Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קדם-סוכרת אצל ילדים ומתבגרים: התופעה והשלכותיה

קדם-סוכרת אצל ילדים ומתבגרים: התופעה והשלכותיה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אבחון קדם-סוכרת אצל ילדים ומתבגרים משמעותי למניעת התפתחות סוכרת. מה משמעותה של תופעת קדם-סוכרת, מי בסיכון גבוה יותר ללקות בה, איך מאבחנים אותה ואיך אפשר לטפל בה ואף להעלים אותה?

ילדים שמנים, ילדים עם היסטוריה של סוכרת במשפחה ומתבגרים הסובלים מיתר לחץ דם או רמות גבוהות של שומנים בדם הם בסיכוי גדול יותר לפתח קדם-סוכרת. הסכנה במצב של קדם-סוכרת היא הסיכוי לעבור למצב של סוכרת פעילה. בניגוד למבוגרים, יכולים ילדים ובני נוער לחזור למצב של ערכי סוכר נורמליים, אך לשם כך חשוב לאבחן קדם-סוכרת, כדי לאתר את הנבדקים שהם בעלי סיכון לחלות בסוכרת ולטפל בהם ובכך למנוע התדרדרות של המחלה.

קדם-סוכרתבילדים

במחקר שפרסמו ד"ר אורית פנחס-חמיאל וד"ר פיל זיטלר בכתב העת Medscape בינואר 2013, הם סוקרים את גורמי הסיכון להתפתחות המחלה, את שלבי ההתפתחות שלה ואת הדרכים למנוע את התפתחותה לסוכרת פעילה. להלן מחקרם

מקדם-סוכרת לסוכרת: כך מתפתחת המחלה

מחלת הסוכרת מתפתחת בתהליך הדרגתי ומתמשך. בשלב הראשון קיימת עמידות לאינסולין שמשולבת עם הפרשה מוגברת של אינסולין, תהליך שיכול להימשך מספר שנים. בשלב המתקדם התאים המייצרים את האינסולין אינם מסוגלים לאזן את העמידות לאינסולין, התאים כושלים, וכך נעשה המעבר ממצב של קדם-סוכרת לסוכרת. הנטייה להתקדמות המחלה מערבת גורמים שונים כגון גנטיקה, תנאי סביבה, וגורמים ביוכימיים של הגוף.

בכל שנה 10%-5% מהמבוגרים עוברים ממצב של קדם-סוכרת לסוכרת פעילה. כאמור, בניגוד למבוגרים, יכולים ילדים ובני נוער לחזור למצב של ערכי סוכר נורמליים. הגורמים המשפיעים על הגדלת הסיכוי לעבור מקדם-סוכרת לסוכרת פעילה הם עודף משקל, עלייה במשקל ו-IGT גבוה. 75%-47% מהילדים והמתבגרים עם קדם-סוכרת שהיו במעקב קפדני הצליחו להפוך את המגמה ולעבור למצב של ערכי סוכר תקינים.

קדם-סוכרת: האבחון

מצב קדם-סוכרת מאובחן בעלייה ברמת הגלוקוז בדם מעל לרמה הנורמלית אך מתחת לגבול ההגדרה כסוכרת. אבחון קדם-סוכרת מאתר את הנבדקים שהם בעלי סיכון לחלות בסוכרת ומאפשר לטפל בהם ולמנוע התדרדרות. האיגוד האמריקאי לסוכרת (ADA) ו ארגון הבריאות העולמי (WHO) נותנים הגדרות שונות לקדם-סוכרת, על פי המדדים הבאים:

IFG (ריכוז גלוקוז בדם בצום):
לפי ה-ADA: 100-125  mg/dL
לפי ה-WHO:110-125  mg/dL

IGT (ריכוז גלוקוז בדם שעתיים אחרי אכילת 75 גרם גלוקוז):
לפי ה-ADA: >140 mg/dL<200 mg/dL
לפי ה-WHO:>140 mg/dL<200 mg/dL

Hemoglogin A1c (מודד ריכוז המוגלובין מסוכרר המעיד על רמת הסוכר בשלושת החודשים האחרונים) :
לפי ה-ADA:6.4%-5.7%לפי ה-WHO:אין הגדרה

גורמי הסיכון: השמנת יתר, מין, גיל והיסטוריה משפחתית

השמנת יתר: לילדים ומתבגרים שמנים יש סיכוי של פי 6-2 לפתח קדם-סוכרת, לעומת ילדים ומתבגרים עם משקל תקין.היסטוריה משפחתית: הסיכוי לפתח קדם-סוכרת (IFG  גבוה) אצל צעירים שבמשפחתם יש סוכרת עולה לפחות פי 10.מין: לבנים יש סיכוי גבוה פי 2.4 לפתח קדם-סוכרת.גיל: מתבגרים בגילאי 15-12 הם בעלי סיכוי גבוה יותר לקדם-סוכרת מאשר מתבגרים בגילאי  19-16. הסיבה לכך היא כנראה עלייה באינסולין בתחילת גיל ההתבגרות.התבגרות: בגילאים זהים, מעבר מוקדם לשלב ההתבגרות מעלה את הסיכוי לקדם-סוכרת פי 5.5.גורמי סיכון של מערכת הלב: מתבגרים שיש להם שניים או יותר גורמי סיכון למחלות לב (יתר לחץ דם, עודף שומנים, עודף טריגליצרידים) הם בעלי סיכוי גבוה פי 2.7 לקדם-סוכרת.

קדם-סוכרת: הטיפול

הגורם החשוב ביותר במניעת התפתחות קדם-סוכרת הוא שמירה על משקל ואורח חיים תקינים, וזהו גם הפתרון האידיאלי לבעיה. קיים גם טיפול תרופתי, אך כשמדובר בילדים הוא שנוי במחלוקת. עם זאת, נמצא שטיפול בmetformin-  (גלוקופאג') גרם לירידה הדרגתית של ריכוז הסוכר בדם בצום וכן לירידה ברמות האינסולין.

הקשר בין קדם-סוכרת וסוכרת מסוג 1

למרות שקדם-סוכרת קשורה בדרך כלל לעלייה בסיכון לסוכרת מסוג 2, היא יכולה לגרום גם לסוכרת מסוג 1. סוכרת מסוג 1 תופיע בדרך כלל לאחר תקופת רגיעה של הסימפטומים של המחלה, שיכולה להימשך בין מספר חודשים לשנה. הדרך לגלות את התפתחות המחלה היא באמצעות בדיקת נוגדנים עצמיים הקשורים לסוכרת.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים