Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה בישראל: צמיחה של 2% בשנה

השמנה בישראל: צמיחה של 2% בשנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

במקביל לצמיחתה הגדלה ועולה של כמות השמנים בישראל, שוק הדיאטות המקומי גם מתעצם ומגלגל 154 מיליון שקל בשנה. מחקר חדש בדק סוגיות כלכליות ואחרות הנוגעות לנושאי השמנה ודיאטה בארץ

השמנה בישראל

שוק הדיאטות המקומי, המגלגל לאורך העשור האחרון 154 מיליון שקלים בממוצע לשנה, צומח בקצב של 8 אחוזים מידי שנה. נתונים אלה עולים מתוך עבודת התזה של הילית מנור (בהנחייתה של ד"ר מיכאלה אלרם), במסגרת לימודיה לתואר שני במינהל עסקים במרכז ללימודים אקדמיים באור-יהודה.

המחקר

המחקר בדק משתתפים בקבוצות הרזיה שונות, שבאחת מהן היא לוקחת חלק כמשתתפת פעילה. "הנושא למחקר הזה נבע מתוך הבטן", מחייכת מנור. בסקר השתתפו 120 נשאלים, בגיל ממוצע של 31.5 ובחלוקה כמעט זהה בין גברים לנשים. כלי המחקר העיקרי היה שאלונים זהים, שחולקו למשתתפי הקבוצות, ועם מקצתם ערכה גם ראיונות אישיים.

ממצאים

מן העבודה עולה התמונה המדאיגה הבאה: 60 אחוז מהמבוגרים בישראל סובלים ממשקל עודף ומהשמנת יתר, בקרב ילדים ונוער הנתון עומד על 21 אחוז. נתונים אלה עולים בקנה אחד עם נתוני משרד הבריאות ועם דו"ח מיוחד של מבקר המדינה בנושא ההשמנה משנת 2006, מהם עולה כי 62 אחוז מהאוכלוסייה הישראלית הבוגרת וכחמישית מאוכלוסיית הילדים – סובלת ממשקל יתר בדרגות שונות של חומרה.

עוד באותו דו"ח הכריז מבקר המדינה על צמצום ההשמנה ומניעתה כיעד לאומי, נכתב בו גם כי פחות מ-30 אחוז מהישראלים עוסקים בפעילות גופנית. יצויין גם כי דו"ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשנת 2007 מדרג את ישראל במקום ה-50 בעולם מתוך 200 מדינות בעלות שיעורי השמנה גבוהים.

הסיבה הנפוצה ביותר להשמנה, עליה דיווחו מרבית הנשאלים היא מחסור בפעילות גופנית המשולבת באכילת יתר. גורמים נוספים שעלו היו שינויים הורמונאליים, גנטיקה, בעיות פסיכולוגיות שונות, היריון, הזנחה ואי מודעות.

גברים שמנים, נשים בדיאטה

בהשוואה בין נשים וגברים מצאה מנור כי גברים יותר מנשים סובלים מהשמנה, וזאת ביחס של  65 אחוז מקרב הנשאלים לעומת 59 אחוז מהנשאלות. גם נתונים אלה עולים בקנה אחד עם הנתונים הרשמיים.

ממדי ההשמנה בישראל  (באחוזים) על פי נתוני משרד הבריאות: 33% מהנשים ו45.8% מהגברים בישראל סובלים ממשקל עודף ועוד 25.8% מהנשים ו19.9% מהגברים סובלים מהשמנה עם BMI מעל 30.

למרות 'היתרון' הניכר לגברים, סה"כ 65.7% הסובלים מעודף משקל או השמנה, על הנשים – 58.8%, בנוגע לשיעור ההשמנה, ואף שהנושא לא נמדד ותועד במחקרה, מנור מתרשמת כי בכל קבוצות הדיאטה שאותן פקדה היוו הנשים רוב מספרי בולט: "בקבוצות הרבות בהן ביקרתי, היו במקרה הטוב גבר אחד או שניים בתוך קבוצה של 25-15 נשים", מנור מספרת.

ריבוי מוצרי הרזיה

במחקר מצוין כי מעגל ההשמנה בישראל מצרף אליו מדי שנה שני אחוזים נוספים מהאוכלוסייה, מרביתם מבוגרים וקשישים. המודעות ההולכת והגוברת לנזקים הבריאותיים של ההשמנה הובילה להתפתחות תעשיית מוצרי הרזיה ושיטות דיאטה, המוצעות על ידי חברות שונות, כגון שומרי משקל, מירי בלקין, אולגה רז, תה טיבטי, רפואה אלטרנטיבית, הפרדה בין אבות המזון, היפנוזה, דיקור, תרופות לפי מרשם רופא ולבסוף – ובמקרים חריגים, ניתוחי הרזיה.

מעבר לשיטות השונות, השוק רווי במיני שיקויים, חליטות, כדורים וכמוסות, שייקים ומדכאי תיאבון -וכל אלה גורמים בבירור לבלבול בקרב הצרכנים לטענת החוקרת. "מהשטח עלה בבירור כי רבים מהנחקרים נטו לעבור במהירות משיטה לשיטה, ומתכשיר אחד למשנהו, בחיפוש אחרי פתרונות בזק. התוצאה ברוב הגדול של המקרים הייתה אכזבה.

הרבה מאוד מהאנשים שהשתתפו במחקר הוסיפו למשקלם בסוף הדיאטה, דבר שהוסיף לתחושת התסכול. ובמקרים רבים התוצאה הייתה שחלק מהאנשים ויתרו על המירוץ אחר גוף מושלם, ואימצו הלכי רוח חדשים שמנשבים בתקשורת,  לפיהם זה "בסדר"  לא להיות רזים מאוד ולשאת עודף משקל מסוים", אומרת מנור.

עם זאת, מנור מצאה כי עדיין ישנה רגישות רבה, בעיקר בקרב נשים בכל הנושא של משקל עודף. "שמתי לב למשמעות הרבה שנשים מייחסות לחמישה קילו העודפים שלהן. לפעמים זה גבל באבסורד, לא פעם ראיתי נשים רזות שבאו לקבוצת דיאטה. וכששאלתי מה אתן עושות פה, ענו לי: אנחנו חייבות דיאטה, הרי אנחנו אחרי לידה".

מנור אמנם לא חקרה את סוגיית הניתוחים הבריאטריים, אך מהשיחות האישיות שקיימה מצאה כי אנשים בעלי משקל עודף ניכר, שניסו "כבר הכל" בהחלט חושבים על ניתוחי הרזיה כ"כקיצור דרך" בדרך להרזיה.

כמה עולים אנשים שמנים למדינה?

לשוק הדיאטות הפרטי, הפורח במחוזותינו השלכות כלכליות כבדות-משקל. שוק זה, הסובב סביב ניתוחים ואשפוזים, תרופות ותוספי תזונה ייחודיים, טיפולים בתופעות ובמחלות לוואי, טיפולים אלטרנטיביים, חברות הרזיה שונות, כל אחת ושיטתה, מכוני כושר וכיוצא באלה מגלגל כאמור, לפי נתוני המחקר 154 מיליון שקלים בשנה ומראה צמיחה שנתית של כשמונה אחוזים בשנה.

ההשמנה, שהוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה, גובה מחיר גם מהמערכת הציבורית. על פי נתונים של משרד הבריאות מהשנים האחרונות מגיפה זו גובה מקופת המדינה כשישה מיליארד שקל בשנה, שהם כ-1.2 אחוזים אחוז מהתמ"ג וכ-15 אחוז מההוצאה הלאומית על בריאות.

ממחקרה של מנור עולה, לפיכך, המסקנה כי בהתחשב במימדי הבעיה מחד ובהיקפיו של השוק שהתפתח סביבה מאידך – קיימת סבירות גבוהה כי המגמה של התרחבות וצמיחה בשוק הדיאטות הישראלי תגדל, ויושקעו בו נתחים הולכים וגדלים בפרסום ובשיווק המוצרים והשירותים השונים.

עוד בנושא:

ארה"ב: המדינה השלישית השמנה בעולם

הניתוח שיסדר לכם את הגוף

פרחי באך לטיפול בבעיות השמנה

איך מתמודדים עם אכילה רגשית?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים