Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > צום יום הכיפורים וירידה במשקל

צום יום הכיפורים וירידה במשקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

החגים בפתח ועמם צום יום הכיפורים. צום הוא לא רק עניין דתי אלא גם הזדמנות מעולה לטיהור הגוף מרעלים. תהיה הסיבה אשר בגלל נרצה לצום, מדוע בכל זאת הדבר כל-כך קשה לנו? התשובה לפניכם

 בין אם אתם נמנים עם שומרי המסורת הצמים מטעמים דתיים, ובין אם אתם חובבי טרנדים של ניקוי רעלים בעזרת צומות, יום הכיפורים – כמו גם צומות נוספים במסורת היהודית מספקים לכם את ההזדמנות מצוינת לשלב בין שני העולמות.

צום יום הכיפורים וירידה במשקל

על שום מה צום?

צום יום הכיפורים הוא אולי המפורסם והמוכר ביותר שבין הצומות היהודיים אבל לא היחיד שבהם. הוא צום אחד מתוך שישה צומות המצווים במהלך לוח השנה העברי: ט' באב, י"ז בתמוז, צום גדליה, י' בטבת, תענית אסתר ויום הכיפורים. הצומות הדתיים מייצגים תפיסה אידיאולוגית אשר מצליחה לחבר את הפרט למשהו גדול ממנו בדרך קלה ופשוטה.

צום מוגדר כבחירה רצונית של אדם להתנזר מאכילה ולעתים אף משתייה לפרק זמן מסוים, לרוב ידוע ומוגדר מראש. ישנם גם צומות מחאה, כאשר אנשים מוחים כנגד מטרה, גוף או עונש במטרה למשוך תשומת לב ולהפעיל מניפולציה רגשית גבוהה.

גם צומות של אנשים המנסים לרדת במשקל נכנסים למשוואה זו עת הם מוחים כנגד עלייה במשקל. מי מאתנו לא מכיר את ההחלטה הנחושה לרדת במשקל המלווה פעמים רבות בצום של כמה שעות, בדיוק באותן שעות בהן אנחנו נוהגים לזלול כדרך להביע את נחישותנו בתהליך ההרזיה העתידי אותו אנו רוצים לאמץ. צום, התנזרות מאוכל ושתייה מעידים לנו בפני עצמנו על רצינותנו בתהליך.

חשוב להבחין בי מצב של צום בריאותי יזום, לבין רעב כרוני כתוצאה מחוסר מזון זמין לאדם. במצב צום רקמות לא חיוניות כמו שומן משמשות כחומר דלק לאיברים חיוניים. במצב רעב הגוף מתרוקן ממאגריו ופוגע גם בחלבונים וחומרי גוף חיוניים אחרים מתוך ניסיון לייצר לעצמו אנרגיה בכל מחיר.

צום VS רעב

קשה לכם לצום? אתם לא לבד. צומות מלווים כמעט תמיד בתחושת רעב, בתשישות, בכאבי ראש ואף במתח נפשי ברמה כזו או אחרת אצל האדם הצם. הסיבה לכך פשוטה, גוף האדם איננו מתוכנן לצום. נהפוך הוא, כל ההתפתחות הגנטית שלנו פועלת אחרת ואנחנו מתוכנתים לאכול כמה שיותר מזון כאשר אנחנו פוגשים בו.

האדם הקדמון ליקט מזון. תרבות הצריכה והחקלאות המתועשת הן תרבויות חדשות יחסית להתפתחות האנושית, רק ב-200 השנה האחרונות עבר העולם לייצור המוני, לפניו, בני האדם ליקטו מזון וגידלו אותו בשיטות פרימיטיביות והמושג יצור המוני, כמו גם שינוע של מזון ממקום למקום, לא היה קיים.

חלק גדול מבעיית השמנת היתר הקיצונית בעולם נובע מהדואליות הזו שבין האופן שבו אנו מתוכנתים גנטית לאגור מזון, לבין העובדה שהוא מצוי בשפע בעיקר בעולם המערבי. אנחנו לא זקוקים יותר לצרוך את כל המזון שאנחנו רואים, אנחנו יכולים לפקוד את המרכולים למחרת ואותו מזון יהיה שם, אבל הטבע הקדמון שלנו גובר עלינו: אנחנו מתוכנתים לאכול כמה שיותר, מכיוון שבעת מחסור, שומנים מגנים על הגוף ומספקים לו את צריכת האנרגיה לה הוא זקוק על מנת לשרוד. באספקט הזה, צומות הם חוויה פיזיולוגית המנוגדת לחלוטין לטבע האדם, ולפיכך היא קשה לנו ביותר.

לא רק מזון, גם מים. היעדר נוזלים בגופנו, גם אם לכמה שעות בלבד, משבש את מערכות גופנו במהירות. גוף האדם מורכב ברובו מנוזלים, נוזלים אלו חיוניים לתפקוד מערכות גופנו, ואספקה סדירה ורציפה של נוזלים חיונית להישרדותנו. ניתן לשרוד לאורך זמן רב ללא מזון, יש לנו מאגרים חלופיים בגוף אבל לא ניתן לשרוד ימים רבים ללא מים.

צום וירידה במשקל – נכנסים לצום

צום מכניס את גופנו באופן אינסטינקטיבי למצב של מתח ולמצוקה ממשית. אנחנו חווים תהליך של דעיכה פיזיולוגית ומתוכנתים להתנגד אליו, קרי לשבור אותו ולהפר אותו על מנת לשרוד, שכן במהותנו, אנחנו חייבים את יכולת ההישרדות הזו לאלפי שנים של התפתחות אבולוציונית.

חולי סוכרת למשל, חשופים לסכנות רבות בשל חוסר אכילה רצוף וממושך מכיוון שהם חשופים לנפילות סוכר, שהשפעותיהן השליליות גדולות בהרבה מהתרומה החיובית שיכולה להיות לגוף בשל הצום.

ישנם הרגלי אכילה מסוימים המקלים על הכניסה אליו ועל היציאה ממנו, כגון: לא לאכול מלוח מדי, לא לאכול כבד מדי, לא לאכול פחמימות רבות מדי הגורמות לעליית הסוכר בדם ולאחר מכן לצניחתו, המבשרת על צמא גורף שיש להרוות.

לעתים דווקא צום עלול להתברר כגורם לעלייה במשקל, כאשר הארוחות בכניסה אל הצום או בסיומו הופכות לארוחות עתירות קלוריות, אשר מביאות את האדם הצם לידי צריכה מוגברת ומוגזמת של קלוריות אשר בסופו של דבר לא "ישרפו" במהלך הצום.

הרברט שלטון (1985-1895), מי שנחשב לאבי תפיסת הצומות הנטורופטית, היה כירופרקט ונטורופט אשר פיתח בשנת 1920 פרוטוקול צום המוגבל לשתיית נוזלים בלבד. ישנן עדויות ממחקרים שונים התומכים בצום כגורם המשפר מחלות לב, כלי דם, מחלות אוטואימוניות, מחלות עור, מחלות עיכול, אלרגיות ועוד.

יוצאים מהצום

חשוב לזכור, כל עוד אנו מקבלים החלטה על צום תחום בזמן, הרי שגופנו אכן עתיד לעבור סוג של "ריענון" מערכתי, שעבור רבים מאתנו מתבטא בסוג של הרגשת חיוניות עם סיומו של הצום.

בהנחה שאתם נמצאים בבריאות תקינה ואין לכם מגבלה רפואית לצום, ואם זה מבוקשכם – צומו. צום קבוצתי בהיקף חברתי רחב עוזר פסיכולוגית. נסו להקשיב לגופכם ולהשפעת הצום עליו, יתכן שמצאתם לעצמכם דרך חדשה לבצע ריענון מערכות וטיהור רעלים שתהיה טובה לכם גם בעתיד.

אם אתם נמנים על אלו ש"רצים" לעלות על המשקל לאחר צום יום כיפורים מוצלח, בכדי להתרשם מהעובדה שירדתם שניים ולפעמים אולי שלושה קילו בתוך יום אחד, דעו שמדובר בנתון מתעתע במיוחד. גופכם יעמוד על שלו ויעשה את הכול בשעות שלאחר הצום להחזיר לעצמו את הנוזלים ואת האנרגיה שאיבד, וכדאי לכם מאד להיזהר מאכילת יתר לאחר הצום.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים