Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קיבלתם אנטיביוטיקה? חזקו את הגוף עם פרוביוטיקה

קיבלתם אנטיביוטיקה? חזקו את הגוף עם פרוביוטיקה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

זה לא מכבר הפכה פרוביוטיקה לאחד הטרנדים החמים בטיפול במצבים בריאותיים שונים, אחד מהם הוא השלמה לטיפול אנטיביוטי. אבל מה באמת אתם יודעים על פרוביוטיקה? ד"ר דלית ויסמן מסבירה מהי פרוביוטיקה וכיצד היא יכולה לתרום לכם לשמירה על בריאות תקינה

הוא אמנם לא פעם מציל חיים, אך לטיפול אנטיביוטי יש גם מחיר, מחיר שאותו משלמות מערכות הגוף. היום כבר ידוע כי הטיפול האנטיביוטי פוגע גם בחיידקים ה"טובים" של מערכת המעי, כך שתופעות לוואי כמו שלשולים תכופים המקשים על התפקוד היומי, הן חלק מהתופעות המלוות לקיחת אנטיביוטיקה.

פרוביוטיקה

אז אם מצאתם את עצמכם תחת טיפול אנטיביוטי בחורף האחרון, כדאי שתדעו מספר דברים: במערכת המעיים חיים בשלום ובשיתוף פעולה סימביוטי חיידקים "טובים" ותאים. אלו, בתורם, עוזרים לגוף בנוכחותם להילחם בזיהומי מעיים ולשמור על בריאות תקינה. פעילות אנטיביוטית, הגם שהיא מחלצת את הגוף ממחלות, מביאה לפגיעה באוכלוסיית החיידקים הטובים ולצמצומה, ורבים אינם מודעים כלל להשפעות השליליות של אנטיביוטיקה בהקשר הזה ולצורך לאושש את כמות החיידקים הטובים לאחר טיפול אנטיביוטי. אין זה אומר כי אפשר או צריך להימנע מטיפול אנטיביוטי, אך חשוב להיות מודעים להשלכות שלו ולנזק העקיף שהוא עלול לגרום, ולנסות ולתת לו את המענה הטוב ביותר.

למה פרוביוטיקה? כי היא טובה לעיכול, למערכת החיסון ולאזור האינטימי

תחת ההגדרה "פרוביוטיקה" נמצאים מיקרואורגניזמים הנחשבים כנוגדי הפרעה זו. נתונים מחקריים מוכיחים היום כי פרוביוטיקה מפחיתה בצורה משמעותית ומובהקת את הסיכון לתכיפות הופעת השלשול. בסדרות של ניסויים קליניים, אשר נערכו הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים, התוצאות היו כמעט זהות בין הקבוצות, ילדים ומבוגרים: מינונים שונים של מוצרים פרוביוטיים המכילים מיני חיידקים שונים סייעו לשיפור תפקודים בקרב שתי קבוצות המבחן הללו ואיששו את התרומה הגורפת של פרוביוטיקה לגוף האדם.

בניגוד לתרופות, שעלותן לעתים יקרה, הרי שחיידקים פרוביוטיים נמצאים במזונות הסובבים אותנו, ולפיכך כדאי ורצוי לעודד צריכה שלהם. החיידקים הידידותיים תורמים לאיזון הן במערכות המעיים והן בפה, ועוד: יתרונות הפרוביוטיקה רבים, מעבר להסדרת יציאות, הרי שמדובר גם בשיפור משמעותי של תהליכי העיכול. מחקרים רבים מציינים גם את השפעתה החיובית של פרוביוטיקה על התמודדות הגוף עם מחלות חורף, זיהומי מעיים, הצטברות גזים, מחלות דלקתיות במערכת העיכול וסיוע למערכת החיסון בגופנו באופן כללי, ולא רק למערכת העיכול.

ויש יתרונות נוספים: מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי נטילת פרוביוטיקה מסייעת גם למניעת אלרגיות, לירידה בהתקפים של דלקות במעיים, למניעת הופעות של פטריות בנרתיק, ויש אף עדויות ראשונות המצביעות על הקשר בין עיכוב תהליכים סרטניים בהקשר של פרוביוטיקה.

חפשו פרוביוטיקה על האריזה

נדמה כי שלל היתרונות של הפרוביוטיקה מתחיל לצוף ולצוץ מכול עבר בשנים האחרונות, ואנו רואים רק את קצה הקרחון של היתרונות הבריאותיים הטמונים בה. מחקרים נוספים ותהליכי עיבוד של הנתונים נמצאים בתהליכים ומספקים חדשות לבקרים נתונים מעודדים נוספים על השימוש בה.

אתם בוודאי שואלים את עצמכם כיצד להוסיף מוצרים פרוביוטיים לגופכם. ובכן, התשובה פשוטה, יש רשימת מוצרים המכילים במהותם חיידקים פרוביוטיים: יוגורט, למשל. מדובר בכול יוגורט, ויש גם סדרות רבות של יוגורטים המבטיחות העשרה של מינון החיידקים הפרוביוטיים בהם. אך יש גם מוצרים נוספים בהקשר זה שבהם תוכלו למצוא מינון נכון ומועשר שלהם.

כיום קיימים כ-90 מוצרי מזון המכילים חיידקים פרוביוטיים. כיצד תדעו מהם? הסתכלו על תוויות האריזה של המוצרים וחפשו את הנתון הפרוביוטי. מינון של^610CFU  לכל גרם, הוא מינון מומלץ לרוב, מה גם שאין בעיה בצריכת יתר של מוצרים כאלו.

ד"ר דלית ויסמן

תזונאית קלינית, מטפלת אינטגרטיבית בהתנהגויות אכילה ומזון במערך פרטני וקבוצתי. בעלת תואר שלישי ברפואה מונעת מטעם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. בעלת הכשרה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי ממוקד בנושאי אכילה ודימוי הגוף, בהתערבות קוגניטיבית-התנהגותית מבוססת קשיבות (mindfulness) ובהנחיית קבוצות בגישה תהליכית (תכנית דו-שנתית בת.ל.ם, רשת ארצית לטיפול פסיכולוגי, ייעוץ, אבחון והכשרה).

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים