Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח הרזיה וסוכרת: ניתוח בריאטרי משפר סוכרת מסוג 1

ניתוח הרזיה וסוכרת: ניתוח בריאטרי משפר סוכרת מסוג 1

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לראשונה בעולם המחקר פורסם החודש מחקר שמצא כי ניתוח בריאטרי משפר נתוני סוכרת מסוג 1. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר החדש, שמציג נתונים חדשים בעולם הרפואה על יעילות של ניתוח הרזיה

ניתוח הרזיה משפר סוכרת

עד היום מרבית המחקרים הרפואיים מצאו כי ניתוח הרזיה יעיל בטיפול בהשמנת יתר ובמחלות נלוות, ומצאו כי הוא משפר נתוני סוכרת מסוג 2 עד כדי העלמת התסמינים בכלל. מחקר חדש, שפורסם החודש במגזין הרפואי  Diabetes Care, שופך אור חדש על יעילות הטיפול של ניתוח הרזיה על סוכרת מסוג 1 – סוכרת נעורים.

ניסוי ראשוני

בניסוי שנערך לאחרונה על ידי קבוצת רופאים בקליבלנד, אוהיו, בדקו עשרה מנותחים בריאטריים, תשע נשים וגבר אחד, בגיל ממוצע 46, הסובלים מהשמנה חולנית בעלי מדד מסת גוף (BMI) ממוצע של 41.6, שעברו ניתוח הרזיה.

כל המשתתפים אובחנו כחולים בסוכרת מסוג 1 לאורך 22 שנה בממוצע, וכולם סבלו טרם הניתוח ממחלות נלוות, ביניהן: מחלת לב, ריפלוקס וצרבות, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם ותשניק נשימה בשינה.

הנבדקים עברו ניתוח בריאטרי בהתאם להמלצה הרפואית המתאימה למצב הרפואי האישי: שבעה מעקפי קיבה, שני ניתוחי טבעת וניתוח שרוול קיבה אחד.

כעבור שלוש שנים

במסגרת הניסוי התבצע מעקב רפואי אחר המטופלים במשך 37 חודשים לאחר הניתוח. הממצאים הראו כי תשעה מתוך עשרה מנותחים ירדו יותר מ-60% מעודף משקלם, נתון מרשים בפני עצמו, וירידה של 27% במדד מסת הגוף.

כמו כן, נרשמה ירידה של המוגלובין מסוכרר מרמה של 10% לרמה של 8.9% בקרב הנבדקים, וירידה בצריכת האינסולין היומית הקבועה שלהם מרמה של 0.74 יחידות אינסולין לק"ג לרמה של 0.4 יחידות לק"ג.

מסקנות מחקר מזהירות

בשלב מסקנות המחקר, החוקרים היו זהירים לגבי הקשר בין הניתוח הבריאטרי לשיפור הדרמטי במצב הסוכרת סוג 1 של הנבדקים, וקבעו כי יש צורך בקבוצת ניסוי גדולה יותר. עם זאת, הם הצביעו על כך כי התוצאות הגורפות בקבוצת מחקר קטנה מעודדות במיוחד, והם ציינו כי "יש בידינו הוכחות ראשונות לכך שניתוחים אלו נמצאו יעילים, בפעם הראשונה אולי, גם ככלי למלחמה בסוכרת מסוג 1 אשר עד כה לא חשבו להילחם בה באמצעות ניתוח בריאטרי".

ניתוחים בריאטריים עובדים על העיקרון של הקטנת נפח הקיבה של המטופל. התוצאה מתבטאת בהקטנה של התיאבון וביכולת לצרוך כמויות קטנות של מזון ולשבוע מהן, וכתוצאה מכך ישנה ירידה במשקל.

טיפולי הרזיה אלו הפכו בשנים האחרונות לכלי מוצהר ויעיל במיוחד במלחמה בסוכרת מסוג 2. רבים מן המנותחים אשר סבלו מסוג זה של סוכרת הוכחו כמי שנרפאו ממנה לחלוטין מספר חודשים לאחר הניתוח, זאת משום שלניתוחים ישנו גם אפקט הורמונלי. יתכן ומחקר פורץ דרך זה יסלול את הדרך לשיפור ויעילות הטיפול הבריאטרי גם בחולי סוכרת מסוג 1.

עוד בנושא:

נביאי הסוכרת סוג 2

מחקר סיני: ניתוח בריאטרי מרפא סוכרת

ניתוח בריאטרי שיפר משמעותית פגיעה כלייתית מסוכרת

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים