סרטן המעי הגס: "פעילות גופנית מגבירה ההחלמה"

חוקרים אוסטרלים גילו כי חולי סרטן המעי הגס שעסקו בפעילות גופנית לפני שחלו הגדילו מאוד את סיכויי החלמתם

סרטן המעי הגס ופעילות גופנית

3,000 גברים ונשים מאובחנים בישראל מדי שנה כחולים בסרטן המעי והחלחולת – הגידול השני בשכיחותו בקרב האוכלוסייה בארץ (אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים).

כעת מתברר כי שמירה על משקל גוף תקין ופעילות גופנית מגבירים באופן דרמטי את הסיכוי להחלים מסרטן המעי הגס. כך עולה ממחקר שנערך בבית הספר לרפואה של בית החולים האוסטרלי "אלפרד" ופורסם בכתב העת הבריטי Gut.

על פי ממצאי המחקר, חולי סרטן המעי הגס, שעסקו בפעילות גופנית לפני שחלו, הגבירו את סיכויי ההחלמה שלהם ב-14%. חולים עם אינדקס מסת גוף (BMI) תקין היו בעלי סיכויי החלמה גבוהים יותר ב-35% – בהשוואה לאלו שה-BMI שלהם היה גבוה.

במחקר השתתפו 526 חולים שלקו בסרטן המעי הגס. הם רואיינו לגבי הפעילות הגופנית שביצעו לפני שחלו. נוסף על כך מדדו החוקרים את משקלם, גובהם ואחוזי השומן שלהם שחושבו על פי היקף המותניים שלהם.

על פי ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) היקף מותניים תקין הוא 80 סנטימטרים לנשים ו-94 לגברים.

יו"ר האגודה למלחמה, פרופ' אליעזר רובינזון, ציין בתגובה למחקר כי "ממצאי החוקרים מעידים על כך שבאמצעות שמירה על אורח חיים פעיל ובריא ניתן להגביר את סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס וכי השמנה וחוסר פעילות גופנית מקטינים את הסיכוי להחלים".

"בעשורים האחרונים עולים שיעורי הסרטן במדינות המתועשות בגלל משקל יתר והשמנה, והם גורמים לכ-30% ממקרי הסרטן בעולם. השמנה וחוסר פעילות גופנית היא מגפה של חברת השפע אשר מעודדת באופן מסוכן אורח חיים לא פעלתני וצריכת יתר של מזון עתיר קלוריות".

כאשר סרטן המעי הגס מתגלה בשלב מוקדם, סיכויי הריפוי מגיעים לכ-90%, ולפיכך חשוב לגלותו מוקדם ככל האפשר, וכך לשפר את תוצאות הטיפול. משרד הבריאות ממליץ לכל אדם שעבר את גיל 50 לערוך פעם בשנה בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה, הניתנות בחינם בכל קופות החולים בישראל. מדי שנה מתים בארץ כ-1,900 בני אדם מהמחלה.

צוות רפואי

No data was found