Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קווים מנחים עבור רופאים המטפלים בשמנים

קווים מנחים עבור רופאים המטפלים בשמנים

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

כאשר רופא מקבל אדם בעל משקל יתר לבדיקה עליו לדעת למקד את הבעיה הרפואית, לאבחן אותה ולטפל בה. לאחרונה פורסמו הנחיות חדשות כדי להניע רופאים להתמקד באבחון וטיפול של מחלות הקשורות בהשמנת יתר

הנחיות עבור רופאים

ההנחיות החדשות של האיגוד האמריקאי למחלות לב American Heart Association, הקולג' האמריקאי למחלות לב ACC והחברה להשמנת יתר המכוונות לרופאים הראשוניים מהקהילה פורסמו לאחרונה.

לא רק רופאים בריאטריים

בהנחיות החדשות נבנה תרשים זרימה שמתמקד בזיהוי באנשים בעלי עודף משקל ומי נמצא בסיכון ללקות במחלות הנלוות להשמנת יתר. מטרת התרשים הוא להנחות את הצוות הרפואי בקבלת ההחלטות בטיפול באנשים הסובלים מהשמנת יתר.

לפי הקווים המנחים החדשים, רופאים אמורים לאבחן ולטפל בהשמנת יתר בכל ביקור במרפאה, בדיוק כפי שהם עושים עם כל מחלה כרונית אחרת. כיום, רוב הרופאים ממליצים, אם בכלל, על ירידה במשקל, אך הם אינם נכנסים לתחום של התמודדות עם השמנת יתר.

למעשה, מאז שנת 1989 ההנחיות לא עודכנו, ומאז מגפת השמנת היתר בעולם גדלה והפכה לבעיה ממשית, ולכן יש לעדכן גם את ההנחיות הללו. ההנחיות החדשות מתמקדות בדרכי הגישה של רופאים ראשוניים, כמו רופאי משפחה וילדים, ולא רק בקרב רופאים מומחים לתחום ההשמנה.

איך מזהים אדם שמן?

הצעד הראשון הוא זיהוי והערכה של אותם מטופלים הזקוקים לרדת במשקל, ולהתחיל במדידת האינדקס מסת גוף (BMI):
מדד מסת גוף תקין הוא עד 25.
אנשים בעלי מדד מסת גוף  הנע בין 30-25 עם עודף משקל וגורמי סיכון אחרים, כמו היקף מותניים גבוה – צריכים לרדת במשקל. ההנחיות מורות שאפילו ירידה של מספר בודד של קילוגרמים מביאה לתועלת רפואית, כאשר המטרה הוא ירידה במשקל של בין 10-5%. ההמלצות מבוססות על אופי המטופל עצמו עם הרקע הרפואי והתזונתי שלו.
אנשים בעלי מדד מסת גוף מ-30 ומעלה זקוקים לטיפול ולהכוונה רפואיים.

אין דיאטת קסם

לאחר סקירה של 17 סוגי דיאטות החוקרים מצאו כי אין דיאטת קסם, ובמקום זה על הקלינאים להציע דיאטה המבוססת על גורמי סיכון אחרים. הנה כמה דוגמאות לבעיות רפואיות ודיאטות מתאימות:

השמנה ויתר לחץ דם: דיאטת DASH  – מטופל עם יתר לחץ דם, ימצא את כי מתאימה את דיאטתDASH  ((Diet Approches to Stop Hypertension , ששמה דגש על צריכת דגנים מחיטה מלאה, פירות וירקות, מוצרי חלב דלי שומן, דגים, עוף ואגוזים. דיאטת דאש מספקת כמות גדולה של סיבים וסידן, מגנזיום ואשלגן – מינרלים שקשורים להורדת לחץ דם. הדיאטה מגבילה צריכת בשר אדום, מוצרי חלב עתירי שומן, ממתקים ומשקאות מתוקים, ודלה בשומן רווי ובנתרן.

בהשמנה ובמחלות לב: תזונה ים תיכונית – תזונה ים תיכונית עשירה בירקות ובפירות טריים, עשירה בדגנים  מלאים, בקטניות וכן בזרעים ואגוזים. המקור העיקרי לשומן בתזונה ים תיכונית הוא שמן זית העשיר בחומצות שומן חד בלתי רוויות,  בעוד שמקורות החלבון הם דגים, גבינה, יוגורט, עוף וביצים.

ייצור אנרגיה שלילית – חשוב להבין כי כל עוד הגוף מייצר מאזן אנרגיה שלילי, בין 1,000-500 קלוריות ביום, תחול ירידה במשקל ללא כל קשר לדיאטה.

התייעצות עם גורם מתמחה – לא חשוב באיזו דיאטה בוחרים, זו צריכה להיות חלק משינוי באורח החיים, הכוללת פעילות גופנית ושינויים התנהגותיים המועברים על ידי גורם המוכשר לכך. ההנחיות כוללות המלצה על פגישות עם גורם מומחה 14 פעמים בחצי השנה הראשונה, ומעקב של שנה  אחת לפחות.

תרופות לטיפול בהשמנה – תרופות יכולות להיות חלק מתכנית של שינוי באורח חיים ואינן מהוות גורם משפיע בודד. התרופות לטיפול בהשמנת יתר פועלות על ידי הפחתת הרעב והגברת תחושת השובע. לתרופות תהיה השפעה מינימלית אם רק מנפיקים מרשם, אך אם משלבים את זה תכנית לשינוי באורח החיים ודיאטה מאוזנת, יהיה ניתן להשיג ירידה במשקל ארוכת טווח.

ההמלצה לכירורגיה בריאטרית – ללא שינוי
ההמלצה החמישית והאחרונה בהנחיות החדשות מתמקדת בנושא הכירורגיה הבריאטרית לטפול בהשמנת יתר. ההנחיות נותרו כבעבר, כלומר ההמלצות לביצוע ניתוח הרזיה לבעלי מדד מסת גוף מעל 40, או מעל 35 עם מחלות נלוות להשמנת יתר, כאשר שאר השיטות נכשלו. זהו לא שינוי בהמלצה, אבל חיזוק מאד משמעותי לאופציה הניתוחית. הרופאים חייבים לשקול אופציה, ולהפנות יותר אנשים לתהליך – ישנן הוכחות רבות לגבי היעילות והבטיחות של הניתוחים.

לסיכום, הנחיות חדשות של איגודים אמריקאים חשובים הנותנים התמקדות על השמנת היתר, ודרכי הטיפול ומדגישים את היעילות הרבה של הניתוחים. חייבים להדגיש שכל תהליך אשר ינותב המטופל בין אם זה טיפול התנהגותי, תרופתי, תזונתי או ניתוחי חייב להתלוות לתכנית של שינוי באורח החיים וזאת על מנת לשמר את הבריאות וירידה במשקל לאורך שנים.

עוד בנושא:

רשמית: השמנת יתר מגפה

משחקי הרעב: גרסת ההורמונים

תודה, בשבילי בלי סוכר

נביאי הסוכרת סוג 2

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים