ניתוח הרזיה וסוכרת: ניתוח בריאטרי משפר סוכרת מסוג 1

לראשונה בעולם המחקר פורסם החודש מחקר שמצא כי ניתוח בריאטרי משפר נתוני סוכרת מסוג 1. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר החדש, שמציג נתונים חדשים בעולם הרפואה על יעילות של ניתוח הרזיה

ניתוח הרזיה משפר סוכרת

עד היום מרבית המחקרים הרפואיים מצאו כי ניתוח הרזיה יעיל בטיפול בהשמנת יתר ובמחלות נלוות, ומצאו כי הוא משפר נתוני סוכרת מסוג 2 עד כדי העלמת התסמינים בכלל. מחקר חדש, שפורסם החודש במגזין הרפואי  Diabetes Care, שופך אור חדש על יעילות הטיפול של ניתוח הרזיה על סוכרת מסוג 1 – סוכרת נעורים.

ניסוי ראשוני

בניסוי שנערך לאחרונה על ידי קבוצת רופאים בקליבלנד, אוהיו, בדקו עשרה מנותחים בריאטריים, תשע נשים וגבר אחד, בגיל ממוצע 46, הסובלים מהשמנה חולנית בעלי מדד מסת גוף (BMI) ממוצע של 41.6, שעברו ניתוח הרזיה.

כל המשתתפים אובחנו כחולים בסוכרת מסוג 1 לאורך 22 שנה בממוצע, וכולם סבלו טרם הניתוח ממחלות נלוות, ביניהן: מחלת לב, ריפלוקס וצרבות, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם ותשניק נשימה בשינה.

הנבדקים עברו ניתוח בריאטרי בהתאם להמלצה הרפואית המתאימה למצב הרפואי האישי: שבעה מעקפי קיבה, שני ניתוחי טבעת וניתוח שרוול קיבה אחד.

כעבור שלוש שנים

במסגרת הניסוי התבצע מעקב רפואי אחר המטופלים במשך 37 חודשים לאחר הניתוח. הממצאים הראו כי תשעה מתוך עשרה מנותחים ירדו יותר מ-60% מעודף משקלם, נתון מרשים בפני עצמו, וירידה של 27% במדד מסת הגוף.

כמו כן, נרשמה ירידה של המוגלובין מסוכרר מרמה של 10% לרמה של 8.9% בקרב הנבדקים, וירידה בצריכת האינסולין היומית הקבועה שלהם מרמה של 0.74 יחידות אינסולין לק"ג לרמה של 0.4 יחידות לק"ג.

מסקנות מחקר מזהירות

בשלב מסקנות המחקר, החוקרים היו זהירים לגבי הקשר בין הניתוח הבריאטרי לשיפור הדרמטי במצב הסוכרת סוג 1 של הנבדקים, וקבעו כי יש צורך בקבוצת ניסוי גדולה יותר. עם זאת, הם הצביעו על כך כי התוצאות הגורפות בקבוצת מחקר קטנה מעודדות במיוחד, והם ציינו כי "יש בידינו הוכחות ראשונות לכך שניתוחים אלו נמצאו יעילים, בפעם הראשונה אולי, גם ככלי למלחמה בסוכרת מסוג 1 אשר עד כה לא חשבו להילחם בה באמצעות ניתוח בריאטרי".

ניתוחים בריאטריים עובדים על העיקרון של הקטנת נפח הקיבה של המטופל. התוצאה מתבטאת בהקטנה של התיאבון וביכולת לצרוך כמויות קטנות של מזון ולשבוע מהן, וכתוצאה מכך ישנה ירידה במשקל.

טיפולי הרזיה אלו הפכו בשנים האחרונות לכלי מוצהר ויעיל במיוחד במלחמה בסוכרת מסוג 2. רבים מן המנותחים אשר סבלו מסוג זה של סוכרת הוכחו כמי שנרפאו ממנה לחלוטין מספר חודשים לאחר הניתוח, זאת משום שלניתוחים ישנו גם אפקט הורמונלי. יתכן ומחקר פורץ דרך זה יסלול את הדרך לשיפור ויעילות הטיפול הבריאטרי גם בחולי סוכרת מסוג 1.

עוד בנושא:

נביאי הסוכרת סוג 2

מחקר סיני: ניתוח בריאטרי מרפא סוכרת

ניתוח בריאטרי שיפר משמעותית פגיעה כלייתית מסוכרת

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

צוות רפואי

No data was found