככוהנת הגדולה של מה שהיה נהוג לכנות אז "המחול האירובי", נדמה שהמונח אירובי היה מזוהה יותר כמונח רפואי ערטילאי ולזכותה של פונדה ניתן לזקוף את הפשטת המושג והנחלתו לכלל הציבור.

אז מה היא בעצם פעילות אירובית, כיצד היא מסייעת לנו לירידה במשקל? ומה היא החשיבות של הנוכחות שלה ברמות קושי כאלו ואחרות בחיי היום יום שלנו על מנת לשמור על משקל תקין ויותר מכך על בריאות תקינה המזוהה עם מראה נמרץ ומיוזע.

אם כך, פעילות אירובית הוא מונח המשמש להגדרת מאמץ גופני המפעיל בבת אחת קבוצת שרירים גדולה לזמן ממושך. קיים מגוון רחב של פעילויות גופניות אירוביות כגון הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחיה, סקי, הליכונים, ספיניג, קיק בוקסינג ועוד, אשר תוך כדי העיסוק בהן מומרצות לפעולה משולבת מערכות שרירים רבות בגוף האדם.

הפעילות האירובית מעלה את צריכת החמצן בגוף ומגבירה את קצב עבודת הלב.

ניתן להבחין בשלוש מערכות אנרגיה בגוף האדם:

 • מערכת ATP CP
  מערכת לאספקת אנרגיה לטווח הקצר, עד 10 שניות. היא דומיננטית בענפי ספורט כמו ריצת 60 מטר, קפיצות וכל פעילות הדורשת אנרגיה מיידית.
 • מערכת הגליקוליזה
  מערכת קצרת טווח המספקת אנרגיה עד 3 דקות פעילות. היא פועלת בצורה אנאירובית, ללא נוכחות חמצן, על ידי פירוק סוכר והפיכתו לאנרגיה. תוצר הלוואי של פעילות זו היא חומצת חלב שפוגעת במנגנון כיווץ השריר וגורמת לכאב החד שמביא להפסקת הפעילות. המערכת האנאירובית דומיננטית בפעילויות בריצות למרחקים של 200-400 מטר, שחייה ל 100 מטר וכו'.
 • המערכת האירובית
  מערכת המספקת מלאי בלתי מוגבל של אנרגיה לטווח הארוך תוך כדי ניצול של פחמימות ושומנים בעיקר.דומיננטית במאמצים הנמשכים מעל ל-3 דקות ופועלת בנוכחות חמצן בלבד.

קיימים שלושה משתנים מרכזיים אשר יש להתייחס אליהם בנוגע לביצוע פעילות אירובית: תדירות, משך ועצימות הפעולה.

כל משתנה מושפע מסוג התרגול, המתרגל ומטרתו:

 • התדירות
  מינימום של פעמיים בשבוע תרגול להשגת תוצאות אפקטיביות. כשיש רצון לירידה במשקל ממליצים מומחים על אימון 3-5 פעמים בשבוע.
 • משך
  בין 20-40 דקות פעילות. לשם ירידה במשקל ניתן אף להגיע לשעה.
 • העצימות
  זהו המשתנה שאחראי ישירות לשיפור הכושר הגופני, ככל שהעצימות גבוהה יותר, הכושר הגופני יעלה לרמה גבוהה יותר.
  פעילות אירובית לפיכך אינה שמורה לצעירים ולחסונים שבנו בלבד. ניתן לתכנן לעצמנו פעילות אשר תחשב עבורנו למאמץ "אירובי" מוגבר.

בין אם אנו צעירים או מבוגרים, שמנים או רזים הרי ששכלול נכון של היחס שאנו יוצרים בין המאמץ המוגבר לבין ההתנהלות היום יומית שלנו יכול להיות הניצן הראשון שלנו בדרך להרגלת גופנו לפעילות אירובית מוגברת אשר תסייע לנו בשריפת קלוריות וחיטוב הגוף.

בדקו את סדר היום שלכם, הוסיפו לו מאמץ פיזי מדורג כגון הליכה, ריצה, שחיה, אופניים או ריקוד והחלו לשנות את אורח חייכם לאט, אבל בגדול!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים