אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > צרכים פסיכו-סוציאליים של נשים במהלך אבחון וטיפול בסרטן השד

צרכים פסיכו-סוציאליים של נשים במהלך אבחון וטיפול בסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקרים שעוסקים בזיהוי החששות והצרכים של נשים הלוקות בסרטן השד בוחנים בעיקר את מצבן הנפשי לאחר תקופת הטיפולים. מתוך הכרה בחשיבות התקופה הראשונית של האבחון והטיפולים לרווחה הפסיכולוגית-חברתית של המטופלת, צמח באוסטרליה מחקר חדש, המתמקד בזיהוי ובמציאת דרכים להתמודדות עם הרגשות של נשים שאובחנו לאחרונה כחולות בסרטן השד.

סרטן השד בראי הנפש

המחקר, אשר פורסם במגזין Health Expectations, מציג ניתוח של הצרכים העיקריים של נשים בשלב הראשון של המחלה בהתבסס על ראיונות עם מטופלות שאובחנו ב-12 החודשים האחרונים, עם אחיות אונקולוגיות ועם מתנדבים המלווים נשים עם סרטן שד.

במסגרת המחקר התקיימו שבע קבוצות דיון, שבהן נאסף מידע לגבי האתגרים שאיתן התמודדו הנשים בתקופת האבחון והטיפולים, כולל הקשיים הגופניים, התגובות הרגשיות, ההשפעה על היחסים הבין-אישיים וכדומה. 34 נשים השתתפו בקבוצת המיקוד, שנבדקה בבית חולים.

התשובות יצרו דפוסים עקביים וברורים ועלו מתוכן חמישה קשיים עיקריים:

 1. התמודדות עם תופעות הלוואי.
 2. התמודדות עם השינוי בתפיסה העצמית.
 3. לחץ וקושי להסתגל למצב החדש.
 4. התמודדות עם האמונות, הציפיות והתחושות של הסביבה הקרובה.
 5. פחד מסכנת-חיים וחוסר וודאות.

התסמינים גופניים והרגשיים שעלו מתוך הדיונים עולים בקנה אחד עם דיווחים אחרים בספרות המקצועית. יחד עם זאת, ההתמקדות בנקודת המבט של המשולשת של המטופלות, האחיות ומהמתנדבים הצמיחה גם תובנות חדשות.

"מחקר איכותני זה עשוי לעודד גיוס כוחות נוספים כדי להתמודד עם הקשיים של נשים בזמן אבחון המחלה והטיפול בה. מתוך הבנת הצרכים הפיזיולוגיים, הרגשיים והחברתיים של נשים אלה נוכל לעזור להן להסתגל למצב החדש, לשמור על שיווי המשקל הפסיכולוגי והחברתי ולגלות בעצמן כוחות חדשים".

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' מרדכי גוטמן

  כירורג בכיר ומנתח ב"אסיא מדיקל", מנהל מחלקת כירורגית ב', מרכז רפואי "שיבא" תל השומר.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר מיכאל קורץ

  כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' אייל ריינשטיין

  מומחה ברפואה פנימית וגנטיקה רפואית, מנהל המכון לגנטיקה בבית חולים מאיר בכפר סבא, מנהל השרות למחלות גנטיות ואונקוגנטיקה באסיא מדיקל . … למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים